Organizator:

Prelegenci

Aneta Korycińska

Aneta Korycińska

Założycielka strony „Baba od polskiego"

Z wykształcenia polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka, nauczycielka i założycielka strony „Baba od polskiego", która już od ośmiu lat przyciąga uwagę ponad miliona użytkowników. Pokazuje, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a z każdej lektury można zrobić mem, bo podstawą nauki jest zabawa. W swojej działalności internetowej skupia się na obnażaniu językowego obrazu świata i zachęca do stosowania inkluzywnej polszczyzny, punktuje absurdy systemu edukacji, a także pogłębia wrażliwość na takie tematy jak nieneurotypowość czy prawa mniejszości. Uwielbia się uczyć i poznawać nowe branże, dlatego oprócz polonistyki ukończyła także psychologię zwierząt, zarządzanie oświatą, oligofrenopedagogikę oraz redakcję językową tekstów.

Anna Larsson

Anna Larsson

Circular Economy Director w Reloop Platform

Reloop Platform to globalna organizacja, której wizją jest świat bez zanieczyszczeń odpadami. Dzięki wykształceniu i 18-letniemu doświadczeniu w zarządzaniu odpadami tworzącymi wartość, Anna Larsson jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego zarządzania zasobami, promującym ambitne, ogólnokrajowe i opłacalne modele gospodarki o obiegu zamkniętym oparte na materiałach wtórnych.

Jarema Drozdowicz

Jarema Drozdowicz

prof. UAM dr hab.

Pedagog, antropolog i socjolog edukacji. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Polskiego Towarzystwa Pedagogiki Porównawczej, International Union of Anthropological and Ethnological Sciences. W swoich badaniach zajmuje się problematyką związaną z różnorodnością kulturową i językową, procesami tworzenia się nowych form wspólnot kulturowych,  procesami migracyjnymi i polityką wielokulturowości w kontekście edukacyjnym. W badaniach tych podejmuje analizy o charakterze jakościowym i ilościowym, tak w kontekście polskim jaki globalnym. Do pozostałych obszarów zainteresowania badawczego należą kwestie związane z edukacją dwu i wielojęzyczną, teoria kultury, kultura współczesna i popularna, historia i teoria wychowania, procesy zmiany kulturowej, problem enkulturacji i transmisji wzorów społeczno-kulturowych, integracji imigrantów, problem nierówności społecznych, edukacja demokratyczna, przemiany współczesnej religijności, procesy konstruowania tożsamości i subkultury młodzieżowe. Wykonawca w grancie KBN „Elitarne szkolnictwo średnie we współczesnej Europie. Studium z socjologii edukacji i pedagogiki porównawczej”. Kierownik międzynarodowego konsorcjum badawczo-wdrożeniowego INTERACT.

Giuseppe Ottavianelli

Giuseppe Ottavianelli

Head of the Earth Observation Applications Section w ESA

Giuseppe Ottavianelli, doktor teledetekcji w dziedzinie monitorowania środowiska, jest szefem Sekcji Aplikacji Obserwacji Ziemi w ESA. Sekcja ta jest pionierem nowych zastosowań, umożliwiających realizację europejskiej i globalnej polityki międzynarodowej w zakresie środowiska i zrównoważonego rozwoju, poprzez zaangażowanie zainteresowanych stron i użytkowników końcowych od początkowego współprojektowania do fazy walidacji. Zarządza również inicjatywą ESA EO AFRICA (African Framework for Research, Innovation, Communities and Applications). W ESA Giuseppe pełnił różne funkcje w ciągu 15 lat, a także pracował w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz w Biurze ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej.

Katarzyna Jedlińska

Katarzyna Jedlińska

Fintech Poland

Menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalistka w obszarze zarządzania i komunikacji. Wcześniej Dyrektor Generalny Campiri Polska, uruchamiającej jedną z największych w regionie platform rezerwacji campervanów online w Polsce i na Słowacji. W Grupie Cenatorium-Inplus jako Dyrektor Operacyjny odpowiadała za projekty międzynarodowe, współpracę z partnerami oraz obszar administracyjno-kadrowy. W swojej karierze kierowała również Departamentem Partnerstwa i Komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Były doradca zarządu w Fundacji Polska Bezgotówkowa. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Promocji. Absolwentka programu mentoringowego Vital Voices. Wolontariuszka i działaczka społeczna.

Kurt Vandenberghe

Kurt Vandenberghe

Dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Działań w dziedzinie Klimatu (DG CLIMA)

Kurt Vandenberghe został mianowany dyrektorem generalnym DG CLIMA 16 stycznia 2023 roku. Do tego czasu, od 1 grudnia 2019 r. był doradcą ds. Zielonego Ładu i zdrowia Przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Do gabinetu prezydenta dołączył z DG ds. Badań i Innowacji, gdzie od 1 lutego 2016 r. był dyrektorem ds. polityki i programowania, a od 1 czerwca 2019 r. pełnił obowiązki dyrektora ds. badań i innowacji. Wcześniej, od lipca 2013 r., był dyrektorem ds. działań w dziedzinie klimatu i efektywnego gospodarowania zasobami w DG ds. Pracował w gabinecie komisarza ds. badań Philippe'a Busquina (1999-2004) oraz jako szef gabinetu Janeza Potočnika, który był komisarzem ds. badań i innowacji (2004-2009), a następnie ds. środowiska (od 2010 r.). Kurt dołączył do Komisji Europejskiej w 1996 r. jako koordynator grupy zadaniowej Komisji ds. transportu intermodalnego i programu badawczego w dziedzinie transportu. Przed rozpoczęciem pracy w Komisji Kurt pracował przez 4 lata jako menedżer w Ernst & Young Association Management, gdzie zakładał, zarządzał i reprezentował międzynarodowe stowarzyszenia handlowe.

Po zapoznaniu się z literaturą francuską i włoską na Katholieke Universiteit Leuven (KUL) i uzyskaniu dyplomu z zakresu spraw publicznych i międzynarodowych na University Catholique de Louvain-la-Neuve (UCL), Kurt uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych w Johns Hopkins University School of Advanced International Studies (S.A.I.S.) w Bolonii we Włoszech i Waszyngtonie w USA.

Dr Lalasia Bialic-Murphy

Dr Lalasia Bialic-Murphy

Lead Scientists w Crowther Lab w ETH Zürich.

Jej grupa bada mechanizmy, procesy i zasady, które powodują różnorodność biologiczną i funkcjonowanie ekosystemów w zmieniającym się świecie. Jej wykształcenie obejmuje modelowanie demograficzne i statystykę aktuarialną, a jej praca jest motywowana podstawowymi zasadami teorii historii życia. Jej praca jest multidyscyplinarna i koncentruje się na rozwijaniu wspólnych badań w celu syntezy i przekazywania solidnej nauki, która może być wykorzystana do informowania globalnego ruchu odbudowy. Lalasia uzyskała tytuł doktora w 2017 r. na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa, a następnie odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Tennessee. W latach 2019-2020 pracowała jako adiunkt naukowy na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville oraz w Narodowym Instytucie Syntezy Matematycznej i Biologicznej. W 2020 r. przeniosła się do ETH Zürich, aby kierować Fundamental Ecology Group w Crowther Lab. Oprócz doświadczenia akademickiego, Lalasia ma dziewięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu programami monitorowania ochrony przyrody i kierowaniu zakrojonymi na szeroką skalę działaniami renowacyjnymi na Hawajach.

Dr Maciej Bukowski

Dr Maciej Bukowski

Doktor nauk ekonomicznych, prezes WiseEuropa.

Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2013 prezes fundacji IBS. Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030 (Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności). Kierownik projektów oraz licznych komentarzy i artykułów prasowych dotyczących między innymi makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego czy rynku pracy.

Dr n.med. Magdalena Gawrych

Dr n.med. Magdalena Gawrych

Psycholog, psychoterapeutka, badaczka, trenerka.

Naukowo zajmuje się czynnikami wewnątrzpsychicznymi i środowiskowymi wpływającymi na zdrowie psychiczne człowieka. W ostatnich latach koncentruje się na związkach poczucia wspólnotowości z naturą (nature connectedness) ze zdrowiem psychicznym, interwencjami opartymi o kontakt z przyrodą (nature-based interventions) oraz mechanizmach wpływu tzw. „zielonej terapii” na dobrostan psychiczny człowieka.

Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Współpracowała naukowo i dydaktycznie z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu, a także Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka i współautorka ponad 60 publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym pierwszej polskiej monografii naukowej poświęconej związkom natury ze zdrowiem psychicznym („Natura a zdrowie psychiczne”, 2022). Realizatorka projektów naukowo-badawczych z dziedziny psychologii i psychiatrii. Swoje prace regularnie prezentuje na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Zaangażowana w aktywność sieci World Psychitric Association (Climate Change/ Total Health Initiative), Członkini Komisji ds. Psychiatrii Klimatycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, recenzentka w międzynarodowych czasopismach naukowych, popularyzatorka wiedzy o zdrowiu psychicznym. Klinicznie pracuje z jednostkami i parami doświadczającymi zaburzeń psychicznych oraz problemów psychoseksualnych.

Mateusz Żydek

Mateusz Żydek

Ekspert Instytutu Badawczego Randstad

Specjalista w dziedzinie komunikacji firm oraz polskiego rynku pracy, od 2016 roku związany z największą firmą HR w Polsce - Randstad Polska. Absolwent socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od wielu lat tworzy szczegółowe analizy polskiego i globalnego rynku pracy, powstające w Instytucie Badawczym Randstad (cykle badawcze „Plany Pracodawców” i „Monitor Rynku Pracy”.

Jest współautorem opracowania „Radio i społeczeństwo” (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2011). Analizuje w nim nowoczesne mechanizmy komunikacji z odbiorcami radia lokalnego i budowanie wspólnoty w oparciu o lokalny system radiofonii. Jest ponadto współautorem opracowania „Benefity. Jak budować atrakcyjną ofertę dla pracowników” (Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2020), w którym przygląda się percepcji benefitów pracowniczych i świadczeń socjalnych wśród Polaków oraz ofertom budowanym przez pracodawców.

Piotr Glen

Piotr Glen

Kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG oraz sekretarz Komisji Rektorskiej ds. społecznej odpowiedzialności SGH

Absolwent Wydziału Zarządzania oraz studium menedżerskiego Mini MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto absolwent SGH, w której z wyróżnieniem ukończył Roczne Podyplomowe Studia Menedżerskie. Od wielu lat zajmujący się tematyką społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju oraz raportowania niefinansowego.

Członek zespołu, w ramach Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, który opracował Standard Informacji Niefinansowych (SIN), umożliwiający polskim spółkom wypełnianie obowiązków raportowania informacji niefinansowych. Ponadto członek Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pełni funkcję kierownika Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG oraz sekretarza Komisji Rektorskiej ds. społecznej odpowiedzialności SGH

Dr Sonia Bucholtz

Dr Sonia Bucholtz

Forum Energii

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspertka z zakresu makroekonomii, rynku pracy i ewaluacji polityk publicznych z mocnym backgroundem analitycznym. Autorka i współautorka publikacji w tym obszarze, uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych i z zakresu policymakingu. W przeszłości związana m.in. z trzecim sektorem, ostatnio pracowała jako główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dr Agata Warchalska-Troll

Dr Agata Warchalska-Troll

Z wykształcenia geograf, absolwentka Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie ekspertka ds. środowiska i zmian klimatu w Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR.

Interesuje się wyzwaniami w zarządzaniu zielenią miejską, a także obszarową ochroną przyrody i konfliktami społecznymi na styku rozwój gospodarczy-środowisko przyrodnicze. Autorka cyklu publikacji naukowych poświęconych społecznemu kontekstowi funkcjonowania obszarów chronionych w Karpatach oraz współredaktorka raportu OPMR „Zieleń w centrach polskich miast. Stan, funkcje i wyzwania”. Aktualnie w OPMR IRMiR zajmuje się opracowaniem zagadnień środowiskowych dla polskich miast subregionalnych.

Dr inż. Weronika Urbańska

Dr inż. Weronika Urbańska

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych, adiunkt badawczo- dydaktyczny w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Do jej zainteresowań należą metody odzysku metali krytycznych ze zużytych baterii litowo jonowych, zrównoważona gospodarka surowcami i ich pozyskiwanie z zasobów pozaziemskich (regolitu marsjańskiego i księżycowego), wpływ gospodarki odpadami na zmiany klimatu oraz wdrożenie modelu GOZ w życiu codziennym (zero waste) i przemyśle.

​Autorka ponad 60 prac naukowych, a także opracowań przemysłowych z zakresu przetwarzania odpadów i gospodarki surowcami, kierownik i wykonawca w projektach naukowych i B+R (NCN, NCBiR), uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konferencji branżowych. Stale współpracuje z przemysłem, obecnie ze start upem Extremo Technologies jako Advisor i Chief Scientific Officer.
Popularyzatorka zagadnień dotyczących ochrony środowiska - m.in. autorka artykułów popularnonaukowych, ekspertka na wielu wydarzeniach oraz w wystąpieniach radiowych i telewizyjnych. Laureatka konkursów i prestiżowych nagród.


Certyfikowany tutor akademicki. Lider Dostępności w Politechnice Wrocławskiej. Obecnie przewodnicząca wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Mateusz Sulwiński

Mateusz Sulwiński

Koordynator kampanii transpraca.pl, do 2022 roku Członek zarządu stowarzyszenia Grupa Stonewall

Członek zarządu stowarzyszenia Grupa Stonewall i jego prezes w latach 2019 - 2022. Studiował stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w agencjach PR, współpracował z takimi markami jak Cartoon Network, TNT i PKO Bank Polski. Pracował przy obsłudze kanałów społecznościowych Allegro, największej platformy transakcyjnej on-line w Polsce. 

Na początku 2020 r. odszedł z firmy, aby skupić się na pracy w Grupie Stonewall. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym, projektami specjalnymi i koordynacją działalności szkoleniowej stowarzyszenia. Przeprowadził kilkaset godzin webinarów i wykładów na temat społeczności LGBT+, języka inkluzywnego i postulatów ruchu m.in. dla Endemol Shine Polska, Converse, Deloitte i Heineken. Pomysłodawca i koordynator poznańskiej sieci pracowniczej “LGBT+ in the workplace”. 

Koordynator kampanii transpraca.pl, której celem jest poprawa sytuacji osób transpłciowych na rynku pracy. Współkoordynator kampanii społecznej “Jesteśmy dobrzy w byciu razem” (Złoty Spinacz 2022). Współorganizował osiem edycji festiwalu Poznań Pride Week i poznańskiego Marszu Równości. W 2024 r. znalazł się na liście 100 osób wspierających edukację seksualną w Polsce magazynu Forbes Women i SEXEDPL.