Organizator:

Prelegenci

Jurand Drop

Jurand Drop

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

Jurand Drop jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Nadzoruje departamenty Polityki Makroekonomicznej, Długu Publicznego, Rozwoju Rynku Finansowego oraz Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Jest członkiem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, reprezentuje Ministra Finansów w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Pełni również funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Wydatków Publicznych.

Jurand Drop jest ekonomistą, urzędnikiem publicznym i wykładowcą akademickim. Ukończył Akademię Ekonomiczną (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie na Wydziale Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, ze specjalizacją Studia Europejskie. W trakcie studiów odbył staż w Narodowym Banku Polskim. Obronił pracę magisterską nt. teorii optymalnego obszaru walutowego w perspektywie Europejskiej Unii Walutowej.

W latach 1999-2005 pracował jako asystent w Katedrze Makroekonomii AE, gdzie wykładał makroekonomię, ekonomię matematyczną i europejską unię walutową. Wykładał także na kilku prywatnych uczelniach ekonomicznych.

W 2003 r. zdał egzamin na urzędnika europejskiego. Od 2005 r. do 2008 r. pracował jako ekonomista w Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie zajmował się programem rozwoju cyfryzacji i2010, programem reform gospodarczych Strategia Lizbońska, oraz analizami ekonomicznymi w Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów. Uczestniczył w negocjacjach między Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE w zakresie reform gospodarczych oraz tworzenia programów w polityce spójności, w tym polskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Po powrocie do Polski, w latach 2009-2011 był zatrudniony w MSWiA w Warszawie, gdzie pełnił funkcję naczelnika Wydziału ds. Strategii i Koordynacji Programów Krajowych w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego. Głównym zadaniem, które realizował, było przełożenie reform zawartych w programie i2010 do praktyki polskiej administracji. Współpracował z ministerstwami, administracją samorządową, a także z interesariuszami z sektorów telekomunikacji i IT.

W 2011 r. objął stanowisko radcy ds. analiz ekonomicznych w Zespole Ambasadora w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej (SPRP) w Brukseli, gdzie reprezentował Polskę m.in. w Grupie Zadaniowej ds. Grecji, zajmującej się rozwiązywaniem kryzysu fiskalnego w tym kraju. Następnie w latach 2012-2015 pełnił funkcje radcy ds. społeczeństwa informacyjnego, pracując jako przedstawiciel Polski w grupach roboczych Rady wypracowujących akty prawne z zakresu cyfryzacji, telekomunikacji, usług pocztowych, a także cyberbezpieczeństwa, a okresowo także ochrony danych osobowych oraz sprzętu radiowego i telekomunikacyjnego.

Po zakończeniu pracy w SPRP w 2015 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialnym za politykę cyfryzacji, telekomunikację, cyberbezpieczeństwo i administrację elektroniczną. Reprezentował Ministra Cyfryzacji i Administracji w Komitecie RM ds. Cyfryzacji oraz w Komitecie ds. Europejskich.

W latach 2020-2023 pełnił funkcje koordynatora krajowego ds. Finlandii, Litwy i Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Telekomunikacyjnych, Treści i Technologii w Komisji Europejskiej w Brukseli. Odpowiadał m.in. za wspieranie tych trzech krajów w polityce telekomunikacji, cyberbezpieczeństwa, zielonych technologii informacyjno-komunikacyjnych i ich wdrażanie w przedsiębiorstwach. Uczestniczył w procesie tworzenia reform ekonomicznych, w tym w negocjacjach dot. Krajowych Programów Odbudowy oraz przewidzianych przez nie implementacji celów i kamieni milowych, a także w procedurze Semestru Europejskiego.

W 2023 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Marek Kłoczko

Marek Kłoczko

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Polityk, poseł I kadencji, menedżer, działacz gospodarczy. Ukończył wydział elektroniki na Politechnice w Budapeszcie oraz Wydział Ekonomiki Produkcji na SGPiSie. Odbył liczne studia i staże w Wielkiej Brytanii, USA, Korei Płd. i Japonii. Był tłumaczem przysięgłym języka węgierskiego, Dyrektorem Naczelnym Warszawskich Zakładów Telewizyjnych ELEMIS.

Od 2015 roku jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Izb Europejskich EUROCHAMBRES w Brukseli. Jest też Konsulem Honorowym Republiki Salwadoru w Polsce. Odznaczony wysokimi orderami Polski, Węgier, Litwy i Estonii.

Od 1990 r. w Krajowej Izbie Gospodarczej: od 1990 roku jako Dyrektor Generalny KIG, od 1993 Sekretarz Generalny KIG, od 2014 Wiceprezes-Dyrektor Generalny, a od 2021 roku pełni funkcję Prezesa KIG.

Karolina Opielewicz

Karolina Opielewicz

Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, Dyrektorka Biura Komunikacji i Spraw Członkowskich

Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, odpowiadająca za komunikację oraz projekty wspierające rozwój biznesu. Aktywnie działa na rzecz MŚP, propagując wśród największych firm potrzebę wzięcia odpowiedzialności za swoich mniejszych partnerów.

W Krajowej Izbie Gospodarczej pracuje od 2008 roku. Od 2016 roku jest zastępczynią Dyrektora Generalnego. Od 2021 roku zasiada w trzyosobowym zarządzie. Inicjatorka takich działań Krajowej Izby Gospodarczej jak prowadzenie Centrum Kreatywności Targowa, powołanie Komitetu ds. ESG, stworzenie we współpracy z Amazon platformy cross-border.pl

To z jej inicjatywy Krajowa Izba Gospodarcza powołała Szkołę ESG oraz podjęła się szeregu innych działań edukacyjnych i rozwojowych, mających wspierać przedsiębiorców w zielonej transformacji.

Dodatkowo, jest członkinią Rady Dyrektorów oraz Komitetu Budżetowego Eurochambres. Od 2024 w ramach Eurochambres została wybrana na wiceprzewodniczącą Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Karolina Opielewicz jest także członkinią wielu grup roboczych na poziomie krajowym i europejskim, które zajmują się zrównoważonym rozwojem. Między innymi POLSIF, Chapter Zero Poland, czy Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów.

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Prezeska zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Liderka, ekspertka, menedżerka, pasjonatka, trenerka i wykładowczyni z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie praktyki zrównoważonego rozwoju, CSR, ESG i zrównoważonych finansów. Director, Sustainability and Reputational Risk w Standard Chartered Bank. Z ramienia Zarządu nadzoruje merytoryczny rozwój FOB. Od sierpnia 2023 r. do marca 2024 r. w roli dyrektorki generalnej odpowiadała za rozwój i transformację organizacji oraz zarządzanie projektami i zespołem FOB. Aktywnie zaangażowana w rozwój i promowanie tematyki zrównoważonego rozwoju w lokalnych i międzynarodowych inicjatywach.

Od marca 2024 członkini EFRAG Banking Advisory Panel – ciała doradczego wspierającego przygotowanie sektorowych ESRS. Członkini Grup Roboczych w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF. Członkini Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady Innowatorów ESG Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Wykładowczyni i trenerka w m.in. Uczelni Łazarskiego, Szkole Głównej Handlowej, Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów, GPW Growth, Szkole ESG, Instytucie Compliance, EY Academy of Business. Jurorka w konkursie The Best Annual Report Instytutu Rachunkowości i Podatków. Inicjatorka, członkini założycielka i członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF – Sustainable Investment Forum Poland.

W latach 2017-2023 roku była odpowiedzialna za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas, stworzenie obszaru Sustainability w banku, wprowadzenie raportowania zintegrowanego a także rozwój obszaru zrównoważonych finansów i stworzenie centrum kompetencji w zakresie strukturyzacji zrównoważonych produktów. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas. W okresie 2021-2023 r. była członkinią grupy roboczej ds. wypracowania jednolitego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla UE (zgodnie z CSRD) w ramach prac EFRAG. Doświadczenie zawodowe w obszarze zrównoważonego rozwoju zdobywała również m.in. w zespole Deloitte Sustainability Consulting Central Europe, gdzie odpowiadała za projekty z zakresu raportowania niefinansowego, strategiczne zarządzanie CSR/ESG i zarządzanie projektami na rzecz klientów biznesowych i instytucjonalnych na skalę Europy.

Mateusz Sulwiński

Mateusz Sulwiński

Koordynator kampanii transpraca.pl, Członek zarządu stowarzyszenia Grupa Stonewall

Członek zarządu stowarzyszenia Grupa Stonewall i jego prezes w latach 2019 - 2022. Studiował stosunki międzynarodowe i dziennikarstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w agencjach PR, współpracował z takimi markami jak Cartoon Network, TNT i PKO Bank Polski. Pracował przy obsłudze kanałów społecznościowych Allegro, największej platformy transakcyjnej on-line w Polsce. 

Na początku 2020 r. odszedł z firmy, aby skupić się na pracy w Grupie Stonewall. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym, projektami specjalnymi i koordynacją działalności szkoleniowej stowarzyszenia. Przeprowadził kilkaset godzin webinarów i wykładów na temat społeczności LGBT+, języka inkluzywnego i postulatów ruchu m.in. dla Endemol Shine Polska, Converse, Deloitte i Heineken. Pomysłodawca i koordynator poznańskiej sieci pracowniczej “LGBT+ in the workplace”. 

Koordynator kampanii transpraca.pl, której celem jest poprawa sytuacji osób transpłciowych na rynku pracy. Współkoordynator kampanii społecznej “Jesteśmy dobrzy w byciu razem” (Złoty Spinacz 2022). Współorganizował osiem edycji festiwalu Poznań Pride Week i poznańskiego Marszu Równości. W 2024 r. znalazł się na liście 100 osób wspierających edukację seksualną w Polsce magazynu Forbes Women i SEXEDPL.

Agnieszka Skorupińska

Agnieszka Skorupińska

Partner, Rymarz Zdort Maruta

Jest adwokatem z ponad piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska, zasobów naturalnych, a także regulacjach z zakresu ESG. Doradza przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, postępowaniach sądowych, projektach inwestycyjnych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Przez ostatnie sześć lat Agnieszka Skorupińska współpracowała z międzynarodową kancelarią, gdzie kierowała Praktyką Prawa Ochrony Środowiska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a także koordynowała działania w zakresie ESG na poziomie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jako doradca skutecznie doradzała m.in. spółkom z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, nieruchomościowego oraz spożywczego. Z sukcesem od lat reprezentuje klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących prawa ochrony środowiska.

Agnieszka Skorupińska jest także przewodniczącą Grupy roboczej ds. stosowania Taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz wiceprzewodniczącą Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jest również członkiem grupy wspierającej prace nad projektem europejskich standardów zrównoważonego raportowania (ESRS) dla giełdowych małych i średnich przedsiębiorstw przy EFRAG.

Franek Sterczewski

Franek Sterczewski

Poseł na Sejm RP IX i X kadencji

W trakcie poprzedniej kadencji złożył blisko 900 interpelacji. Członek sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Migracyjnej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Transportu Rowerowego. Podczas kadencji zajmował się tematami, takimi jak: rozwój transportu publicznego, jakość infrastruktury, ochrona zieleni, bezpieczeństwo pracy, sądownictwo, ochrona zdrowia, kryzys humanitarny oraz prawa osób LGBT+.

Radny Osiedla Św. Łazarz. Architekt, aktywista, rowerzysta. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła w obronie niezawisłości sądownictwa. Absolwent Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator kultury miejskiej. Kurator wydarzeń związanych z architekturą i wieloletni współpracownik festiwali m.in.: MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival. Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które poza funkcją rekreacyjną pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta. W latach 2018 - 2019 Koordynator ds. Strategii Rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich, odpowiedzialny za otwieranie targów na miasto. 

Aleksandra Majda

Aleksandra Majda

ESG Impact Network

Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, wspiera komunikacyjnie i doradczo biznes idący w zielonym kierunku, popularyzuje cele agendy ONZ, pomaga we wdrażaniu koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu i ESG, promuje i wspiera postawy proekologiczne wśród pracodawców. Założycielka i CEO w Go Green. Fundatorka Fundacji Obywatele Natury. Członkini: komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej, Rady ds. OZE i Rady ds. Czystego Powietrza w Konfederacji Lewiatan, grup: wodorowej, budynkowej i transportowej. Była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, gdzie sprawowała bezpośredni nadzór nad działami: zamówień publicznych, komunikacji społecznej, zarządzania nieruchomościami, prawnym, kadr i organizacji wewnętrznej. Koordynowała komunikację i PR warszawskich biur i jednostek zajmujących się̨ ekologią i zrównoważonym rozwojem: Zarządu Zieleni, Biura Ochrony Środowiska oraz Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Była: w składzie kadry zarządzającej portalu www.tvn24.pl, redaktorką naczelną Magazynu TVN24, szefową działu Kontakt 24 w TVN24, dziennikarką Rzeczpospolitej i PAP, nauczycielką akademicką (Uniwersytet SWPS).

Aneta Korycińska

Aneta Korycińska

Założycielka strony „Baba od polskiego"

Z wykształcenia polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka, nauczycielka i założycielka strony „Baba od polskiego", która już od ośmiu lat przyciąga uwagę ponad miliona użytkowników. Pokazuje, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a z każdej lektury można zrobić mem, bo podstawą nauki jest zabawa. W swojej działalności internetowej skupia się na obnażaniu językowego obrazu świata i zachęca do stosowania inkluzywnej polszczyzny, punktuje absurdy systemu edukacji, a także pogłębia wrażliwość na takie tematy jak nieneurotypowość czy prawa mniejszości. Uwielbia się uczyć i poznawać nowe branże, dlatego oprócz polonistyki ukończyła także psychologię zwierząt, zarządzanie oświatą, oligofrenopedagogikę oraz redakcję językową tekstów.

Anna Larsson

Anna Larsson

Circular Economy Director w Reloop Platform

Reloop Platform to globalna organizacja, której wizją jest świat bez zanieczyszczeń odpadami. Dzięki wykształceniu i 18-letniemu doświadczeniu w zarządzaniu odpadami tworzącymi wartość, Anna Larsson jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego zarządzania zasobami, promującym ambitne, ogólnokrajowe i opłacalne modele gospodarki o obiegu zamkniętym oparte na materiałach wtórnych.

Prof. UAM dr hab. Jarema Drozdowicz

Prof. UAM dr hab. Jarema Drozdowicz

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pedagog, antropolog i socjolog edukacji. Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, Polskiego Towarzystwa Pedagogiki Porównawczej, International Union of Anthropological and Ethnological Sciences. W swoich badaniach zajmuje się problematyką związaną z różnorodnością kulturową i językową, procesami tworzenia się nowych form wspólnot kulturowych,  procesami migracyjnymi i polityką wielokulturowości w kontekście edukacyjnym. W badaniach tych podejmuje analizy o charakterze jakościowym i ilościowym, tak w kontekście polskim jaki globalnym. Do pozostałych obszarów zainteresowania badawczego należą kwestie związane z edukacją dwu i wielojęzyczną, teoria kultury, kultura współczesna i popularna, historia i teoria wychowania, procesy zmiany kulturowej, problem enkulturacji i transmisji wzorów społeczno-kulturowych, integracji imigrantów, problem nierówności społecznych, edukacja demokratyczna, przemiany współczesnej religijności, procesy konstruowania tożsamości i subkultury młodzieżowe. Wykonawca w grancie KBN „Elitarne szkolnictwo średnie we współczesnej Europie. Studium z socjologii edukacji i pedagogiki porównawczej”. Kierownik międzynarodowego konsorcjum badawczo-wdrożeniowego INTERACT.

Katarzyna Jedlińska

Katarzyna Jedlińska

Fintech Poland

Menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem. Specjalistka w obszarze zarządzania i komunikacji. Wcześniej Dyrektor Generalny Campiri Polska, uruchamiającej jedną z największych w regionie platform rezerwacji campervanów online w Polsce i na Słowacji. W Grupie Cenatorium-Inplus jako Dyrektor Operacyjny odpowiadała za projekty międzynarodowe, współpracę z partnerami oraz obszar administracyjno-kadrowy. W swojej karierze kierowała również Departamentem Partnerstwa i Komunikacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Były doradca zarządu w Fundacji Polska Bezgotówkowa. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Promocji. Absolwentka programu mentoringowego Vital Voices. Wolontariuszka i działaczka społeczna.

Kurt Vandenberghe

Kurt Vandenberghe

Dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Działań w dziedzinie Klimatu (DG CLIMA)

Kurt Vandenberghe został mianowany dyrektorem generalnym DG CLIMA 16 stycznia 2023 roku. Do tego czasu, od 1 grudnia 2019 r. był doradcą ds. Zielonego Ładu i zdrowia Przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Do gabinetu prezydenta dołączył z DG ds. Badań i Innowacji, gdzie od 1 lutego 2016 r. był dyrektorem ds. polityki i programowania, a od 1 czerwca 2019 r. pełnił obowiązki dyrektora ds. badań i innowacji. Wcześniej, od lipca 2013 r., był dyrektorem ds. działań w dziedzinie klimatu i efektywnego gospodarowania zasobami w DG ds. Pracował w gabinecie komisarza ds. badań Philippe'a Busquina (1999-2004) oraz jako szef gabinetu Janeza Potočnika, który był komisarzem ds. badań i innowacji (2004-2009), a następnie ds. środowiska (od 2010 r.). Kurt dołączył do Komisji Europejskiej w 1996 r. jako koordynator grupy zadaniowej Komisji ds. transportu intermodalnego i programu badawczego w dziedzinie transportu. Przed rozpoczęciem pracy w Komisji Kurt pracował przez 4 lata jako menedżer w Ernst & Young Association Management, gdzie zakładał, zarządzał i reprezentował międzynarodowe stowarzyszenia handlowe.

Po zapoznaniu się z literaturą francuską i włoską na Katholieke Universiteit Leuven (KUL) i uzyskaniu dyplomu z zakresu spraw publicznych i międzynarodowych na University Catholique de Louvain-la-Neuve (UCL), Kurt uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych w Johns Hopkins University School of Advanced International Studies (S.A.I.S.) w Bolonii we Włoszech i Waszyngtonie w USA.

Dr Lalasia Bialic-Murphy

Dr Lalasia Bialic-Murphy

Lead Scientists w Crowther Lab w ETH Zürich.

Jej grupa bada mechanizmy, procesy i zasady, które powodują różnorodność biologiczną i funkcjonowanie ekosystemów w zmieniającym się świecie. Jej wykształcenie obejmuje modelowanie demograficzne i statystykę aktuarialną, a jej praca jest motywowana podstawowymi zasadami teorii historii życia. Jej praca jest multidyscyplinarna i koncentruje się na rozwijaniu wspólnych badań w celu syntezy i przekazywania solidnej nauki, która może być wykorzystana do informowania globalnego ruchu odbudowy. Lalasia uzyskała tytuł doktora w 2017 r. na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa, a następnie odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Tennessee. W latach 2019-2020 pracowała jako adiunkt naukowy na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville oraz w Narodowym Instytucie Syntezy Matematycznej i Biologicznej. W 2020 r. przeniosła się do ETH Zürich, aby kierować Fundamental Ecology Group w Crowther Lab. Oprócz doświadczenia akademickiego, Lalasia ma dziewięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu programami monitorowania ochrony przyrody i kierowaniu zakrojonymi na szeroką skalę działaniami renowacyjnymi na Hawajach.

Dr n.med. Magdalena Gawrych

Dr n.med. Magdalena Gawrych

Psycholog, psychoterapeutka, badaczka, trenerka.

Naukowo zajmuje się czynnikami wewnątrzpsychicznymi i środowiskowymi wpływającymi na zdrowie psychiczne człowieka. W ostatnich latach koncentruje się na związkach poczucia wspólnotowości z naturą (nature connectedness) ze zdrowiem psychicznym, interwencjami opartymi o kontakt z przyrodą (nature-based interventions) oraz mechanizmach wpływu tzw. „zielonej terapii” na dobrostan psychiczny człowieka.

Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Współpracowała naukowo i dydaktycznie z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu, a także Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorka i współautorka ponad 60 publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym pierwszej polskiej monografii naukowej poświęconej związkom natury ze zdrowiem psychicznym („Natura a zdrowie psychiczne”, 2022). Realizatorka projektów naukowo-badawczych z dziedziny psychologii i psychiatrii. Swoje prace regularnie prezentuje na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Zaangażowana w aktywność sieci World Psychitric Association (Climate Change/ Total Health Initiative), Członkini Komisji ds. Psychiatrii Klimatycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, recenzentka w międzynarodowych czasopismach naukowych, popularyzatorka wiedzy o zdrowiu psychicznym. Klinicznie pracuje z jednostkami i parami doświadczającymi zaburzeń psychicznych oraz problemów psychoseksualnych.

Mateusz Żydek

Mateusz Żydek

Ekspert Instytutu Badawczego Randstad

Specjalista w dziedzinie komunikacji firm oraz polskiego rynku pracy, od 2016 roku związany z największą firmą HR w Polsce - Randstad Polska. Absolwent socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od wielu lat tworzy szczegółowe analizy polskiego i globalnego rynku pracy, powstające w Instytucie Badawczym Randstad (cykle badawcze „Plany Pracodawców” i „Monitor Rynku Pracy”.

Jest współautorem opracowania „Radio i społeczeństwo” (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2011). Analizuje w nim nowoczesne mechanizmy komunikacji z odbiorcami radia lokalnego i budowanie wspólnoty w oparciu o lokalny system radiofonii. Jest ponadto współautorem opracowania „Benefity. Jak budować atrakcyjną ofertę dla pracowników” (Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2020), w którym przygląda się percepcji benefitów pracowniczych i świadczeń socjalnych wśród Polaków oraz ofertom budowanym przez pracodawców.

Piotr Glen

Piotr Glen

Kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG oraz sekretarz Komisji Rektorskiej ds. społecznej odpowiedzialności SGH

Absolwent Wydziału Zarządzania oraz studium menedżerskiego Mini MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Ponadto absolwent SGH, w której z wyróżnieniem ukończył Roczne Podyplomowe Studia Menedżerskie. Od wielu lat zajmujący się tematyką społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju oraz raportowania niefinansowego.

Członek zespołu, w ramach Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, który opracował Standard Informacji Niefinansowych (SIN), umożliwiający polskim spółkom wypełnianie obowiązków raportowania informacji niefinansowych. Ponadto członek Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pełni funkcję kierownika Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG oraz sekretarza Komisji Rektorskiej ds. społecznej odpowiedzialności SGH

Katarzyna Chmielewska

Katarzyna Chmielewska

Kierowniczka ds. ESG i komunikacji w Krajowej Izbie Gospodarczej

B2B, B2C te literki są jej znane z praktyki marketingowej i PR-owej, którą realizuje z powodzeniem już od ponad 15 lat, w rozmaitych branżach – od edukacji, przez FMCG, NGO czy sektor publiczny. Aktualnie w Krajowej Izbie Gospodarczej dba m.in. o upowszechnianie wiedzy o ESG i zrównoważonym rozwoju wśród sektora MŚP.

Dr Sonia Buchholtz

Dr Sonia Buchholtz

Forum Energii

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspertka z zakresu makroekonomii, rynku pracy i ewaluacji polityk publicznych z mocnym backgroundem analitycznym. Autorka i współautorka publikacji w tym obszarze, uczestniczka międzynarodowych projektów badawczych i z zakresu policymakingu. W przeszłości związana m.in. z trzecim sektorem, ostatnio pracowała jako główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Dr inż. Weronika Urbańska

Dr inż. Weronika Urbańska

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych, adiunkt badawczo- dydaktyczny w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Do jej zainteresowań należą metody odzysku metali krytycznych ze zużytych baterii litowo jonowych, zrównoważona gospodarka surowcami i ich pozyskiwanie z zasobów pozaziemskich (regolitu marsjańskiego i księżycowego), wpływ gospodarki odpadami na zmiany klimatu oraz wdrożenie modelu GOZ w życiu codziennym (zero waste) i przemyśle.

​Autorka ponad 60 prac naukowych, a także opracowań przemysłowych z zakresu przetwarzania odpadów i gospodarki surowcami, kierownik i wykonawca w projektach naukowych i B+R (NCN, NCBiR), uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konferencji branżowych. Stale współpracuje z przemysłem, obecnie ze start upem Extremo Technologies jako Advisor i Chief Scientific Officer.
Popularyzatorka zagadnień dotyczących ochrony środowiska - m.in. autorka artykułów popularnonaukowych, ekspertka na wielu wydarzeniach oraz w wystąpieniach radiowych i telewizyjnych. Laureatka konkursów i prestiżowych nagród.


Certyfikowany tutor akademicki. Lider Dostępności w Politechnice Wrocławskiej. Obecnie przewodnicząca wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Borys Sawicki

Borys Sawicki

Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

Borys D. Sawicki specjalizuje się w bankowości i finansach, koncentrując się na transakcjach finansowania inwestycji, w tym w formule project finance, w szczególności w sektorach energetycznym, infrastruktury i nieruchomości. Aktywnie wspiera klientów w kwestiach związanych ze zrównoważoną transformacją i zrównoważonym finansowaniem, w tym w ocenie zgodności działalności z taksonomią UE i raportowaniem zagadnień zrównoważonego rozwoju.

Dr hab. Joanna Kulczycka

Dr hab. Joanna Kulczycka

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. uczelni, prodziekan ds. współpracy i rozwoju na Wydziale Zarządzania AGH oraz kierownik Pracowni Badań Strategicznych w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 200 publikacji (artykułów naukowych, monografii i rozdziałów w monografiach).

Joanna Maria Stolarek

Joanna Maria Stolarek

Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

Przedstawicielstwem zielonej Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, która realizuje projekty w Polsce i krajach Bałtyckich, kieruje od października 2019 r. Studiowała filologię niemiecką, słowiańską i hiszpańską na Karls-Eberhardt-Universität w Tybindze. Zanim oddała się zawodowo dziennikarstwu, była pracowniczką naukową na wydziale ekonomii i prawa gospodarczego na Hochschule für Wirtschaft und Umwelt w Geislingen/Steige. Po szkole dziennikarskiej w Monachium pracowała jako redaktorka i komentatorka polityczna w Südwest Presse (dział gospodarki i ekonomii) w Ulm, w Märkische Oderzeitung we Frankfurcie nad Odrą i w Neue Berliner Redaktionsgesellschaft (dział polityczny) w Berlinie. Zaangażowanie na rzecz różnorodności - także w mediach - zaprowadziło ją do organizacji pozarządowej Neue deutsche Medienmacher, która działa na rzecz różnorodności w mediach oraz dba o to, aby teksty i artykuły powstawały z wrażliwością na różnorodność kulturową. Tam była członkinią zarządu oraz kierowała projektami medialnymi.

Joanna Maria Stolarek publikuje nadal w różnych mediach, uwzględniając polsko-niemiecki punkt widzenia, komentuje aktualne polityczne wydarzenia obu krajów, starając się wyjaśniać Niemcom Polskę, a Polakom Niemcy. Wolontaryjnie wspiera rozwój kobiet w mediach i polityce jako mentorka.

Jolanta Okońska-Kubica

Jolanta Okońska-Kubica

Dyrektor Zarządzający w firmie ENVIPOL

Specjalizuje się we wspieraniu firm i organizacji w obszarze zrównoważonego rozwoju (analizy, strategie, raporty, szkolenia, itp). Ekspertka z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej, współtwórca i wieloletni Prezes spółki koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego. Menadżer z wieloletnim doświadczeniem z obszaru planowania strategicznego i rozwoju biznesu.

Przewodnicząca Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej.

Dr Jolanta Turek

Dr Jolanta Turek

Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji przy Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH

Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie zarządzania i jakości, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest Zastępcą Kierownika Studiów Podyplomowych Międzyuczelniana Akademia Klimatu. Autorka i współautorka publikacji o tematyce związanej z zarządzaniem ryzykiem w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz łańcucha dostaw. Aktualnie jest liderem strumienia projektu dotyczącego wpływu jakości zarządzania aspektami ESG na odporność przedsiębiorstw (grant badawczy w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH) oraz kierownikiem badania „Ryzyko klimatyczne w decyzjach inwestycyjnych” (grant badawczy w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH).

Praktyk biznesowy i doradca z wieloletnim doświadczeniem. Jest Dyrektorką ESG w CVI Dom Maklerski Sp. z o.o.

Zaangażowana w kluczowe inicjatywy merytoryczne związanie z zagadnieniami ESG – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), Rady Innowatorów Polskiego Stowarzyszenia ESG, Chapter Zero, Zespołu ds. zrównoważonego łańcucha dostaw w ramach programu Climate Positive w UN Global Compact Network Poland, inicjatywy #EndPlasticPollution, Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jest wykładowcą na studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych i MBA oraz szkoleniowcem m.in. w ramach Szkoły ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Tomoho Umeda

Tomoho Umeda

Założyciel spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage

Jest przedsiębiorcą i doradcą strategicznym, promotorem technologii wodorowych i wielkoskalowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Koncentruje się na przyspieszaniu postępu rynkowego i technologicznego w kierunku neutralności klimatycznej. Przewodniczy Komitetowi Technologii Wodorowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest wiceprezesem stowarzyszenia Hydrogen Poland, członkiem Hydrogen Europe oraz European Clean Hydrogen Alliance. Zasiada w zarządzie Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, jest również członkiem Rady Honorowej Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii przy Politechnice Wrocławskiej. Wykłada na Master of Business Administration (MBA) uczelni Collegium Humanum, specjalizacja: Zarządzanie Technologiami Wodorowymi.

Mikołaj Potocki

Mikołaj Potocki

ALTEMIS

Doświadczony manager w obszarach zmian klimatu, zarządzania ryzykiem oraz systemów zarządzania. Wspiera firmy w zarządzaniu ich wpływem na klimat m.in. analizie śladu węglowego organizacji i produktów, LCA, EPD, audytach ESG, zrównoważonym łańcuchu dostaw oraz w zrównoważonych zakupach. Z racji pełnionych funkcji i doświadczenia, posiada wiedzę związaną z ogólnym funkcjonowaniem systemów certyfikacji w różnych sektorach gospodarki oraz z wymaganiami prawnymi w zakresie zmian klimatycznych, ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej biznesu.

Agnieszka Durlik

Agnieszka Durlik

Dyrektor Generalna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej

Wieloletni praktyk w zakresie wsparcia przedsiębiorców. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studiów Podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej z Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Pierwsze doświadczenia zawodowe rozwijała jako prawa ręka dyrektora jednego z największych szpitali w Warszawie, gdzie poznała od podszewki wyzwania jakie niesie zarządzanie organizacją w sposób wymagający godzenia przeciwstawnych grup interesów.

Od wielu lat reprezentuje samorząd przedsiębiorców w roli eksperta w tematyce gospodarczej i prawnej dotyczącej zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przeszła poszczególne szczeble w dużej organizacji, jaką jest Krajowa Izba Gospodarcza – od eksperta, przez project-managera, Rzecznika Prasowego, Dyrektora Gabinetu Prezesa, aż po Dyrektora Generalnego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Aktywnie uczestniczy w procesach stanowienia prawa w Polsce – w parlamencie, ministerstwach, organach administracji publicznej. Z sukcesem przygotowywała i realizowała projekty finansowane z funduszy UE. Doradza przedsiębiorcom, jest gościem różnych mediów w ramach rzecznictwa interesów przedsiębiorców.

Od 2017 roku kieruje największym sądem polubownym dla przedsiębiorców w Polsce. Na co dzień obcuje z wyzwaniami, z którymi mierzą się mikro, mali, średni i duży przedsiębiorcy w ramach prowadzenia biznesu. Członek Jury konkursu „Złote Spinacze”. Jest współautorem szeregu publikacji z zakresu m. in. rzecznictwa interesów, prowadzenia działalności gospodarczej, przeciwdziałania korupcji.

Dr Beata Kozyra

Dr Beata Kozyra

Dyrektor ds. ESG Grant Thornton; Członek Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izby Gospodarczej.

Beata Kozyra posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie biznesowe, w tym związane z tworzeniem i operacjonalizacją aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jej kluczową kompetencją jest tworzenie Raportów ESG oraz tworzenie i wdrażanie strategii ESG oraz strategii biznesu firmy z uwzględnieniem zintegrowanej strategii zrównoważonego rozwoju oraz kaskadowanie celów strategicznych na poziom operacyjny i taktyczny, a także opracowywanie niezbędnych do realizacji ww. celów: modeli biznesowych, planów działań, alokacji zasobów oraz budżetu, a także zarządzaniem procesem zmian w organizacji.

Jest członkiem Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jest również członkiem międzynarodowej inicjatywy Net Zero Carbon Events i członkiem międzynarodowego Zespołu ds. metodologii liczenia śladu węglowego dla branży eventowej.

Pracowała z ponad 50-cioma firmami zarówno w zarządach, jak i jako konsultant ds. strategii.

Jest autorką publikacji i prelegentem na licznych konferencjach w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ukończyła studia doktoranckie, 3 studia podyplomowe z szeroko pojętego zarządzania oraz wiele szkoleń i certyfikowanych kursów z zakresu analizy strategicznej, tworzenia i wdrażania strategii oraz raportowania ESG.

Clarissa Morawski

Clarissa Morawski

Współzałożycielka Reloop Platform

Clarissa Morawski jest współzałożycielką Reloop Platform w 2015 r. (z siedzibą w Brukseli i Nowym Jorku) - międzynarodowej organizacji non-profit, która łączy wiedzę specjalistyczną, analizę naukową i zaangażowanie w sieci łańcucha wartości w celu lepszego definiowania, komunikowania i wdrażania polityk i operacji gospodarki o obiegu zamkniętym.

Clarissa Morawski posiada 30-letnie doświadczenie techniczne, analityczne i komunikacyjne w zakresie polityki minimalizacji odpadów. Jest autorką ponad 100 artykułów i artykułów na temat rozszerzonej odpowiedzialności producenta i gospodarki o obiegu zamkniętym w publikacjach dotyczących recyklingu, a w latach 2010-2015 wykładała gospodarkę odpadami na Uniwersytecie Trent (Kanada). Ostatnio, w roli Reloop CEO, Clarissa Morawski była aktywnie zaangażowana w rozwój polityki dotyczącej odpadów i gospodarki o obiegu zamkniętym na szczeblu Unii Europejskiej.

Dr inż. Ilona Biedroń

Dr inż. Ilona Biedroń

IMGW-PIB

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, specjalizująca się w zarządzaniu zasobami wodnymi obejmującym problematykę powodzi, suszy oraz ochronę i odtwarzanie ekosystemów rzecznych (renaturyzację rzek). Posiada kwalifikacje do wykonywania dokumentacji hydrologicznych wydane w 2007 roku.

Prezes Fundacji Zdrowa Rzeka (d. Hektary Dla Natury), ekspert ds. renaturyzacji wód powierzchniowych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB, koordynatorka projektu WaterLANDS w Centrum Ochrony Mokradeł. Niezależna ekspert współpracująca ze środowiskiem naukowo-badawczym i organizacjami pozarządowymi tj. WWF Polska, Fundacja Sendzimira, Fundacja Stocznia czy Coalition Clean Baltic.

Posiada szerokie doświadczenie związane z przygotowywaniem kluczowych metodyk, analiz i baz danych na rzecz opracowywania planów gospodarowania wodami, przeciwdziałania skutkom suszy, zarządzania ryzykiem powodziowym i ich aktualizacji oraz w prowadzeniu konsultacji społecznych w tym obszarze.

Współautorka szeregu ekspertyz, prac studialnych i planistycznych z zakresu gospodarki wodnej realizowanych od 2003 roku. Koordynatorka i kierowniczka wielu projektów realizowanych na rzecz administracji wodnej w Polsce, w tym projektu pn. „Opracowanie Krajowego Programu renaturyzacji wód powierzchniowych” wskazującego potrzebę i zakres podjęcia działań w zakresie poprawy hydromorfologii dla polskich rzek, jezior i wód przymorskich. Współautorka koncepcji dot. renaturyzacji mokradeł: Koncepcji Programowo – przestrzennej budowli hydrotechnicznych na Łasicy i Kanale Zaborowskim w ramach projektu Kampinos WetLIFE oraz Koncepcji funkcjonalnego połączenia rzek Drzewiczki i Wąglanki i ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna.

Współautorka szeregu publikacji dot. zagadnień wodnych, w tym ostatnich poświęconych dobrym praktykom w zarządzaniu wodami i renaturyzacji wód powierzchniowych.

Poza wiedzą ekspercką posiada umiejętności planowania i prowadzenia projektów oraz budowania i koordynowania prac zespołów projektowych. Certyfikowana Project Manager – PRINCE2® Practitioner.

Dr Irena Chawrilska

Dr Irena Chawrilska

Dyrektorka Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, koordynatorka programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG

Adiunktka w Zakładzie Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej, visiting scholar (2023) na Utrecht University, visiting professor na University of Toronto (2023–2024); autorka książek: Hybrydy i hybrydyczności: z pogranicza literatury i sztuk wizualnych (2020), Polish for sustainability? Kultura polska a wyzwania globalne (2022), LOST in Gdańsk! Polish culture in the age of uncertainty (2023).

Ludwika Włodek

Ludwika Włodek

Socjolożka, dziennikarka, Adiunktka w Studium Europy Wschodniej UW

Temat migracji interesuje ją od dawna, pisała o migracjach zarobkowych z krajów poradzieckiej Azji Środkowej do Rosji oraz o uchodźcach z tych obszarów w Polsce. Jest autorką książki "Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji" (Wyd. Czarne 2020). Temat migracji jest także obecny w jej ostatniej książce, "Buntowniczki z Afganistanu" (WAB 2022), o losach afgańskich działaczek na rzecz praw kobiet, które po przejęciu władzy przez talibów, musiały uciekać z Afganistanu.

Marianna Wartecka

Marianna Wartecka

Dyrektorka partnerstw i rzecznictwa oraz członkini zarządu Fundacji Ocalenie

Absolwentka teatrologii i prawa, zawodowo od kilkunastu lat zajmuje się komunikacją zewnętrzną i budowaniem relacji; z Fundacją Ocalenie związana od 2016 roku; od 2021 roku jako wolontariuszka udziela pomocy humanitarnej osobom w drodze na granicy polsko-białoruskiej. 

Robert Adamczyk

Robert Adamczyk

Główny specjalista ESG w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

25-letnie doświadczenie raportowania oraz oszacowywania ryzyk środowiskowych i społecznych. W Banku zajmuje się due diligence oraz analizą ryzyka środowiskowego oraz  społecznego projektów energetycznych, przemysłowych oraz infrastrukturalnych w krajach operacji Banku. Robert Adamczyk jest ekspertem Europejskiej Platformy Zrównoważonego Rozwoju (EU Platform for Sustainable Finance) opracowującej Europejską Taksonomie oraz ekspertem grupy roboczej dot. raportowania bioróżnorodności w ramach raportów finansowych (TNFD - Task Force for Nature-related Financial Dislcosure). Pracował on nad wytycznymi dot. raportowania ESG wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych (GPW) oraz Giełdą w Bukareszcie, a obecnie pracuje na podobnymi wytycznymi dla Praskiej Giełdy. Robert Adamczyk jest również ekspertem EFRAG-u dot. standardów raportowania pod dyrektywę CSRD opracowujących standardy ESRS dot. zanieczyszczeń oraz bioróżnorodności. Jest również w technicznej grupie referencyjne (Technical Review Group) w International Sustainability Standards Board (ISSB) oraz w Climate Bonds Iniative (CBI) w technicznych grupach robaczych dla sektora Stali oraz Chemii. Od 2017 roku jest członkiem grupy roboczej ds. energetyki odnawialnej podowalanej przez ONZ Convection for Migratory Species (UN CMS).

Do 2004 roku był Dyrektorem Działu Ochrony Środowiska w WS Atkins Polska (Atkins), który założył w 1997 roku. Robert Adamczyk jest absolwentem Kings College London oraz Imperial College London. W swojej karierze zawodowej uczestniczył w kilkuset audytach i analizach środowiskowych w tym ocen oddziaływania na środowisko na zlecenie inwestorów branżowych, finansowych, Skarbu Państwa oraz międzynarodowych instytucji finansowych. Jest wiodącym audytorem IEMA (Institute of Environmental Managment and Assessment) oraz asesorem środowiskowym i member RICS Europe (Royal Instituation of Charted Surveyors), audytorem ISO 14001 oraz weryfikatorem dla ResonsbileSteel. Specjalizuje się w implementacji wymogów Unii Europejskiej oraz raportowania ESG, między innymi wymogów dyrektywy IED oraz prowadzeniu procesu Ocen Oddziaływania na Środowisko inwestycji pod kontem wymogów międzynarodowych instytucji finansowych, jak i Dyrektyw Unii Europejskiej. Między 2012-2021 był przewodniczącym rady pracowniczej w EBOiR.

Tomasz Pietrzak

Tomasz Pietrzak

Manager zespołu prawnego Fundacji Ocalenie

Prawnik i arabista, manager zespołu prawnego Fundacji Ocalenie. Udziela pomocy prawnej osobom migranckim i uchodźczym w Warszawie i Łodzi.

Wojciech Konecki

Wojciech Konecki

Prezes APPLiA - Związku producentów AGD i HVAC, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej

W 1991 roku ukończył SGPiS/SGH uzyskując tytuł magistra ekonomii.

Przez 30 lat pracował w branży producentów AGD na szczeblach managerskich i dyrektorskich. Od 2004 roku prowadzi związek pracodawców, producentów AGD, APPLiA Polska (d.CECED), który zajmuje się m.in. reprezentacją przemysłu wobec administracji państwowej, parlamentu i mediów, a także badaniem rynku oraz analizami ekonomicznymi. W 2020 został wybrany na Prezesa Zarządu tej organizacji. Uczestniczy w posiedzeniach Komisji Parlamentarnych i zespołach roboczych ministerstw.

W sferze samorządu gospodarczego, od 2005 roku był radcą, członkiem władz i wice przewodniczącym Rady oraz od 2017 roku wiceprezesem Krajowej Izby Gospodarczej KIG. Jest także przewodniczącym Komitetu ds. sprzętu elektrycznego powszechnego użytku Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, członkiem Board of Officers europejskiej organizacji normalizacyjnej CENELEC, współzałożycielem Forum Rozwoju Przemysłu, członkiem grupy eksperckiej KIS-GOZ (Krajowe Inteligentne Specjalizacje)  oraz przewodniczącym międzynarodowej rady nadzorczej spółki akcyjnej organizacji odzysku ElektroEko SA.

W swoich publikacjach specjalizuje się głównie w tematyce efektywności energetycznej, elektrorecyklingu, trendów rynkowych i branży producentów elektroniki.

Odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Gospodarki oznaczeniem Za Zasługi Dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej.

Maria Garcia Alvarez, MA

Maria Garcia Alvarez, MA

Starszy wykładowca programu Global Project and Change Management BBA na Windesheim University of Applied Sciences w Holandii

Wykłada geopolitykę i globalizację oraz globalne wyzwania, wykorzystując Kartę Ziemi do nauczania o podejściu do wartości w zrównoważonym rozwoju. Jest współtwórczynią i koordynatorką koncepcji edukacyjnej Value Creators (www.valuecreators-whc.com), nagrodzonej przez holenderskie Ministerstwo Edukacji najwyższą krajową nagrodą za innowacje edukacyjne. Jest certyfikowanym edukatorem ESD Karty Ziemi i jest zaangażowana w inne międzynarodowe sieci działające na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak UN SDSN, UN Habitat, Wellbeing Economy Alliance i inicjatywa IDGs.

Jest doktorantką na Wydziale Filozofii, Antropologii i Edukacji na Uniwersytecie Kraju Basków, gdzie prowadzi badania nad innowacyjnymi środowiskami uczenia się w celu wspierania edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego rozwoju. Jest także gościnnym wykładowcą na kierunku Master of Leadership and Sustainability Aldatuz na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Kraju Basków, gdzie prowadzi wykłady na temat alternatywnych przyszłości dla zrównoważonego rozwoju. Jest autorką i współautorką różnych artykułów publikowanych na arenie międzynarodowej w dziedzinie ESD.

Obecnie jest również redaktorem specjalnym serii Springer Nature Discover Sustainability, w której prowadzi edycję podkreślającą narzędzia i koncepcje pokonywania barier dla pełnego wdrożenia ESD w szkolnictwie wyższym. W Holandii jest członkiem zarządu Krajowej Sieci Comenius, wspierającej innowacje w szkolnictwie wyższym.

Dr hab. Barbara Ocicka

Dr hab. Barbara Ocicka

Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Pracuje w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu logistyki, zakupów i zarządzania łańcuchem dostaw oraz ekspertem w tych dziedzinach występującym na konferencjach w kraju i za granicą. W swojej pracy naukowo–badawczej przywiązuje wysoką wagę do pogłębionej współpracy ze środowiskiem biznesowym. Aktualnie kieruje w SGH projektem badawczym „Jakość zarządzania aspektami ESG a odporność na kryzysy. Przedsiębiorstwa - instytucje finansowe - jednostki samorządu terytorialnego”. Najnowszą współautorską publikacją z tego zakresu jest „Zrównoważona transformacja. Stan i uwarunkowania w kontekście ESG”. Jest wykładowcą na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych w SGH. 

Anna Fogtman

Anna Fogtman

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)

Członkini Zespołu Medycyny Kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kieruje operacjami ochrony radiologicznej w Europejskim Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Kolonii. Odpowiada za zabezpieczenie lotów astronautek i astronautów ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) znajdującą się na Niskiej Orbicie Okołoziemskiej. Współpracuje także z międzynarodowymi partnerami ESA przygotowując i zabezpieczając wspólne przyszłe misje załogowe na stację orbitującą wokół księżyca – „Gateway” oraz na jego powierzchnię. Przygotowuje i wdraża strategię ochrony radiacyjnej w eksploracyjnych misjach kosmicznych Europejskich załóg.

Współpracuje także z zespołem SciSpacE, zajmując się koordynacją badań naukowych nad wpływem promieniowania kosmicznego na ciało człowieka, które wdrażane są na platformach naukowych ESA, w tym na ISS i Gateway. Pracuje także nad strategią naukową ESA, aby umożliwić eksplorację załogową głębokiej przestrzeni kosmicznej. Współpracuje z najwyższej klasy instytutami naukowymi w Europie przeprowadzając badania wspomagające rozwój medycyny kosmicznej.

Dr Anna Górska

Dr Anna Górska

Akademia Leona Koźmińskiego

Dr Anna Górska jest adiunktką w Akademii Leona Koźmińskiego oraz dyrektorką Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach. Specjalizuje się w zagadnieniach płci i różnorodności w organizacjach, a w szczególności  uczelniach.

Dr Górska prowadziła oraz brała udział w licznych grantach krajowych oraz międzynarodowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Fundusze Unijne oraz Fundusze Norweskie. Publikowała w prestiżowych międzynarodowych czasopismach takich jak Gender, Work and Organization, Gender in Management, Information & Management, Accounting,  Auditing & Accountability Journal, Journal of Global Information Technology Management. Jej ostatnia książka Gender and Academic Career Development in Central and Eastern Europe, została wydana przez Routledge. Obecnie pełni funkcje jako ko-edytorka czasopisma Tamara Journal wspólnie z prof. Moniką Kosterą. Międzynarodowe doświadczenie zdobywała w Columbia Business School (w ramach nagrody Fulbright) i ESCP Business School.  

Grzegorz Wrochna

Grzegorz Wrochna

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Grzegorz Wrochna pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej od lutego 2021 r. Jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie. W latach 1991-1998 w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC.

Od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych, od 2006 jako dyrektor, wcześniej jako kierownik Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.).  W latach 2017-2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej.

W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną ESA.

Dr Mariusz Lipski

Dr Mariusz Lipski

Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem przedsiębiorstw w świetle koncepcji ESG, analizie sektorowej i finansowej, ocenie ryzyka finansowania przedsięwzięć pod kątem ryzyka środowiskowego oraz wymogów sprawozdawczych instytucji kredytowych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Posiada blisko dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze bankowości korporacyjnej, zdobyte na stanowiskach specjalistycznych oraz menadżerskich w czołowych bankach w Polsce. Obecnie zatrudniony na stanowisku Dyrektora Departamentu Procesów Ryzyka Korporacyjnego mBanku SA.

Autor lub współautor publikacji z zakresu zrównoważonych finansów przedsiębiorstwa, oceny ryzyka oraz bankowości zrównoważonej.

 

Michał Purol

Michał Purol

Ekspert w zakresie globalnych łańcuchów wartości oraz budowania strategii adaptacji i odporności społeczno-środowiskowej

Chief Sustainability Officer w UNEP/GRID-Warszawa, w ramach którego odpowiada za projekty związane z potrójnym kryzysem planetarnym (bioróżnorodność, zanieczyszczenia, środowisko), jak również zrównoważonymi miastami. Do niedawna koordynator programu Climate Leadership oraz Re:Generacja-Razem dla Ekosystemów. Odpowiada za współprace w ramach TNFD, Business for Nature, CLG Europe, czy UNEP FI.

Ambasador międzynarodowych projektów: EU Climate Pact , Max Thabiso Edkins Climate Ambassador Program, Climate Possitive Rotterdam ERASMUS Program oraz członek grup roboczych w zakresie bioróżnorodności i łańcuchów żywności YOUNGO UNFCC. Zaangażowany w dialog, oraz jako doradca zarządów z zakresu adaptacji i odporności m.in. dla krajów takich jak Uganda, Pakistan, Arabia Saudyjska, Ukraina czy Kenia.

Monika Porębska

Monika Porębska

Pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu w Cementowni Warta S.A.; Ekspertka ds. systemu ekozarządzania i audytu EMAS

Koordynator sektora cement/przemysł chemiczny w ramach Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE działającej pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Członek Grupy Roboczej ds. należytej staranności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Członek jury XVII edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Członek Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. 

Monika Porębska zajmuje się szeroko pojętą tematyką ESG, tworzeniem i wdrażaniem strategii CSR oraz strategii zrównoważonego rozwoju. Odpowiada za opracowanie raportów zrównoważonego rozwoju spółki oraz projektowanie działań, polityk i procedur z obszaru ESG.

Reprezentantka Polski w działaniach Forum of Competent Bodies oraz EMAS Article 49 Committee. Monika Porębska uczestniczyła również w pracach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw działającego przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupy Roboczej ds. rozwoju Raportowania Niefinansowego przy Ministerstwie Finansów.

Monika Porębska współpracuje z instytucjami krajowymi w obszarze związanym ze zrównoważonym rozwojem oraz raportowaniem niefinansowym: Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Krajową Izbą Gospodarczą.

Występuje jako moderatorka, panelistka i prelegentka podczas konferencji dedykowanych tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu, gospodarce cyrkularnej, systemom zarządzania środowiskowego, ESG (Envicon, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Państwowa Akademia Nauk, Wojskowa Akademia Techniczna). Prowadzi także szkolenia z zakresu raportowania niefinansowego, zrównoważonego rozwoju  i zarządzania środowiskowego m.in. dla Enterprise Europe Network i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Absolwentka Politechniki Lubelskiej (zarządzanie i marketing) oraz studiów MBA na University of Illinois. 

Paulina Sobiesiak-Penszko

Paulina Sobiesiak-Penszko

Doktorka socjologii, analityczka, dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych

Specjalizuje się w temacie niskoemisyjnej transformacji gospodarek, dezinformacji klimatycznej, zrównoważonego rolnictwa i roli kobiet w zielonej transformacji. Autorka i współautorka ponad pięćdziesięciu publikacji. Ekspertka Koalicji Klimatycznej i Programu ONZ Climate Leader­ship przy UNEP/GRID. Promotorka zrównoważonego rozwoju w @ministerstwodobrostanu. Liderka Klimatu i Środowiska wg Forbes Women (2024).

Dr Piotr Mikołajczyk

Dr Piotr Mikołajczyk

Główny specjalista UNEP/GRID-Warszawa

Dr Piotr Mikołajczyk ukończył w 1986 roku studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w fizjologii owadów.

Jego karierę zawodową zapoczątkowała praca naukowo-dydaktyczna na macierzystym Wydziale, w ramach której odbył stypendium naukowe Departamentu Rolnictwa USA. Następnie zaangażował się w działalność związaną z ochroną środowiska i różnorodności biologicznej, której kolejne etapy obejmowały pracę w Programie Ochrony Środowiska Amerykańskiego Korpusu Pokoju w Polsce, a następnie w polskim Programie WWF.

Dr Mikołajczyk pracuje w UNEP/GRID-Warszawa od 2001 roku, na stanowisku Głównego specjalisty. Jego głównym obszarem eksperckim jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej. Angażuje się przede wszystkim w projekty związane z ochroną różnorodności biologicznej, a także zrównoważonym rozwojem lokalnym.

Zdenka Pszczołowska

Zdenka Pszczołowska

Reżyserka, dramaturżka

Studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwentka Komparatystyki literackiej i Performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka projektów: „Freshwater” (Narodowy Stary Teatr, 2020), „Świnia z pieprzem” (NST, 2020), „Jak twoja choroba wpływa na seksualność? U T O P I E” (Teatr Ósmego Dnia, 2020), „Rok pierwszy” (AST, 2021), współproducentka inicjatywy „Wku***Ona.Tv” (2020), w ramach której powstały kobiece performanse-manifesty, reżyserka jednego z nich „(U)tracony gniew”, autorka libretta i współtwórczyni off-opery „Kongres: 2071” zrealizowanej w ramach festiwalu OFF OPERA w Poznaniu (2021), współautorka (z Anną Oramus) ekologicznej instalacji performatywnej „#samozdechło” podczas festiwalu Nowa Siła Kuratorska 2023 w Poznaniu. Laureatka konkursów: „OFF: Premiery/Prezentacje”, „SzekspirOFF Prezentacje” za projekt „Porcje” (2021, z Anną Oramus), laureatka Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym „AURORA” za dramat „MYSZY” (2022) i za dramat „MARCELINA” (2023), finalistka ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa”, laureatka Złotego Yoricka podczas Festiwalu Szekspirowskiego (2023). Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2021), Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2022) i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2024). 

Reżyserka spektaklu „Upiory” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2022), współreżyserka „Ballad i romansów” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2022), reżyserka i dramaturżka spektaklu „Woyzeck” w Teatrze Nowym w Poznaniu (2023), współreżyserka spektaklu „Romeo i Julia” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2023), reżyserka spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet” w Teatrze Dramatycznym w Gdyni. Autorka licznych tekstów artystycznych i naukowych, prelegentka na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, autorka i prowadząca wielu zajęć warsztatowych z zakresu performansu i aktorstwa, członkini Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Paweł Mzyk

Paweł Mzyk

Z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami Kierownik Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)

Wcześniej również zastępca kierownika Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami oraz zastępca kierownika Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE).
Od 2016 roku Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Główny obszar działalności to system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Wieloletni członek kapituły konkursu Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Członek Rady Konsultacyjnej do spraw GIS przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

Filip Piotrowski

Filip Piotrowski

Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, ekspert z zakresu socjologii środowiska i problemów społecznych UNEP/GRID-Warszawa

Zaangażowany w projekty dotyczące zmian prawnych w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, a szczególności rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemów kaucyjnych.

Od 2018 r. reprezentuje interesy strony społecznej w procesie legislacyjnym nad ustawami z zakresu ochrony środowiska, w tym wdrażających w Polsce dyrektywę SUP i system kaucyjny. Członek zespołu doradczego do przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

Agnieszka Kosowicz

Agnieszka Kosowicz

Założycielka i prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Zaangażowana w ochronę uchodźców i migrantów w Polsce od 2000 roku. Współtwórczyni i osoba współzarządzająca Konsorcjum Migracyjnym, platformą współpracy 9 organizacji wspierających osoby z doświadczeniem migracji w Polsce. Konsorcjum prowadzi Forum Współpracy i Integracji, łączące obecnie 51 organizacji wspierających migrantów i migrantki z całej Polski. Inicjatorka i pomysłodawczyni Akademii Migracyjnej – narzędzia online do budowania wiedzy o migracjach wśród polskich specjalistów.

Promotorka współpracy i dialogu wokół tematu migracji, zabiega o mądry i wielowątkowy dyskurs dotyczący integracji, polityki migracyjnej, różnorodności kulturowej i spójności społecznej – w ostatnich latach ten dyskurs w coraz większym stopniu obejmuje temat zmian klimatycznych.

Z wykształcenia dziennikarka. Autorka bloga poświęconego tematyce migracyjnej.

Marta Krawczyk

Marta Krawczyk

Environmental Products Development Manager, branża Business Assurance, SGS Polska Sp. z o.o.

Ekspert, konsultantka i doradczyni w dziedzinie ochrony środowiska: prawo odpadowe, opakowaniowe, EPR, oznakowanie opakowań, green claims, recykling, ecodesignu opakowań i przydatność do recyklingu. Trenerka i edukatorka w zakresie segregacji i gospodarki odpadami opakowaniowymi, audytorka zakładów recyklingu. Prelegentka i moderatorka podczas konferencji i wydarzeń branżowych.

Członkini i ekspertka: stowarzyszenia producentów opakowań Natureef, Rady Ekspertów Polskiego Paktu Plastikowego, inicjatywy Climate Leadership UNEP/Grid Warszawa, Kolegium Pracodawców UEP, komitetu technicznego ds. oceny opakowań w Instytucie Badawczym Opakowań COBRO Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Pracuje na stanowisku Environmental Products Development Manager, branża Business Assurance, SGS Polska Sp. z o.o. – globalnego lidera w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji. Ponad 12 lat doświadczenia w branży gospodarki odpadami, m.in. w Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań SA, także doświadczenie w Ministerstwie Środowiska oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie ochrony klimatu. Wieloletnia członkini zarządu i prezes stowarzyszenia Klub Polskie Forum ISO 14000, obecnie Polskie Forum Zarządzania Środowiskowego (do VI.2023). Wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego.

Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz podyplomowych studiów managerskich SGH w Warszawie.

Autorka branżowych artykułów i publikacji, w tym: przewodnika „Projektowanie opakowań przydatnych do recyklingu”, Stowarzyszenie Natureef, Wydanie 1, 2024; raportu „Przydatność opakowań produktów kosmetycznych do recyklingu” Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, Wydanie 1, 2023.

Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł

Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł

Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej

Studia wyższe ukończyła w 1999 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska PW, uzyskując tytuł magistra inżyniera biotechnologii środowiska. W 2003 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych, a w 2014 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska. Główny obszar zainteresowań zawodowych to gospodarka wodno-ściekowa, a w szczególności innowacyjne systemy biologicznego oczyszczania ścieków oraz  rozwiązania odpowiadające na wyzwania gospodarki o obiegu zamkniętego.

Autor lub współautor ponad 250 prac, w tym 130 opublikowanych w formie monografii, artykułów oraz referatów i posterów na konferencjach naukowo-technicznych. Pozostałe prace nieopublikowane stanowią raporty ze zrealizowanych projektów badawczych, recenzje oraz ekspertyzy przygotowywane na zlecenie podmiotów gospodarczych.

Maria Andrzejewska

Maria Andrzejewska

Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego z wieloletnim doświadczeniem w projektach środowiskowych. Ekspert United Nations Environment Programme (UNEP) oraz EU w zakresie analizy środowiskowych. Zaangażowana w prace przy raporcie UNEP Global Environment Outlook 6, za które została wyróżniona 2020 Prose Awards (Association of American Publishers Awards for Professional and Scholarly Excellence) w kategorii nauk o środowisku. Trzykrotnie wyróżniona, wraz z zespołem UNEP/GRID-Warszawa, nagrodą Ministra Środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów.

Inicjatorka Partnerstwa na rzecz realizacji środowiskowego wymiaru Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) "Razem dla środowiska" (2016) koordynowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Współtwórczyni - wraz z prof. Bolesławem Rokiem - Programu Climate Leadership powered by United Nations Environment Programme (UNEP). Liderka Zrównoważonego Rozwoju - FORBES Women Polska (2021). Nagrodzona Zielonym Orłem RZECZPOSPOLITEJ - wyróżnienie w kategorii TYTANKA (2021). Odpowiedzialne zaangażowanie - nagroda wspólnie z Prof. Bolesławem Rokiem, FORBES (2022)

Kristina Stankiewicz

Kristina Stankiewicz

Doradczyni zawodowa Fundacji Ocalenie

Z wykształcenia mentorka kariery i polonistka. Z doświadczenia migrantka, założycielka szkoły społecznej w Białorusi, mentorka kariery, lektorka języka polskiego jako obcego, trenerka. Z Fundacją Ocalenie związana od 2021 roku jako doradczyni zawodowa, od ponad roku jest również managerką zespołu doradzyń zawodowych.

Na co dzień pracuje z osobami cudzoziemskimi, wspiera je w zrozumieniu polskiego rynku pracy i bezpiecznym odnalezieniu siebie na nim. Prowadzi poradnictwo indywidualne, warsztaty i szkolenia, koordynuje projekty mające na celu integrację i zdobycie nowych kompetencji.

 

Grzegorz Myćka

Grzegorz Myćka

Grafik i ilustrator

Urodzony w 1989 roku. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi. Wykładowca w Collegium da Vinci w Poznaniu, prowadzący Pracownię Grafiki w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, absolwent Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego m.in. Grand Prix i Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon” w Legnicy, Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny w Zielonej Górze, Pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie na plakat w Oaxaca w Meksyku, Brązowy Medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii, Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie na Słowacji.

Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw m. in. Biennale del Cartel w Bolivii, Taiwan International Graphic Design Award, Trnava Poster Triennale, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Falun.

Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2024 roku. Członek kolektywu ilustratorów z Poznania ILU NAS JEST.

Przemysław Ruchlicki

Przemysław Ruchlicki

Krajowa Izba Gospodarcza

Od 15 lat pracuje na styku pozyskiwania projektów, usług doradczych, lobbingu, sprzedaży, zarządzania i marketingu. Autor wielu ekspertyz i analiz. Doradza przedsiębiorcom w zakresie zarządzania i optymalizacji procesów, współpracuje z działami księgowości i audytu. Przemysław Ruchlicki jest również uczestnikiem konsultacji projektów ustaw i rozporządzeń dot. prawa gospodarczego oraz krajowych strategii.

Obecnie uczestniczy w procesach legislacyjnych dot. prawa gospodarczego oraz ESG. Równocześnie odpowiada za raportowanie niefinansowe dużego polskiego przedsiębiorstwa z branży medycznej.

Dr Kinga Gruszecka

Dr Kinga Gruszecka

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA)

Kinga Gruszecka pełni funkcję Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), z bogatym doświadczeniem we wspieraniu rozwoju technologii kosmicznych i edukacji.

Podczas swojej kadencji na stanowisku dyrektora ds. edukacji w POLSA w latach 2019-2021, koncentrowała się na szkoleniu i pielęgnowaniu talentów dla przemysłu kosmicznego. Jej doświadczenie obejmuje komunikację satelitarną, obserwację Ziemi i inne krytyczne aspekty eksploracji kosmosu. Otrzymała liczne wyróżnienia, w tym nagrodę "Nadzieja Polskiego Sektora Kosmicznego" w konkursie "Konstelacje" (2019) oraz uznanie za jednego z "TOP100 Space & Aerospace Professionals to Follow on LinkedIn" (2023).

Kinga Gruszecka posiada tytuł licencjata w dziedzinie stosunków międzynarodowych i kulturoznawstwa oraz tytuł magistra zarządzania. Jej zaangażowanie w ciągłą naukę doprowadziło ją do ukończenia studiów podyplomowych w zakresie przywództwa i kultury organizacyjnej w Akademii Leona Koźmińskiego (ALK). Wykładała również na studiach podyplomowych z zakresu przedsiębiorczości w sektorze kosmicznym na ALK.

W 2023 r. dr Gruszecka została uhonorowana stypendium Departamentu Stanu USA i uczestniczyła w Distinguished Humphrey Fellowship Program. Jej niezachwiane zaangażowanie w przemysł kosmiczny rozpoczęło się w 2016 r. i nadal jest siłą napędową rozwoju eksploracji kosmosu i innowacji.

Kamil Hyszka

Kamil Hyszka

Krajowa Izba Gospodarcza

Z wykształcenia i pasji bałkanista/orientalista. Autor artykułów popularnonaukowych i analiz dotyczących sytuacji na Bałkanach. W latach 2018-2020 członek zarządu Fundacji Wspólna Europa oraz redaktor sekcji bałkańskiej portalu eastbook.eu. Naukowo zajmował się aktywnościami ruchów islamskich na bałkanach w XX i XXI wieku.

W latach 2019 - 2022 pracował w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, gdzie odpowiadał za współpracę z rynkami Bałkanów Zachodnich. W roku 2019 koordynował ze strony PAIH organizację Forum Biznesu w ramach Szczytu Procesu Berlińskiego. Od 2022 roku związany zawodowo z Krajową Izbą Gospodarczą, gdzie odpowiada między innymi za koordynację spraw programowych kongresu Greenpact. European ESG Summit, bieżące sprawy komunikacyjne oraz pożyczanie książek koleżankom i kolegom z pracy.

Ponadto: poeta. Publikował w licznych czasopismach literackich, między innymi Tlenie Literackim, Stonerze Polskim, Nowym Napisie, Helikopterze i Magazynie Zakład. Łączenie pracy biurowej z literacką uważa za hołd składany tradycji literacko-urzędniczej rozpoczętej przez Franza Kafkę.

Dr Izabela Rudzka, MBA

Dr Izabela Rudzka, MBA

Adiunktka i kierowniczka studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; prezeska firmy IRB sp. z o.o.; wolontariuszka i współpracowniczka oraz współzałożycielka NGO-sów

Współzałożycielka NGO-sów w obszarach: rozwoju osobistego, przestrzeni, zachowania dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji. Działaczka w zakresie praw kobiet oraz walki z bezdomnością.

Autorka i współautorka publikacji na temat mieszkań dostępnych, wyborów młodych Polaków, zrównoważonego rozwoju (w tym ESG), lokalizacji przedsiębiorstw, przedsiębiorczości, internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw, rewitalizacji i rozwoju miast. Staże naukowe i projekty badawcze w: USA, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Armenii, Gruzji.

Posiada doświadczenie w pracy na samodzielnych stanowiskach w administracji samorządowej - rewitalizacja i rozwój miasta oraz w instytucji rządowej - systemy zarządzania jakością i zarządzania środowiskiem.

"Inspirują mnie moi studenci, natomiast świat stawia przede mną wyzwania, które zawsze podejmuję z myślą, że trzeba przeciwdziałać temu, co nie do końca dobrze funkcjonuje".

Prywatnie miłośniczka zwierząt, tańca i podróży, matka i żona.

Dr Kamil Gemra

Dr Kamil Gemra

Doradca ds. rynku kapitałowego i relacji inwestorskich. Doktor nauk ekonomicznych z dziedziny finansów

Adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowca na studiach MBA. Przewodniczący rady nadzorczej oraz członek kilku innych rad nadzorczych. Były partner zarządzający czołowej agencji relacji inwestorskich oraz były wiceprezes domu maklerskiego. Według ankiet studenckich oceniających wykładowców klasyfikowany w „Top 10” prowadzących zajęcia na SGH, a ponadto zwycięzca studenckiego konkursu Inspiracja Roku 2022 oraz Inspiracja Roku 2023. Stypendysta Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława A. Pagi.

Na rynku kapitałowym od 2009 r. zarówno jako inwestor, jak i uczestnik wielu procesów po stronie emitentów. W swojej pracy zawodowej, jak i naukowej zajmuje się finansowaniem przedsiębiorstw, rynkiem obligacji oraz komunikacją z inwestorami. Doradca największych firm notowanych na GPW. Był współtwórcą serwisu dla inwestorów indywidualnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu inwestowania i finansów osobistych. Recenzent naukowy w kilku czasopismach naukowych. Autor ponad 60 publikacji naukowych, w tym kilku książek – ,,Obligacje jako źródło finansowania przedsiębiorstw” oraz współautor ,,Kształtowanie przewag konkurencyjnych. Perspektywa finansowania procesów innowacyjnych i zarządzania ryzykiem we współczesnych przedsiębiorstwach”.

Damian Dubisz

Damian Dubisz

Starszy specjalista ds. rozwoju logistyki w obszarze transportu w Łukasiewicz- PIT

Absolwent studiów magisterskich Wyższej Szkoły Logistyki, na kierunku Projektowanie Systemów i Procesów Logistycznych. Doświadczenie zawodowe w zakresie kształtowania sieci logistycznych i ich udoskonalania zdobył pracując w Polsce w działach logistyki firm takich jak Hennes and Mauritz (H&M), Yusen Logistics Europe Ltd oraz DHL i Exception PCB Solutions w Wielkiej Brytanii. Zorientowany badawczo i praktycznie na mierzeniu śladu węglowego w ramach Low Carbon Supply Chains oraz praktycznego zastosowania elementów Lean Management w sieciach logistycznych. W Poznańskim Instytucie Technologicznym jest koordynatorem projektów konsultingowych dla przedsiębiorstw oraz projektów badawczych.

Dobrochna Augustyniak-Wysocka

Dobrochna Augustyniak-Wysocka

Łukasiewicz-PIT, Grupa Badawcza Technologii Chemicznej i ochrony Środowiska

Ekonomistka, specjalizuje się w ekonomice sektora leśno-drzewnego, współautorka raportów branżowych kierowanych do przedsiębiorstw sektora („Brexit. Implikacje dla meblarstwa w Polsce”, „Budownictwo drewniane stymulatorem rozwoju mieszkalnictwa w Polsce” oraz „Ekoprojektowanie w meblarstwie w Polsce”). Prelegentka podczas wydarzeń kierowanych do branż drzewnych i branży meblarskiej (m.in. konferencja „Automatyzacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja. Wzmocnienie potencjału Inteligentnej Specjalizacji Drewno i Meblarstwo”, spotkanie „Connect & Scale Up: Szanse i wyzwania współpracy nauki z biznesem w branży meblowej” organizowane przez PARP, Targi Meble Polska, Ogólnopolski Kongres Meblarski, Ogólnopolski Zjazd Stolarzy).

Posiada doświadczenie w kierowaniu i udziale w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych związanych z sektorem leśno-drzewnym, w tym ROSEWOOD4.0 Regionalna sieć Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej mobilizacji drewna i cyfryzacji leśnictwa (H2020, kierowniczka projektu w Polsce), BASAJAUN (H2020, Tworzenie trwałych związków między obszarami wiejskimi i miejskimi poprzez cyrkulacyjne i innowacyjne łańcuchy wartości w budownictwie drewnianym), PYRAGRAF (HE: Zdecentralizowana konwersja pyrolityczna odpadów rolniczych i leśnych w kierunku lokalnych łańcuchów wartości o obiegu zamkniętym oraz zrównoważonego rozwoju), Internacjonalizacja i innowacje wzornicze w branży meblarskiej – eksploracja współzależności (NCN).

Członkini Zarządu stowarzyszenia InnovaWood (na lata 2022-2026), zrzeszającego europejskie instytucje badawcze, naukowe i edukacyjne działające w obszarze drzewnictwa.

Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska

Dr inż. Anna Kozera-Szałkowska

Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska

Niemal od samego początku powstania organizacji aktywnie uczestniczyła w tworzeniu polskiego oddziału, realizacji kluczowych projektów na terenie Polski oraz w działaniach na poziomie europejskim poprzez ścisłą współpracę z siedzibą główną w Brukseli i europejskimi biurami regionalnymi.

Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu kampanii wizerunkowych, edukacyjnych oraz promocyjnych związanych z tworzywami sztucznymi i przemysłem tworzyw sztucznych. Zdobyła doświadczenie zawodowe m.in. jako dziennikarka i redaktorka w prasie branżowej, a także menadżerka ds. techniczno-legislacyjnych w stowarzyszeniu z branży FMCG. Z wykształcenia jest chemiczką, posiada stopień doktora nauk technicznych (technologia polimerów), który zdobyła na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Ukończyła także Podyplomowe Studia Komunikacji Społecznej i Mediów organizowane przez Fundację Upowszechniania Nauki i Instytut Badań Literackich PAN.

Dr inż. Konrad Stawecki

Dr inż. Konrad Stawecki

Hydrobiolog, hydrochemik i limnolog

Doktor nauk rolniczych (rybactwo). Absolwent ochrony środowiska i studiów podyplomowych z zakresu CSR/ESG. Hydrobiolog, hydrochemik i limnolog. Posiada ponaddwudziestoletnie doświadczenie w badaniach polskich jezior i rzek - zajmuje się waloryzacją ekosystemów wodnych o różnym stopniu i sposobie przekształcenia, zarówno na obszarach chronionych, jak i poddanych różnym formom antropopresji. Ekspert w regionalnych programach operacyjnych dla Warmii i Mazur od 2017 roku – dziedzina „ochrona wód” oraz w programie Climate Leadership  UNEP/GRID-Warsaw  w obszarach ochrony bioróżnorodności, edukacji klimatycznej i ochrona wód.

Prowadzi badania ekosystemów wodnych na potrzeby ochrony cennych przyrodniczo gatunków, siedlisk i obszarów oraz oceny oddziaływania różnych typów antropopresji na wody śródlądowe. Współuczestniczył w pracach związanych z tworzeniem m.in. planów ochrony parków narodowych (Wigierski, Drawieński, Borów Tucholskich) i rezerwatów przyrody czy programie ochrony rybołowa (Pandion haliaetus). Uczestniczył w zespołach badających wieloletni wpływ zanieczyszczeń termicznych na funkcjonowanie (zmiany ekologiczne, reżim chemiczny, miktyczny i termiczny) jezior i kanałów włączonych w obieg chłodzenia elektrowni (współpraca z ZE PAK S.A. w Koninie), a także odprowadzania wód poprodukcyjnych na zmiany ekologiczne i chemizm rzek (projekty realizowane m.in. na rzecz Mondi S.A, Vattenfall, OVE Arup) i systemów rzeczno-jeziornych. Prowadzi badania monitoringowe (fizykochemia i ichtiofauna) jezior i rzek na potrzeby oceny ich stanu/potencjału ekologicznego oraz troficznego (m.in. na potrzeby Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Jest współautorem licznych prac naukowych oraz monografii dotyczących wybranych aspektów funkcjonowania ekosystemów wodnych, głównie jezior o różnym stanie trofii. W ostatnich latach skupiał się na wpływie różnych form antropopresji (w tym zmian klimatycznych) na ich warunki abiotyczne, różnorodność biologiczną i ichtiofaunę. Zajmuje się także opiniowaniem operatów rybackich - jest autorem ponad 150 tego typu opracowań eksperckich.

Dr Paula Kukołowicz

Dr Paula Kukołowicz

Doktor nauk społecznych

Kieruje Zespołem Zrównoważonego Rozwoju w Polskim Instytutem Ekonomicznym, z którym jest związana od 2019 r. Autorka i współautorka raportów dotyczących między innymi realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju przez polskie firmy, klasy średniej w Polsce, ekonomicznych i społecznych kosztów chaosu przestrzennego, bezwarunkowego dochodu podstawowego. Doświadczenie analityczne zdobywała w pracując w projekcie „Public Goods through Private Eyes” realizowanym na Uniwersytecie Warszawskim w ramach 7 programu ramowego UE. Autorka publikacji naukowych dotyczących między innymi wpływu kwot wyborczych na reprezentację polityczną kobiet i wpływu różnorodności etnicznej na jakość dóbr publicznych.

Piotr Kowalik

Piotr Kowalik

Of Counsel w zespole rynków kapitałowych i M&A w polskim biurze Eversheds Sutherland

Piotr Kowalik posiada prawie 20-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla biznesu. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zrównoważonym finansowaniem i zrównoważonymi inwestycjami, a szerzej ESG (Environmental, Social, Governance). Ten obszar łączy z prawem rynków kapitałowych oraz regulacjami dotyczącymi firm inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.

Obecnie Of Counsel w zespole rynków kapitałowych i M&A w polskim biurze Eversheds Sutherland. Współpracował z wiodącymi międzynarodowymi i krajowymi kancelariami prawnymi oraz globalną firmą konsultingową. Jest członkiem Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, członkiem stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland, członkiem Rady Naukowej Rankingu „Ranking ESG. Odpowiedzialne zarządzanie” oraz zewnętrznym ekspertem programu Climate Leadership UNEP GRID Warszawa. Wykłada na studiach podyplomowych „Strategiczna transformacja ESG w przedsiębiorstwie” organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński

Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Statystyk - absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Ma przeszło dwudziestoletnie doświadczenia analityczne jako ekonomista lub główny ekonomista w sektorze finansowym. Pracował w Banku Handlowym w Warszawie, Banku Ochrony Środowiska, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ma też doświadczenie w zarządzaniu. Był prezesem zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnym za analizy makroekonomiczne, zarządzanie długiem publicznym i rozwój rynku finansowego. W życiu zawodowym i prywatnym za najważniejszą uważa ciekawość świata, a w jej realizacji - jeszcze od czasów licealnych (IX LO Hoffmanowej w Warszawie) – za najporęczniejsze uznaje matematykę, geografię i historię. Muzyki słucha raczej ciężkiej.

Weronika Czaplewska

Weronika Czaplewska

Strateżka, ekspertka ds. ESG i zarządzania śladem węglowym firm, organizacji, produktów i samorządów

Współzałożycielka i wiceprezeska Envirly - rozwiązania webowego do zarządzania zrównoważonym rozwojem, raportowanie ESG, śladem węglowym organizacji i produktu. Ma bogate doświadczenie w budowaniu strategii biznesowych i rozwoju projektów prośrodowiskowych.

Ekspertka programu Climate Leadership przy UN Environment. Członkini Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE przy Ministerstwo Rozwoju i Technologii , członkini Komisji Środowiska Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Prezeska Fundacji Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance. Celem statutowym fundacji jest edukacja w zakresie finansów, w tym zrównoważonego rozwoju.

Absolwentka London School of Economics (Ekonomia, Filozofia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Ekonomia, Matematyka). Doświadczenie zdobywała na międzynarodowych wyjazdach stypendialnych i szkoleniach (Chiny, Singapur, Stany Zjednoczone, Czechy).

Weronika Nalbert

Weronika Nalbert

Adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz koordynatorka zespołu ESG i zrównoważonego rozwoju

Reprezentuje klientów w postępowaniach administracyjnych dotyczących nierzetelnych oświadczeń środowiskowych (greenwashing) oraz doradza klientom w zakresie dostosowania prowadzonej działalności do wymogów wynikających z regulacji z obszaru ESG.

Zajmuje się prawem ochrony konkurencji i konsumentów, zarówno w ujęciu transakcyjnym, jak i procesowym. Doradza w sprawach dotyczących zbiorowych interesów konsumentów, kontroli koncentracji przedsiębiorców oraz praktyk ograniczających konkurencję.

Ekspertka programu Climate Leadership realizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Prelegentka licznych konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz publikacji o tematyce zrównoważonego rozwoju. Prowadziła zajęcia na studiach podyplomowych „Menedżer zrównoważonego rozwoju i ESG” realizowanych na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu. Członkini komitetu ESG w ramach międzynarodowej organizacji prawniczej Inter-Pacific Bar Association. Ukończyła pilotażowy kurs dot. zrównoważonego rozwoju organizowany przez University of Cambridge pod tytułem: Key Essentials – The Sustainable Development Goals and the Law oraz Business and Human Rights Summer School organizowaną przez Human Rights International Corner.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w krajowych i międzynarodowych kancelariach prawnych oraz w organizacjach pozarządowych.

Zaangażowana w działalność społeczną. Od 2019 r. pełni rolę wiceprezeski organizacji pozarządowej United Nations Association – Poland, w ramach której prowadziła liczne szkolenia w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Anna Szcześniak

Anna Szcześniak

Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Fair Play

Od 1993 r. związana z Fundacją Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym w Warszawie, obecnie Dyrektor ds. Strategii i Programów, od 1999 r. Prezes Zarządu spółki z o.o. Przedsiębiorstwo Fair Play.

Uczestniczka projektów jako kierowniczka i członkini zespołów projektowych, współautorka raportów z badań i publikacji. Posiada doświadczenie w badaniu zagadnień dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i demokracji, m.in. w zakresie: społecznej odpowiedzialności biznesu i etyki biznesu, przeciwdziałania korupcji, rozwoju działalności małych i średnich przedsiębiorstw, rzecznictwa interesów i procesów legislacyjnych, rozwoju organizacji pozarządowych i stowarzyszeń przedsiębiorców oraz budowania demokracji. Wraz z zespołem Fundacji opracowała Kodeks etyczny, który jest doskonałym wzorem przy tworzeniu własnych kodeksów przez przedsiębiorców.

Współautorka i koordynatorka ogólnopolskiego Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości Przedsiębiorstwo Fair Play, audytorka w programie (weryfikacja firm pod kątem spełniania kryteriów dla Przedsiębiorstwa Fair Play) oraz członkini Komisji Ogólnopolskiej programu. Posiada doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu strategii rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu dla przedsiębiorców sektora MSP, w świadczeniu doradztwa związanego z uruchamianiem działań w tym zakresie. Współautorka Standardu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Zatrudnienie Fair Play – profesjonalnego systemu zarządzania kapitałem ludzkim, który pomaga maksymalizować zaangażowanie pracowników w tworzeniu sukcesu organizacji.

Ponadto ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, tworzeniu i wdrażaniu nowych projektów, kierowaniu zespołami ludzkimi, rekrutacji, motywowaniu i kształceniu kadr. Jest absolwentką Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Jan Zalasiewicz

Jan Zalasiewicz

Anthropocene Working Group

Jan Zalasiewicz jest emerytowanym profesorem paleobiologii na Uniwersytecie w Leicester, wcześniej pracował w British Geological Survey, a obecnie przewodniczy grupie roboczej ds. antropocenu. Jako geolog terenowy, paleontolog i stratygraf, interesuje się skamieniałościami i skałami wczesnego paleozoiku, czwartorzędowymi epokami lodowcowymi i geologią stworzoną przez człowieka. Jest współredaktorem książki The Anthropocene as a Geological Time Unit: A Guide to the Scientific Evidence and Current Debate (2019). Książki, których jest autorem lub współautorem, obejmują The Earth After Us (2008), The Planet in a Pebble (2010), The Goldilocks Planet (2012), Ocean Worlds (2014), Skeletons (2018), The Cosmic Oasis (2022) i Discarded: How Technofossils Will Be Our Ultimate Legacy (2024, w druku).

Anja Limon

Anja Limon

ORAM - Organizacja do spraw Uchodźców, Azylu i Migracji

Dyrektor Programowa ORAM, ukończyła studia licencjackie na kierunku prawo na Uniwersytecie  w Lublanie w Słowenii oraz studia LLM w zakresie prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Bristolu, gdzie koncentrowała się na prawie i polityce migracyjnej. Jej praca magisterska dotyczyła przenikania się zmian klimatycznych i migracji.

Po ukończeniu studiów Anja pracowała w kancelarii prawnej w Lublanie, zanim dołączyła do ORAM w styczniu 2017 roku. Od tego czasu Anja stała się ekspertem w dziedzinie globalnej migracji osób LGBTIQ i zarządzała programami zarówno na globalnej północy, jak i na południu. Anja kierowała również licznymi projektami badawczymi, a także przemawiała na wielu międzynarodowych konferencjach, podnosząc świadomość potrzeb i wyzwań osób ubiegających się o azyl i uchodźców LGBTIQ.

Beata Tylman-Nowakowska

Beata Tylman-Nowakowska

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Dyrektorka Działu Rynku Pierwotnego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, odpowiadająca za pozyskiwanie nowych emitentów na rynki prowadzone przez GPW, utrzymanie relacji z emitentami oraz realizację wybranych strategicznych projektów GPW, w tym projektu utworzenia ESG Data Hub. Posiada ponad 24-letnie szerokie doświadczenie zawodowe zdobyte na rynku finansowym. W swojej karierze skupiała się na rozwoju obszarów biznesowych w instytucjach finansowych, głównie w bankach, firmach inwestycyjnych i towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Zarządzała licznymi projektami, tworząc i implementując strategie korporacyjne oraz komunikacyjne. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Członkini Project Management Institute, międzynarodowej organizacji non-profit skupiającej profesjonalistów z branży zarządzania projektami. Ambasadorka organizacji Green Project Management, promującej zrównoważone praktyki zarządzania projektami na całym świeci. Jej misją jest transformacja strategicznych koncepcji w realne, mierzalne efekty z uwzględnieniem wartości i potrzeb interesariuszy.

Bjørn Kaare Jensen

Bjørn Kaare Jensen

Prezes Zarządu Water 4All

Bjørn Kaare Jensen jest przewodniczącym współfinansowanego przez UE partnerstwa Water4All od 2022 roku. Water4All jest prawdopodobnie największym publicznym funduszem badawczo-rozwojowym w dziedzinie wody, jaki kiedykolwiek powstał. Zrzesza 90 partnerów obejmujących ministerstwa, agencje finansujące, stowarzyszenia wodne, klastry wodne i organizacje badawcze w Europie i poza nią oraz z budżetem ok. 500 milionów euro do wydania w ciągu najbliższych 7-10 lat. Był prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Wodnego w latach 2019-2022 i byłym zastępcą dyrektora generalnego Duńskiej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii (GEUS) w latach 2008-2017. Do 2018 r. był duńskim ekspertem krajowym i członkiem komitetu programowego SC5 programu Horyzont 2020. Oprócz innych zadań jest również członkiem zarządu drugiej co do wielkości firmy wodociągowej w Danii, Aarhus Water.
Bjørn Kaare Jensen przez całą swoją karierę zawodową poświęcał wiele czasu i wysiłku pracy na arenie międzynarodowej, zarówno w organizacjach, jak i kierując dużymi międzynarodowymi projektami badawczymi i innowacyjnymi, zarówno w UE, jak i w krajach Trzeciego Świata. Ostatnio koordynował finansowany ze środków europejskich projekt dotyczący wody na obszarach wiejskich i bezpieczeństwa żywnościowego w ramach China Europe Water Platform (CEWP), a obecnie prowadzi projekty dotyczące zrównoważonego zaopatrzenia w wodę opartego na wodach gruntowych na obszarach wiejskich w Tamil Nadu w Indiach, zarządzanego ładowania warstwy wodonośnej w Chinach i Kapsztadzie.

Hans Goossens

Hans Goossens

Dyrektor Generalny De Watergroep, Prezes Zarządu Water Europe

Hans Goossens z Belgii posiada doktorat w dziedzinie nauk chemicznych. Od 1 stycznia 2017  jest Dyrektorem Generalnym w De Watergroep. Przeprowadza największą belgijską publiczną spółkę wodną przez poważną transformację, tworząc nowe struktury i sojusze w celu budowania usług wodnych odpornych na zmiany klimatu. Silnie wierzący w innowacje i współpracę, Hans jest członkiem zarządu Water Europe od 2017 r., a od czerwca 2022 r. pełni funkcję jego Prezesa. Zanim dołączył do sektora wodnego, przez prawie 25 lat pracował w globalnym przemyśle nawozowym. Zajmował różne stanowiska kierownicze w Norsk Hydro i Yara International w Belgii, Holandii, Norwegii, Francji i we Włoszech w działach badań i rozwoju, produkcji, rozwoju biznesu, marketingu i sprzedaży oraz zarządzania ogólnego. W trakcie swojej kariery zawodowej Hans pasjonował się zrównoważonym rozwojem biznesu i społeczeństwa, w szczególności w odniesieniu do globalnego wyzwania związanego z wodą.

Sylwia Palgan

Sylwia Palgan

Atlas Copco

Sylwia Palgan to doświadczona specjalistka w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zgodności, pracująca w wielu globalnych organizacjach. Obecnie pełni funkcję lidera ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Atlas Copco, gdzie zarządza należytą starannością w łańcuchu dostaw i programem odpowiedzialnych zakupów. Jest także Ekspertką Climate Leadership, uczestnicząc w projektach z zakresu edukacji i legislacji ESG. Sylwia zajmowała stanowiska w DeLaval, TCL Communication, Castorama i Kingfisher plc, koncentrując się na zgodności produktów, zarządzaniu ESG i zrównoważonym rozwoju.

Yonous Muhammadi

Yonous Muhammadi

Dyrektor Generalny Greckiego Forum Uchodźców, Członek Europejskiego Forum Migracji

W 1997 roku, podczas ostatniego roku stażu, który odbywał jako student medycyny, został zmuszony do opuszczenia Afganistanu. Jako uchodźca przebywał w Pakistanie, a następnie w Iranie, gdzie zajmował się wspieraniem afgańskich uchodźców. 

Jako osoba ubiegająca się o azyl, przybył do Grecji w 2001 roku, a w 2004 roku został beneficjentem ochrony międzynarodowej. Razem z kolegami zorganizował tam ruch osób ubiegających się o azyl, który w 2004 roku przekształcił się w Greckie Forum Uchodźców. 

Obecnie pracuje jako Dyrektor i Koordynator tego Forum. Głównym celem organizacji jest reprezentowanie uchodźców i migrantów zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim oraz  promowanie samodzielności wśród migrantów poprzez wzmocnienie ich pozycji i szkolenia.

W 2015 r. został wybrany na członka Prezydium Europejskiego Forum Migracji w Brukseli, a w 2016 r. na członka Krajowej Rady Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji przy greckim Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 2020 roku jest również członkiem grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. Migracji i Azylu. 

Jest inicjatorem projektu Democracy4all, który dąży do partycypacji politycznej osób ze środowisk uchodźczych. 

Joanna Kądziołka

Joanna Kądziołka

Prezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Ekspertka ds. komunikacji, edukatorka ekologiczna, pomysłodawczyni kampanii edukacyjnej  "Wrzucam. Nie wyrzucam", postulującej wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce. Koordynatorka projektów społecznych, m.in Mapy Zero Waste, promujacej biznesy działające w duchu zero waste. Konsultantka strategii GOZ opracowywanych przez instytucje publiczne. Prelegentka podczas szkoleń zero waste dla firm, instytucji, uczelni, od wielu lat współpracuje z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi przy lokalnych projektach skupiających się wokół tematyki prewencji wytwarzania odpadów. Prowadzi zajęcia ze studentami w zakresie gospodarki cyrkularnej. Pomysłodawczyni i koordynatorka Festiwalu Zero Waste w Krakowie.

Katarzyna Gierczak-Grupińska

Katarzyna Gierczak-Grupińska

Prezes Fundacji Firmy Rodzinne

Socjolog, MBA, dyplomowany lider zmiany społecznej oraz facylitator dialogu. Wytrwale tworzy przestrzeń dla firm rodzinnych od 2006 roku. Od 2011 roku założycielka i prezes Fundacji Firmy Rodzinne ffr.pl, którą tworzy ponad 1200 firm rodzinnych oraz 120 mentorów w Polsce. W ramach Fundacji utworzyła i prowadziła przez pierwsze 3 lata polski oddział FBN International. Współzałożyciel IFR. Współzałożyciel i członek Early Warning Europe Network - międzynarodowej sieci mentorów. Prezes rodzinnej firmy GELG gelg.pl, która zajmuje się wielkoseryjną obróbką metalu. Aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych dotyczących przedsiębiorców. Rozwija parasolową markę dla firm rodzinnych „drzewko” Firma Rodzinna, która jest symbolem dumy rodzinnych przedsiębiorców. Tworzenie wizerunku firmy rodzinnej na podstawie wspólnej marki oparte jest na wartościach: tradycja, uczciwość odpowiedzialność na pokolenia.

W latach 2019-2022 pełniła funkcję badacza w projekcie RescEWE. Projekt ten wypracował narzędzia zwiększające odporność firm na sytuacje kryzysowe, a w 2023 r. zdobył główną nagrodę przyznawaną przez Komisję Europejską podczas SME Assembly w kategorii „ Investing In Entrepreneurial Skills”. Od 2022 roku jest członkiem zespołu w projekcie Early Warning Europe Mentor Academy (EWEMA), gdzie odpowiada za rekrutację mentorów z całej Europy. EWEMA to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu opracowanie unikalnego programu szkoleniowego dla przyszłych mentorów Early Warning w całej Europie. 

Mama Oliwii i Jasia, pasjonatka natury, morza i pozytywnej pracy z energią, nieustannie poszukuje inspiracji w podróżach po świecie.

Dr Krzysztof Fal

Dr Krzysztof Fal

Dyrektor Rozwoju Programów WiseEuropa

Prawnik, ekspert ds. rynków energii, Dyrektor Rozwoju Programów WiseEuropa. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w prywatnym oraz publicznym sektorze. W tym ostatnim zarządzał pracą wydziału odpowiedzialnego za kwestie związane z: funkcjonowaniem hurtowego rynku energii, bezpieczeństwem energetycznym oraz rozwojem infrastruktury energetycznej.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z transformacją energetyczną oraz wpływem polityki klimatycznej na kierunek zmian na rynku energii oraz na innowacje.

Dr inż. Krzysztof Krawiec

Dr inż. Krzysztof Krawiec

Kierownik Programu Zrównoważony Transport WiseEuropa

Pracownik naukowy i wykładowca Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej oraz Kierownik Programu Zrównoważony Transport w niezależnym think-tanku WiseEuropa.

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Transport oraz autor publikacji w tym zakresie. Obecnie zaangażowany w projekty badające skalę wykluczenia i ubóstwa transportowego oraz analizujące przyszłość sprawiedliwej transformacji w Polsce i w regionie Europy Środkowej w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Rozwija również naukowe metody wsparcia strategicznych i operacyjnych decyzji w transporcie publicznym, dążąc do dekarbonizacji sektora transportu.

Dr Anna Grygiel-Tomaszewska

Dr Anna Grygiel-Tomaszewska

Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa, Szkoła Główna Handlowa

Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie finansów, specjalizuje się w problematyce zrównoważonego rozwoju ESG, transformacji strategii przedsiębiorstwa w kierunku ESG oraz w kwestiach związanych z funkcjonowaniem rynków finansowych, zrównoważonym finansowaniem i inwestowaniem (portfele inwestycyjne, fundusze inwestycyjne). Jest autorką i współautorką publikacji o tematyce związanej z rynkiem finansowym, z produktami i usługami finansowymi oraz ESG i inwestycjami społecznie odpowiedzialnymi. Kierowniczka studiów podyplomowych "Strategiczna transformacja ESG w przedsiębiorstwie" realizowanych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Sandra Parthie

Sandra Parthie

Dyrektor ds. europejskich w Niemieckim Instytucie Ekonomicznym (IW Köln)

Sandra Parthie, dyrektor ds. europejskich Niemieckiego Instytutu Gospodarczego (IW Köln) oraz przewodnicząca Sekcji Rynku Wewnętrznego, Produkcji i Konsumpcji (INT) Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Sandra studiowała nauki polityczne i ekonomię na Freie Universität w Berlinie oraz na Université de Montréal w Kanadzie.

Od marca 2015 r. kieruje brukselskim biurem łącznikowym prywatnego niemieckiego think tanku gospodarczego „IW” (Institut der deutschen Wirtschaft/ German Economic Institute), koncentrując się na polityce gospodarczej UE.

Od 2020 r. jest członkinią Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a obecnie także  sprawozdawczynią w sprawie opinii do "AI Act - next steps". 

Iwona Sołtysińska

Iwona Sołtysińska

Dyrektor Merytoryczna Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego

Psycholog (UJ), konsultant rozwoju organizacyjnego (MA, Tavistock & Portman NHS Trust), certyfikowany trener zarządzania (Edexcel International), executive coach (PCC, ICF), facylitator. Dyrektor Merytoryczna Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem i reprezentantem Organisation for Promoting Understanding of Society w Polsce, co roku współorganizuje międzynarodową konferencję Group Relations oraz badania społeczne Listening Post. Członek ISPSO (International Society for the Psychoanalytic Study of Organization). Od 1992 roku prowadzi działalność́ doradczo-szkoleniową. Autorka i kierownik merytoryczny wielu projektów doradczo-szkoleniowych. Współautorka książki "Szkolenia pracowników a rozwój organizacji oraz publikacji „Budowanie zespołów”.

Posiada bogate doświadczenie pracy w grupach twórczego rozwiązywania problemów oraz moderowania grup synektycznych. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu rozumienia dynamiki grupy, rozwijania kompetencji interpersonalnych oraz doskonalenia kompetencji przywódczych. Facylituje pracę grup i prowadzi coaching indywidualny oraz coaching zespołów z różnych poziomów organizacji.

Dr Jan Stranz

Dr Jan Stranz

Radca prawny. Senior Associate SMM Legal

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze klientów korporacyjnych. Doradza w zakresie prawa handlowego, cywilnego i rynku kapitałowego.

Specjalizuje się w transakcjach fuzji i przejęć, restrukturyzacji przedsiębiorstw, negocjowaniu umów oraz obsłudze korporacyjnej. Brał udział w licznych projektach restrukturyzacyjnych oraz audytach prawnych.

W swojej dotychczasowej karierze świadczył usługi doradztwa w obszarach corporate governance, nadzoru właścicielskiego i relacji inwestorskich na rzecz banków, międzynarodowych korporacji, podmiotów z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa, a także największych spółek notowanych na GPW.

Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym komentarza do przepisów kodeksu cywilnego. Obronił rozprawę doktorską z zakresu problematyki ładu korporacyjnego, ochrony wspólników i akcjonariuszy mniejszościowych, a także zgrupowań spółek i relacji wewnątrzgrupowych

Dr Alina Skorb-Gała

Dr Alina Skorb-Gała

Menedżer obszaru ESG w Grupie Kapitałowej Energa z Grupy Orlen

Ekspertka w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju (ESG). Od trzech lat  zarządza obszarem Environmental, Social and Governance w dużej grupie kapitałowej z branży energetycznej. Ma za sobą z sukcesem wdrożone procesy zarządcze w obszarze ESG. Specjalizuje się m.in. w raportowaniu niefinansowym zgodnie z Global Reporting Initiative (GRI 2021), raportowaniu Taksonomii UE, wdrażaniu rekomendacji Task for Climate Financial Disclosure, współpracuje z największymi agencjami ratingowymi na świecie z Moody’s oraz Fitch Ratings, realizuje Sustainability Development Goals zgodnie z Agendą 2030, przygotowuje grupę kapitałową do raportowania niefinansowego zgodnie z dyrektywami unijnymi CSRD/ESRS oraz CSDDD. W tym roku powołana do grupy roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów oraz powołana do Komitetu ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Członkini Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Doktor nauk ekonomicznych w specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  kierunek Menedżerski na Wydziale Prawa i Administracji. Od 2000 roku pracownik naukowo-dydaktyczny  Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w Katedrze Zarzadzania, wieloletni wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu oraz Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zarządzania i corporate governance czy zrównoważonego rozwoju.

Związana ze światem biznesu jako niezależny ekspert w takich instytucjach jak: Finansista Consulting i Centrum Ekspertyz Gospodarczych. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne zdobyte na  stanowiskach menedżerskich, głównie w dużych firmach produkcyjnych, pełniąc rolę doradcy biznesowego, product manager, dyrektora marketingu czy pełnomocnika zarządu oraz dyrektora handlowego.

Właścicielka firmy szkoleniowo-doradczejAlltraining”. Prowadzi szkolenia i doradztwo biznesowe z zakresu procesów zarzadzania, zarządzania strategicznego, ESG, oraz marketingu w obszarze B2B i B2C. Jest certyfikowanym PM Agile oraz moderatorem metody Design Thinking. Członkini Rady Nadzorczej Combined Cycle Gas Turbine (CCGT) Gdańsk oraz członkini w Radzie Fundacji Energa.

Kęstutis Kupšys

Kęstutis Kupšys

Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, wiceprzewodniczący Sojuszu Konsumentów Litwy

Kęstutis studiował ekonomię i filozofię na Uniwersytecie Wileńskim na Litwie, a następnie kontynuował edukację na Katolickim Uniwersytecie Eichstätt w Niemczech.


Od 2011 r. kieruje inicjatywami skupiającymi się na ochronie interesów konsumentów w UE i promowaniu uczciwych praktyk konsumenckich na Litwie i za granicą.


Od 2020 r. jest aktywnym członkiem instytucji doradczej Unii Europejskiej - Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), w Grupie Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego, gdzie wnosi znaczący wkład w dyskusje i pisemne opinie na temat polityki ochrony konsumentów, usług finansowych, rynków kapitałowych, czystej energii, polityki ochrony środowiska i zmiany klimatu. W 2024 r. pracował jako sprawozdawca lub współsprawozdawca przy dwóch opiniach EKES-u: "Finansowanie działań związanych z klimatem: nowy plan działania na rzecz realizacji ambitnych celów klimatycznych i celów zrównoważonego rozwoju" oraz "Cyfryzacja energii: równoważenie szans i zagrożeń dla konsumentów europejskich".

Julia Wojnowska-Radzińska

Julia Wojnowska-Radzińska

Doktor habilitowana nauk prawnych, prawniczka, adiunkt w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawie antydyskryminacyjnym, prawie migracyjnym oraz międzynarodowej ochronie praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.

W latach 2016-2017 ekspertka agendy ONZ – UN Women. Członkini Women and Gender in Global Affairs Network (WGGA), Institute for the Study of Human Rights, Columbia University.

Autorka licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym z zakresu m.in. ochrony praw cudzoziemców, masowej inwigilacji i ochrony danych osobowych oraz prawa antydyskryminacyjnego. Uczestniczka wielu konferencji o charakterze krajowym i międzynarodowym. Wykładała i prowadziła badania z zakresu ochrony praw migrantów, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz wpływu nowych technologii na prawa człowieka m.in. w Instytucie Praw Człowieka im. Ludwika Boltzmanna w Wiedniu (2009 r.), na American University Washington College of Law (2015 r.), School of Law Queen Mary University of London (2016 r.), Universite Libre de Bruxelles (2017), College of Law Syracuse University (2018 r.), Walther Schucking Institute for International Law w Kilonii (2019 ) oraz na University of Milan (2022 r.).

W zagadnieniach ESG zajmuje się literką „S” w ramach praw człowieka w biznesie. Doradza i szkoli przedsiębiorców w obszarze zrównoważonego rozwoju, międzynarodowych standardów odpowiedzialnego biznesu i raportowania ESG. Pomysłodawczyni i organizatorka studiów podyplomowych z „ESG compliance w przedsiębiorstwie” na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.

Dr Justyna Adamska

Dr Justyna Adamska

Zastępca dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Posiada 18-letnie doświadczenie we wspieraniu współpracy biznesu ze środowiskiem akademickim w zakresie wdrażania innowacji. Specjalistka w dziedzinie nowoczesnej komunikacji, zrównoważonego rozwoju, zarządzania projektami oraz pozyskiwania środków z Funduszy Europejskich. Kieruje projektami, których celem jest wspieranie innowacji, zielona transformacja i upowszechniania tematyki badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki. Posiada doświadczenie we współpracy międzynarodowej oraz liczne kontakty w sieciach ośrodków innowacji.

Certyfikowany Innovation Coach oraz trener w obszarze nowoczesnych narzędzi marketingowych, biznesu oraz innowacyjności. Uzyskała stopień doktora  nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Na co dzień praktyk z zakresu zarządzania, komunikacji i projektów.

Tomasz Zgoła

Tomasz Zgoła

Popularyzator nauki zaangażowany w rozwój kompetencji zrównoważonego rozwoju, doradca w zakresie aspektów środowiskowych ESG, konsultant przyrodniczy

Wiedzę teoretyczną jak i praktyczną zdobywał w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz współpracując z licznymi podmiotami naukowymi, R&D i edukacyjnymi. Autor szeregu publikacji poruszających problematykę oceny stanu ekologicznego ekosystemów wodnych.


Specjalizuje się w promowaniu edukacji nieformalnej wśród zróżnicowanych grup odbiorców (dzieci, młodzież, studenci, osoby dorosłe) z wykorzystaniem zarówno metod komunikacji bezpośredniej (warsztaty, wykłady, pokazy naukowe) jak i mediów społecznościowych. Kładzie szczególny nacisk na innowacyjne metody nauczania i zaangażowanie społeczności lokalnych w procesie popularyzacji i komunikacji badań naukowych. W tym celu wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w zakresie zastosowania nauki obywatelskiej (ang. citizen science) jako narzędzia badawczego i edukacyjnego.

Agnieszka Lewandowska

Agnieszka Lewandowska

Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i projektami

Od 20 lat związana z branżą ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Ponad 10 lat pracuje w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie zajmuje się koordynacją projektów inwestycyjnych, współpracą nauki i biznesu, a także tematyką środowiskową, w tym ESG. Przez wiele lat pełniła również funkcję Inspektora Ochrony Danych, audytora wewnętrznego ISO 9001, ISO 20 000 oraz ISO 27 0001 oraz koordynatora Waste-Klastra, skupiającego swoje działania na obszarach związanych z gospodarką odpadami, chemią, biotechnologią i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Absolwentka podyplomowych studiów na kierunku rachunkowość, aktualnie studentka podyplomowych studiów ESG na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończyła studia MBA, uzyskując dyplom francuskiego Uniwersytetu w Rennes. Posiada tytuł magistra Inżyniera ochrony środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Agata Swornowska-Kurto

Agata Swornowska-Kurto

Prezes Zarządu Grupy ArteMis, autorka kampanii „Bliżej Siebie”

Socjolog, Prezes Zarządu Grupy ArteMis - organizacji która od ponad 12 lat zajmuje się budowaniem społecznych innowacji i pozytywnym wpływem, autorka ogólnopolskiej kampanii "Bliżej Siebie" na rzecz zdrowia psychicznego i przyjaznej kultury w miejscu pracy.

 

Organizatorka ogólnopolskich kampanii edukacyjno-informacyjnych na rzecz budowy świadomości wokół zdrowia psychicznego w środowisku pracy: „Bliżej Siebie”, „Zrozum. Poczuj. Działaj!”, „Emocjonalny Fitness”, z którymi jak dotąd dotarła do ponad 130.000 pracowników i liderów. Autorka ogólnopolskich badań i raportów dotyczących kondycji psychicznej w miejscu pracy.


Jest cenioną prelegentką polskich konferencji. Regularnie występuje w mediach internetowych i tradycyjnych. Została wyróżniona przez magazyn Businesswoman & Life wśród 50 Wpływowych Kobiet Biznesu.


Promotorka zdrowego stylu życia i samorozwoju. Kieruje się mottem: „Zadbaj o ludzi, a oni zadbają o Twój biznes”. Czerpie inspiracje od światowej sławy ekspertów, kończąc liczne kursy m.in. "The Science of Well-Being” organizowany przez Uniwersytet Yale.

Profesor dr hab. Katarzyna Dąbrowska–Zielińska

Profesor dr hab. Katarzyna Dąbrowska–Zielińska

Kierownik Centrum Teledetekcji IGiK

Prowadzi działalność naukową związaną z wykorzystaniem informacji z satelitów optycznych i mikrofalowych do określania zmian klimatycznych wpływających na zagrożenia związane ze wzrostem temperatury powierzchni i zmianami uwilgotnienia, oraz zmianami bilansu energetycznego i wodnego na różnych ekosystemach.

Jest autorem modeli prognozowania plonów, monitorowania susz w Polsce, wykrywania niedoborów wody w glebie oraz metod analizy obszarów podmokłych.

Stopień doktora (PhD) otrzymała na Uniwersytecie Australijskim (ANU) w Canberze w wyniku  przeprowadzenia prac badawczych nad wymianą strumieni energii pomiędzy powierzchnią lasów eukaliptusowych a atmosferą z zastosowaniem informacji z satelity NOAA. W ramach stypendium Fullbright realizowała pracę badawczą w Phoenix, USA, związaną z modelowaniem wilgotności gleby, ewapotranspiracji, plonów upraw z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych i meteorologicznych. Bierze udział w projektach krajowych i międzynarodowych związanych z problematyką pochłaniania C02 i możliwości zwiększenia pochłaniania węgla oraz konieczności nawadniania obszarów z niedoborami wody z zastosowaniem informacji meteorologicznej i satelitarnej.

Draginja Nadaždin

Draginja Nadaždin

Dyrektorka generalna biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Wcześniej przez wiele lat kierowała polską sekcją Amnesty International. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji. W 2014 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

Dr Wojciech Wilk

Dr Wojciech Wilk

Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego i koordynacji pomocy humanitarnej. 

Uczestniczył w międzynarodowych działaniach w odpowiedzi na 25 kryzysów humanitarnych: od masowych ruchów ludności na Bałkanach po kryzys uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie. Przez wiele lat pracował w Organizacji Narodów Zjednoczonych (OCHA i UNHCR). Uczestniczył w tworzeniu ONZ-owskich strategii pomocy międzynarodowej, warte setki milionów dolarów rocznie, dla takich krajów, jak Sudan, Jemen, Syria, Irak, Sri Lanka, ONZ-owskich planów zarządzania kryzysowego dla m.in. Libanu jak również funduszy ONZ - UN Central Emergency Response Fund (CERF) i UN Humanitarian Pooled Fund for Yemen. W Kosowie w Biurze Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców zajmował się powrotem i integracją serbskich uchodźców wewnętrznych. W 2015 r. był zaangażowany w koordynację pomocy humanitarnej po trzęsieniu ziemi w Nepalu (Inter-Cluster Coordinator) zaś w latach 2019-20 w północnej Syrii (Head of OCHA Coordination Unit). 

Twórca Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, pierwszego i jak dotąd jedynego w Polsce certyfikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO). Team Leader zespołu Medycznego Zespołu Ratunkowego podczas misji medycznych w Nepalu (trzęsienie ziemi w roku 2015), Tadżykistanie (COVID w roku 2020), Etiopii (COVID w roku 2020), Ugandzie (COVID w roku 2021) oraz Madagaskarze (cyklony w roku 2022).

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), którą kieruje niesie pomoc humanitarną i rozwojową w krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Realizowała projekty w Libanie, Palestynie, Syrii, Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, Malawi, Etiopii, Kenii, Zambii, Tanzanii, Madagaskarze, Tadżykistanie, Kirgistanie, Gruzji, Ukrainie oraz Bośni i Hercegowinie.

Po agresji Rosji na Ukrainę w roku 2022 PCPM prowadziło Centrum Tranzytowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy przy Dworcu Warszawa Wschodnia oraz od września 2022 roku i MEDEVAC HUB Jasionka - medyczne centrum tranzytowe dla pacjentów z Ukrainy, będące częścią mechanizmu ewakuacji medycznej chorych i rannych z Ukrainy koordynowanego przez Komisję Europejską.

Lidia Deja

Lidia Deja

Konsultant ds. strategii biznesowej i komunikacji w PBB Consulting

Lidia Deja jest doradcą i praktykiem biznesowym w obszarach strategii zrównoważonego rozwoju/ ESG i DE&I oraz komunikacji i zarządzania zmianami. Specjalizuje się w:

- badaniach podwójnej istotności, analizie wpływu i ryzyk reputacyjnych, zarządzaniu i komunikacji z interesariuszami,

- zarządzaniu i komunikacji zmian towarzyszących innowacjom biznesowym i projektom inwestycyjnym,

- corporate i public affairs, crisis management.

Piotr Biernacki

Piotr Biernacki

ESG Reporting Partner, MATERIALITY; Członek EFRAG Sustainability Reporting TEG; Przewodniczący Komitetu Zrównoważonego Rozwoju SEG

Piotr Biernacki ma ponad 20 lat doświadczenia w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem, raportowaniu ESG, zagadnieniach compliance i rynków kapitałowych. Jako ESG Reporting Partner w MATERIALITY opracował metodyki identyfikacji i oceny istotności wpływów, ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz prowadzenia analiz scenariuszowych. Jest współautorem ESRS-ów (Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju) jako członek EFRAG SR TEG. Będąc przewodniczącym Komitetu Zrównoważonego Rozwoju SEG i członkiem ESMA SMSG współtworzył regulacje rynku kapitałowego, w tym dotyczące unijnej Taksonomii działalności zrównoważonej środowiskowo. Jest także wykładowcą i trenerem edukującym rady nadzorcze, zarządy i zespoły menedżerskie dużych przedsiębiorstw i grup kapitałowych w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem i raportowania.

dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk

dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk

Partnerka EY, Consulting Sustainability Leader

dr Aleksandra Stanek – Kowalczyk specjalizuje się w strategiach odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju, raportowaniu kwestii zrównoważonego rozwoju, zrównoważonym finansowaniu, zarządzaniu relacjami z kluczowymi interesariuszami i odpowiedzialnej sprzedaży.

W latach 2019-2023 właścicielka firmy doradczej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Od 2019 roku adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2009-2019 związana z firmami doradczymi z tzw. Wielkiej Czwórki. Zrealizowała kilkaset projektów doradczych dla największych podmiotów i grup kapitałowych działających w Polsce oraz na rynkach zagranicznych.

W latach 2019-2023 członkini Global Reporting Initiative Stakeholder Council, członkini Grupy Roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów oraz Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wiceprzewodnicząca Rady Deklaracji Odpowiedzialnej Sprzedaży.

Autorka licznych publikacji dotyczących tematyki odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego biznesu.

Absolwentka politologii oraz zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim, programu MBA Management for Central and Eastern Europe na Uniwersytecie Viadrina oraz międzynarodowego programu LEAD – Leadership for Sustainable Future. Obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską w Szkole Głównej Handlowej, za którą otrzymała drugą nagrodę w konkursie Verba Veritatis na najlepsze prace dotyczące etyki i odpowiedzialnego zarządzania.

Prof. Alicja Chybicka

Prof. Alicja Chybicka

Poseł na Sejm RP X Kadencji

Prof. Alicja Chybicka – niekwestionowany autorytet i lekarz, który od czterdziestu sześciu lat walczy o życie chorych na nowotwory dzieci. Jak sama mówi: „prowadzi wojnę z Panem Bogiem o każde istnienie ludzkie, by mogłoby pozostać na tym świecie jak najdłużej”.

Urodziła się 10. maja 1951 roku w Wałbrzychu. Ukończyła XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. W 1975 roku ukończyła studia z wyróżnieniem i rozpoczęła pracę w klinice onkologicznej pod kierunkiem prof. dr hab. Janiny Bogusławskiej-Jaworskiej. W roku 1978 uzyskała I stopień z pediatrii (w 1982 r. II stopień).  Oprócz niej posiada specjalizacje: onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii klinicznej, transplantologii klinicznej oraz medycyny paliatywnej.

W 1979 roku uzyskała tytuł doktora, temat  pracy: „Zachowanie się markerów powierzchniowych limfocytów i limfoblastów w przebiegu ostrej białaczki limfoblastycznej”.

W 1994 roku  Alicja Chybicka habilitowała się. Temat jej pracy naukowej brzmiał: „Badanie cytokin i wykorzystanie ich właściwości biologicznych w leczeniu nowotworów u dzieci”, za którą zresztą otrzymała nagrodę od ministra zdrowia. Profesorem została 19. maja 1999 roku.

W 2014 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Alicja Chybicka oprócz pracy w klinice była również wykładowcą na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Ma bardzo bogaty dorobek naukowy, gdyż jest autorką i współautorką ponad 500 publikacji naukowych. Wypromowała kilkunastu doktorantów oraz była opiekunką kilku zakończonych habilitacji.

Przez 21 lat była Kierownikiem  Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – obecnie nazywanej Kliniką „Przylądek Nadziei”. Z dniem 30 września 2021 roku przeszła na emeryturę.

W latach 2007-2015 była Prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, była członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej; była członkiem komisji onkologii dziecięcej Polskiej Akademii Nauk  oraz w latach 2012-2015 była członkiem rady programowej Fundacji „Mam Marzenie”. Jest członkiem Rady Naukowej kliniki „Budzik” w Warszawie,  a także członkiem rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" opiekującej się dziećmi leczonymi w Klinice „Przylądek Nadziei”

W 2001 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała również Złoty Krzyż Królestwa Norwegii I klasy. Ponadto wyróżniona Orderem Uśmiechu w 2006r. a w 2011 roku została Ambasadorem Życzliwości, Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2007r., nagrodami resortowymi, Perłą Honorową w kategorii nauka w 2007r. , Złotą Kulą 2008 przyznaną przez Wrocławską Izbę Gospodarczą , tytułem Kobiety Roku 2008 przyznaną przez miesięcznik „Twój Styl”. Decyzją Rzecznika Praw Dziecka została wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka w 2014r..W 2015 roku otrzymała tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Laur Wrocławia. 2020 roku otrzymała decyzją rady Miasta Wrocławia Nagrodę Wrocławia „za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej”. W 2022 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wrocławia.

Dwa razy zdobyła szczyt Kilimandżaro: w 2014 roku w ramach akacji „Szpik na szczyt”, a w 2015 roku w ramach akcji „Parlament na szczyt”. Jak ma wolny czas to uwielbia biegać i chodzić po górach.

W  latach 2011-2015 była Senatorem RP.  W wyborach parlamentarnych w 2015 rok została Posłem na Sejm RP, W latach  2019 -2023 ponownie została wybrana Senatorem RP. A obecnie jest Posłem na Sejm RP X Kadencji.

Prywatnie: żona swojego męża Ryszarda, mama trójki dzieci i babcia szóstki wnucząt.

Ariel Wojciechowski

Ariel Wojciechowski

Ekspert ds. relacji partnerskich w InPost

Ekspert ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. W Grupie InPost odpowiada za współpracę z samorządami, instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi poprzez rozwój autorskiego Programu InPost Green City. Celem programu przeznaczonego polskim miastom jest realizowanie polityki proekologicznej, zrównoważonego rozwoju dzięki konkretnych inicjatywom ekologicznym oraz działaniom z zakresu green i smart city służącym mieszkańcom tychże miast.

Doświadczenie w obszarze budowy relacji partnerskich oraz rozwijania projektów z zakresu CSR i ESG zdobywa od ponad 10 lat, z powodzeniem realizując projekty w sektorach nauki i szkolnictwa wyższego oraz finansów oraz uczestnicząc jako prelegent i szkoleniowiec w najważniejszych wydarzeniach sektorowych. W latach poprzednich dyrektor ds. projektów edukacyjnych w Warszawskim Instytucie Bankowości, , członek Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Współautor cyklu wywiadów z rektorami polskich uczelni na temat współpracy nauki z biznesem publikowanych w Miesięczniku Finansowym Bank.

Renata Bem

Renata Bem

Dyrektor Generalna UNICEF Polska

Dyrektor Generalna i Prezes Zarządu UNICEF Polska. Z organizacją związana jest od ponad 14 lat. Ostatnie lata w roli Zastępcy Dyrektora Generalnego UNICEF Polska i członka Zarządu nadzorując i wspierając działania zespołów zajmujących się fundraisingiem indywidualnym i biznesowym, a także marketingiem i komunikacją. Jako pomysłodawczyni i inicjatorka, wprowadziła znaczące zmiany w strukturze i działaniu organizacji w Polsce, ze szczególnym naciskiem na partnerstwa z sektorem biznesowym. Koordynatorka i współautorka wielu programów dotyczących współpracy NGO i biznesu.

Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania strateg. Pracowała jako tłumaczka specjalizująca się w prawie, podatkach i biznesie, współpracując z wiodącymi kancelariami doradztwa prawnego i podatkowego oraz firmami z różnych sektorów.

Na co dzień stawia na nowoczesne technologie, a dwa kluczowe dla niej słowa to digitalizacja i efektywność, co w rezultacie przekłada się na dynamiczny rozwój i rentowność zarządzanej przez nią organizacji.

Krzysztof Kamiński

Krzysztof Kamiński

Prezes Zarządu Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF)

Ekspert z branży finansowej z wieloletnim doświadczeniem w obszarze rynków kapitałowych, funduszy inwestycyjnych i zarządzaniu aktywami. Członek CFA Institute od 2009 roku, od 2012 roku posiadający tytuł CFA Charterholder. Licencjonowany doradca inwestycyjny (nr 819). Od 2022 roku posiadacz tytułu CFA Certificate in ESG Investing.

W latach 2007 -2012 pracował na rzecz HSBC Global Asset Management rozwijając dystrybucję globalnych funduszy inwestycyjnych HSBC w Polsce. Od 2013 r. pełni funkcję Członka Zarządu Millennium Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. nadzorując m.in. obszary zarządzania aktywami, sprzedaży, marketingu, komunikacji i odpowiadając za projekty strategiczne Towarzystwa.

Od 2022 roku Członek Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Od 2023 przewodniczący Komitetu ds. ESG CFA Society Poland oraz Prezes stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF).

Doświadczony wykładowca z obszarów o tematyce inwestycyjnej, obejmującej m.in. zagadnienia dotyczące ESG. Wykładowca studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego – Zrównoważone finanse i ESG oraz wykładowca na kursach przygotowawczych do certyfikatu EFPA ESG dla Warszawskiego Instytutu Bankowości w latach 2022-23.

Dr Tomasz Braun

Dr Tomasz Braun

Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A Prorektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie ds. Współpracy Międzynarodowej

Dr Tomasz Braun posiada stopień doktora nauk prawnych obroniony na Uczelni Łazarskiego (dysertacja doktorska pt. „Normy compliance na przykładzie bankowości. Studium teoretycznoprawne”, 2016) oraz tytuł zawodowy radcy prawnego.  Ukończył studia podyplomowe Mastère Spécialisé en Banque et Finances (MBF) organizowane we współpracy z École Supérieure de Commerce de Rouen, Centre de Formation de la Profession Bancaire w Paryżu oraz Politechniką Gdańską. Jest czynnym wykładowcą akademickim w Polsce i we Francji oraz gościnnie we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Niemczech i Holandii. Autor międzynarodowych publikacji z zakresu finansów, bankowości, prawa i etyki. Członek międzynarodowych zespołów badawczych zajmujących się tematyką sustainable finance. Jest autorem licznych wystąpień na konferencjach w kraju i za granicą oraz publikacji z zakresu uregulowań finansowych, nadzorczych i compliance.

Ekspert w obszarach:

- funkcjonowania polskich i globalnych instytucji finansowych oraz umiejętność zarządzania nimi,

- zarządzania ryzykami prawnymi w ponad 90 jurysdykcjach,

- zarządzania procesami restrukturyzacyjnymi (zakładanie, przejmowanie, integrację, wydzielanie i likwidację spółek oraz ich oddziałów),

- przeprowadzania restrukturyzacji polegających na nabywaniu portfeli, wprowadzaniu instytucji finansowych na nowe rynki międzynarodowe oraz na wychodzeniu z nich i zamykaniu ich działalności,

- usprawniania procesów zarządczych i wdrażanie nowych produktów bankowych,

- przeprowadzania transakcjach fuzji i przejęć,

- zarządzania obszarami prawnym, compliance i ryzyka operacyjnego (w tym ostatnim obszarze po uprzednim uzyskaniu koniecznej zgody Komisji Nadzoru Finansowego),

- zarządzania procesami sporządzania dokumentacji produktowej, raportów samooceny, polityk wewnętrznych, programów naprawczych i strategii,

- doradztwa w sprawach finansowych, kapitałowych i korporacyjnych, a także w kwestiach administracyjnych i regulacyjnych,

- modernizowania procesów i organizowanie centr usług wspólnych dla globalnych korporacji.

Dr Katarzyna Frankowiak

Dr Katarzyna Frankowiak

Ekspertka Climate Leadership

Dr Katarzyna Frankowiak posiada tytuł w zakresie Nauk o Ziemi. W czasie wieloletniej pracy naukowej w PAN zajmowała się badaniem współczesnych i kopalnych ekosystemów morskich. Kierowniczka licznych projektów naukowych związanych z wpływem zmiany klimatu na ekosystemy mórz i oceanów oraz zamieszkujących je organizmów. Posiada doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi i biznesowymi, prowadziła także kampanie edukacyjne na temat ochrony mórz i oceanów, odpowiedzialnej konsumpcji oraz zrównoważonego rybołówstwa. Jest uznaną ekspertką w dziedzinie zrównoważonego rozwoju morskiego oraz edukacji klimatycznej i środowiskowej. Obecnie zajmuje się wpływem biznesu na bioróżnorodność i usługi ekosystemowe.

Katarzyna Błachowicz

Katarzyna Błachowicz

Wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o.

Wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., spółki koordynującej działania Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego (od 2018 r., dawniej Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu) Członek Zarządu Klastra Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego (od 2019 r.)

Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (mgr inż.) . Posiada wieloletnie doświadczenie w branży gospodarki odpadami, w tym recyklingu.  Koordynuje, Inicjuje, organizuje i wspiera w ramach Klastra m.in. działania na rzecz rozwoju innowacji, konkurencyjności, a przede wszystkim wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi związanymi z gospodarką odpadami i recyklingiem. Koordynuje działania Akademii Recyklingu, która zapewnia kompleksowe kształcenie pracowników kadry zarządzającej i innych zainteresowanych osób firm i instytucji związanych z branżą zagospodarowania odpadów, recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym,  w tym edukacją społeczeństwa. Ekspertka w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, współprowadząca warsztaty w tym zakresie, a także prelegenta Akademii Managera Transformacji Cyrkularnej. Współinicjatorka powstania nagrody Cyrkularność Roku, będąca również jurorką tej Nagrody.  Bierze udział w licznych projektach związanych  z cyrkularnością. Realizowała projekt we współpracy z samorządami lokalnymi rzecz cyrkularnej transformacji dla miast pn. „Cyrkularne miasta” oraz  „RE-PLAN CITY LIFE”, którego celem jest wdrożenie praktyczne inicjatyw w celu opracowania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym dla regranulatów z zużytych opon  i ich zastosowań w środowisku miejskim.

Aktywnie działała w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców, gdzie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest ekspertem programu Climate Leadership organizowanym przez UNEP/GRID-Warsaw Centre.

Jest autorem licznych publikacji w zakresie recyklingu, odpadów, zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako ekspert bierze udział w konsultacjach i opiniowaniu aktów prawnych, strategii, planów związanych z gospodarką odpadami, szczególnie recyklingiem,  jak i gospodarką o obiegu zamkniętym.

Dr inż. Bartosz Felski

Dr inż. Bartosz Felski

Profesor Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, Członek grupy eksperckiej przy United Nations Environment Programme UNEP/GRID

Profesor SANS, dr inż. architekt, audytor śladu węglowego kilkukrotny mówca TEDx. Jego badania koncentrują się na projektowaniu cyrkularnym, bioklimatycznym i klimaadaptacyjnym, a także na wpływie architektury na zmiany klimatu; jest propagatorem wykorzystania architektury jako narzędzia mitygacji zmian klimatu. Jest profesorem na Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych oraz członkiem różnych organizacji związanych z budownictwem zrównoważonym i ekologicznym, m.in. członek grupy eksperckiej Climate Leadership przy UNEP/GRID w Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego i absolwent programu profesora Michaela E. Mann’a Climate Change: The Science and Global Impact.

Ryszard Gajewski

Ryszard Gajewski

Prezes Zarządu Gdańskich Wód

Wcześniej pełnił funkcję dyrektora ds. techniczno-operacyjnych w spółce Gdańska Infrastruktura Wodociągowo Kanalizacyjna sp. z o.o. gdzie odpowiadał za całokształt spraw technicznych oraz pełnił nadzór nad realizowanymi przez GIWK inwestycjami. Pełnił również funkcję Pełnomocnika ds. realizacji projektu, nadzorując realizację Gdańskiego projektu wodno-ściekowego i kolejnych jego etapów.

Ukończył  Politechnikę Gdańską na Wydziale Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Posiada uprawnienia budowlane oraz tytuł Master of Business Administration uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat zagadnień związanych z wodą, zmianami klimatu i tenisem.

Dr Tomasz Karol Wiśniewski

Dr Tomasz Karol Wiśniewski

Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, Grupa PZU S.A.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie raportowania i zarządzania danymi zrównoważonego rozwoju. Pracował dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, GPW Benchmark oraz EY Polska. Odpowiadał za wprowadzenie pierwszych w regionie Europy Centralnej indeksów spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index oraz WIG-ESG, koordynował publikację przewodników raportowania ESG dla spółek giełdowych oraz uruchomienie Warsaw Sustainable Segment.

Aktywnie prowadzi działalność naukowo-badawczą. Współtworzył program studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie  „Manager ESG” oraz program kursu GPW Growth „ESG w praktyce”. Autor badań na temat różnorodności władz spółek giełdowych oraz wpływu czynniki ESG na decyzje inwestycyjne profesjonalnych uczestników rynku kapitałowego.

Ponadto lider Grupy Roboczej ds. raportowania ESG Platformy Zrównoważonych Finansów oraz członek Grupy Roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Współzałożyciel i członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF.  Laureat nagrody specjalnej Kongresu Odpowiedzialnego Kapitału w 2022.

Katarzyna Kojzar

Katarzyna Kojzar

Dziennikarka OKO.press

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. W OKO.press zajmuje się przede wszystkim tematami dotyczącymi ochrony środowiska, praw zwierząt, zmiany klimatu i energetyki. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i wyróżnienia Fundacji POLCUL. 

Marcel Wandas

Marcel Wandas

Dziennikarz OKO.press

Reporter, autor tekstów dotyczących klimatu, energetyki i gospodarki. Absolwent UMCS w Lublinie, wcześniej pracował między innymi w Radiu Eska i Radiu Kraków, publikował też w Magazynie WP.pl i na Wyborcza.pl

Dr Jacqueline Kacprzak

Dr Jacqueline Kacprzak

Doradca w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk socjologicznych. Ekspertka w zakresie praw człowieka, odpowiedzialnego biznesu, raportowania niefinansowego oraz standardów należytej staranności (BHR/RBC/ESG/DD). Radca w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przedstawicielka polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu. Reprezentuje Polskę w Grupie Roboczej OECD ds. Odpowiedzialnego Prowadzenia Biznesu, od 2017 r. również jako członkini Biura tej Grupy. Moderatorka wielu konferencji, warsztatów i spotkań nt. odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego rozwoju, raportowania niefinansowego oraz praw człowieka w biznesie. Mediatorka w sprawach cywilnych i gospodarczych.

Izabela Świątek

Izabela Świątek

Zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew

Dydaktyk z 20-letnim doświadczeniem w pracy na czterech etapach edukacyjnych oraz w zarządzaniu szkołą. Od kilku lat zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew z zakresem zadań związanym z organizacją oraz finansowaniem oświaty i pomocy społecznej. Autorka wielu wewnętrznych opracowań, analiz i strategii. Inicjatorka zmian organizacyjnych i funkcjonalnych. Nieustannie poszukuje nowych, inspirujących wyzwań koncentrując się w obszarach strategicznych i perspektywicznych. Tworzy projekty współpracując z liderami, poprzez lokalne rozwiązania wsparcia. Inicjatorka lokalnych programów edukacyjnych i społecznych. Propaguje model świadomego uczenia się, wykorzystującego potencjał każdego człowieka oraz doskonalącego kompetencje przyszłości.  

Absolwentka kierunków pedagogicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz  Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Posiada kwalifikacje zarządzania oświatą.

Valeri Vachev

Valeri Vachev

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną celującą (dyplom summa cum laude). W roku 2019 na podstawie rozprawy pt. "Przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych jako narzędzie sprawiedliwości transformacyjnej uzyskał stopień doktora nauk prawnych".

Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2020 r. pełni funkcję kierownika studiów na rodzimym wydziale.

W latach 2015-2019 pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie m.in. kierował Wydziałem ds. Legislacyjnych i Ustrojowych w ramach Zespołu Prawa Karnego. Do czasu powołania na Zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich zatrudniony był w Sądzie Najwyższym na stanowisku Członka Biura Studiów i Analiz.

Urodził się i dorastał w Sofii w rodzinie literaturoznawczyni i feministki prof. Albeny Vachevej oraz profesora antropologii Nikolay’a Papuchieva. Posługuje się językiem angielskim, niemieckim i bułgarskim.

Dr Agata Rudnicka-Reichel

Dr Agata Rudnicka-Reichel

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Od prawie dwóch dekad zaangażowana w działania na rzecz promocji i upowszechniania społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Związana z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Polskim Instytutem Praw Człowieka i Biznesu. Współpracuje z przedsiębiorstwami i instytucjami otoczenia biznesu na rzecz zrównoważonej transformacji. Ekspertka programu Climate Leadership Centrum UNEP/Grid-Warszawa i koordynatorka grupy roboczej ds. due diligence w programie  Governance Compass UN Global Compact Network Poland (2024). Edukatorka, trenerka, mediatorka i pasjonatka nowoczesnych metod nauczania. Szczególnie bliskimi tematami są dla niej zrównoważone modele biznesu i łańcuchy wartości. W swojej pracy badawczej i popularyzatorskiej stara się pokazywać różne możliwości włączania ESG w działania strategiczne za pośrednictwem różnorodnych koncepcji i podejść jak etyka biznesu, GOZ, zarządzanie ryzykiem itp.. Zwraca szczególną uwagę na tematykę praw człowieka w biznesie jako niedoreprezentowanego obszar w dyskusjach o zmianie wzorców produkcji i konsumpcji.

Robert Kroplewski

Robert Kroplewski

Doradca ds. transformacji cyfrowej i konwergencji nowych technologii - Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Robert Kroplewski jest radcą prawnym, wieloletnim praktykiem konwergencji technologicznej oraz specjalistą w zakresie prawa nowych technologii i ich transferu, mediów elektronicznych i usług komunikacji społecznej.

Założyciel i właściciel kancelarii kroplewski.com. Wicedyrektor Działu Strategii i Rozwoju w Państwowej Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Były Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego.

Jego praktyka zrodziła się z połączenia trzech pasji: kreatywności, technologii i prawa. Od 1994 roku nieustannie doradza biorąc pod uwagę doświadczenia transformacji ustrojowej, gospodarczej i rynkowej oraz zrozumienie pozycji człowieka wobec rewolucji informacyjnej.

Od czerwca 2018 r. jest członkiem grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. strategii AI dla Komisji Europejskiej (AIHLEG), a od listopada 2018 r. jest nominowany przez OCED również jako ekspert AI w grupie AIGO. Był także współautorem, jako członek AHEG, pierwszych zaleceń UNENESC dotyczących etyki dla AI. Ponadto w październiku 2019 r. został nominowany jako członek CAHA i CAI w Radzie Europy do grupy ekspertów ds. opracowania pierwszej konwencji ramowej w sprawie sztucznej inteligencji. Był głównym negocjatorem z mandatem polskiego rządu w przygotowaniu i negocjacjach ustawy o sztucznej inteligencji. Jest członkiem Data And Artificial Review Board w NATO. Jest członkiem sieci ekspertów bez granic dla zaleceń etycznych UNESCO dotyczących sztucznej inteligencji. Jest współprzewodniczącym grupy roboczej ds. innowacji i komercjalizacji w Global Partnership on AI (GPAI). Jest członkiem sieciowej grupy ekspertów wspierającej organ doradczy ds. sztucznej inteligencji doradzający Sekretarzowi Generalnemu ONZ w zakresie zarządzania sztuczną inteligencją.

Prof. dr hab. Zbigniew Lasocik

Prof. dr hab. Zbigniew Lasocik

Profesor nauk prawnych i kryminologii Uniwersytet Warszawski

Profesor nauk prawnych i kryminologii; kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego; ekspert ONZ, Rady Europy, Komisji Europejskiej i OBWE w zakresie współczesnego niewolnictwa, przestępczości, więziennictwa, praw człowieka i demokracji; kierownik kilku międzynarodowych projektów badawczych finansowanych ze środków Komisji Europejskiej; stypendysta m. in. Harvard University, Columbia University, London School of Economics, Sam Houston State University, University of Northern Colorado, John Jay College of Criminal Justice in New York; autor ponad 130 publikacji na temat handlu ludźmi i pracy przymusowej, przestępczości, więziennictwa, policji, socjologii instytucji totalnej, zapobiegania torturom i społeczeństwa obywatelskiego, członek Rady Funduszu Sprawiedliwości, członek Rady Dyscypliny Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa, b. członek Podkomitetu ds. Prewencji Tortur ONZ w Genewie.

Michał Pałasz

Michał Pałasz

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Członek-założyciel Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautor Strategii klimatyczno-ekologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego do 2030 oraz nagradzanej książki "Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk"; doktor zarządzania, pracuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ; aukowo i dydaktycznie zainteresowany zagadnieniami transformacji systemowej, w szczególności koncepcjami dewzrostu i posthumanizmu, w obliczu polikryzysu, zwłaszcza kryzysu klimatyczno-ekologicznego.

Dr Hanna Jahns

Dr Hanna Jahns

Dyrektor ds. Strategii i Polityki, Dyrekcja Generalna ds. Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej

Dr Hanna Jahns objęła stanowisko dyrektora ds. strategii i polityki w Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Europejskiej Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej, w maju 2023 roku. Wczesniej, w latach 2019-2023, jako zastępca szefa gabinetu komisarza Johannesa Hahna, zajmowala sie negocjacjami wieloletnich ram finansowych, rocznym budżetem oraz relacjami z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. W latach 2014-2019 doradzala Komisarzowi w kwestiach związanych z sąsiedztwem i rozszerzeniem, natomiast w 2010-2014 – polityki regionalnej i spojnosci. W latach 2007-2010 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w Polsce. Wcześniej, w latach 2003-2007, pełniła funkcję kierownika Wydziału Polityki Regionalnej i radcy w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Dr Hanna Jahns jest ekonomistka, absolwentka międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w 1997. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskala w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2002 r.

Agnieszka Maciejowska

Agnieszka Maciejowska

CEO & co-founder Plan Be Eco

Magistra Ochrony Środowiska, spec. Zrównoważony rozwój na KUL, absolwentka Marketingu Internetowego na SGH. 16 lat doświadczenia w budowaniu i skalowaniu biznesów technologicznych. Founderka Evenea.pl (exit w 2019). Najbardziej Wpływowa Kobieta w startupach w 2016 r. według CESA. Współtworzyła m.in. Founder Institute Warsaw, IT LubCamp. Aktywnie działa na rzecz Kobiet w biznesie. Mentorka, panelistka, jurorka m.in w Chivas Venture, mówczyni TEDx, Top Enterpreneur & Innovator 2022-2023 in the Climate iArea by the Gloal Startup Cities Initiative. Wskazana przez Forbes Women Polska jako jedna z TOP 100 kobiet 2023 roku.

Weronika Wojturska

Weronika Wojturska

Senior Associate kancelarii PwC Legal

Senior Associate kancelarii PwC Legal specjalizująca się w doradztwie z zakresu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz usług innowacyjnych FinTech/RegTech, certyfikowana przez Cambridge Institute for Sustainability Leadership. Jako współautorka wiodących rekomendacji rynkowych w tych obszarach, wspiera ekspertyzą grupy robocze na szczeblu centralnym – powołana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w ramach Polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, jak również kluczowe organizacje branżowe takie jak Fundacja Fintech Poland, Związek Banków Polskich, Izba Domów Maklerskich czy Sustainable Investment Forum Poland. Łączy praktykę zawodową z działalnością akademicką na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykłada na studiach podyplomowych ESG, kieruje projektami badawczymi i jest wielokrotną laureatką nagród oraz programów grantowych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Małgorzata Wernicka

Małgorzata Wernicka

Założycielka CF Konsulting Sp. z o.o.

Inżynier Magister Ochrony Środowiska ( SGGW ), doktorantka AGH w Krakowie na Wydziale Zarządzania, katedra Zarządzania w Energetyce.

Ekspert w zakresie obliczania i weryfikacji śladu węglowego dla produktów i organizacji.

Specjalista w zakresie analizowania oraz nadzorowania działań ESG związanych z ochroną klimatu.

Szkoli i doradza przedsiębiorcom w zakresie obliczania śladu węglowego (carbon footprint) oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, współpracuje z największymi firmami w Polsce i za granicą.

Jest założycielką firmy CF Konsulting sp. z o.o, która kompleksowo wspiera organizacje w analizie carbon footprint.

Ekspert w zakresie: ISO 14040, 14044, 14064-1,2,3, 14067; PAS 2050:2011; GHG protocol; ISO 14001 oraz ISO 9001 a także SA8000.

Od 2016 roku także audytor etyczny.

Barbara Rajkowska

Barbara Rajkowska

Kierownik Zakładu Adaptacji do Zmian Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska – PIB

Zarządzaniem projektami w obszarze ochrony środowiska zajmuje się od przeszło 20 lat, zwłaszcza realizowanymi przez wielu partnerów, i przy udziale środków dotacyjnych. Specjalizuje się m.in. w adaptacji do zmian klimatu, a także gospodarce wodno-ściekowej i właśnie w tej branży zarządzała m.in. jednym z większych projektów w Polsce, będąc dyrektorem Jednostki Realizującej Projekt „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”, realizowanym przez 23 samorządy. Jej obszar zainteresowania to także transformacja energetyczna, dekarbonizacja budownictwa,  gospodarka cyrkularna, migracje klimatyczne i ryzyko klimatyczne. Aktualnie, zawodowo związana jest z Instytutem Ochrony Środowiska – PIB, w którym kierowała m.in. projektem „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”(MPA) i „Bazą wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększenia odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”- Klimada2.0. Obok projektów publicznych zarządzała także projektami w sektorze prywatnym, w firmie z branży drzewnej. Prowadziła wykłady z „Zarządzania projektami ze środków publicznych” w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie. Przez kilkanaście lat kierowała również jedną z większych organizacji pozarządowych w kraju – Stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce w Polsce”, gdzie między innymi doprowadziła do uruchomienia projektów rozwojowych w Afryce, w Kamerunie i Zimbabwe. Ukończyła inżynierię środowiska na Politechnice Koszalińskiej, a także trzy kierunki podyplomowe: z zakresu zarządzania firmą na Politechnice Koszalińskiej, miastami w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej w Szczecinie we współpracy z Instytutem Mieszkalnictwa i Rozwoju przy Uniwersytecie Erasmusa z Rotterdamu, inwestycjami realizowanymi wg warunków kontraktowych FIDIC na Politechnice Wrocławskiej. Jest certyfikowanym Facilitatorem oraz moderatorką Mozaiki Klimatycznej. Z dużym powodzeniem moderuje debaty eksperckie, a także prowadzi konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty i szkolenia.

Miłośniczka Afryki, nurkowania i biegania półmaratonów.

Klara Ramm

Klara Ramm

Członek Zarządu Misji Horyzontu Europa ds. zdrowych oceanów i wód

Od dwudziestu lat związana jest z branżą ochrony i inżynierii środowiska, szczególnie gospodarką wodno-ściekową, zdobywając doswiadczenie w podmiotach publicznych i prywatnych. Od 2006 roku współpracuje z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie. Reprezentuje polską branżę wodociągowo-kanalizacyjną w federacji EurEau, skupiającej środowisko europejskie tego sektora. Jako członek Prezydium EurEau uczestniczy w działaniach na rzecz ochrony zasobów wodnych i usprawnienia funkcjonowania usług wodociągowych i kanalizacyjnych w UE. Są to głównie zagadnienia związane z prawem UE a także  zarządzaniem, benchmarkingiem, bezpieczeństwem i finansami sektora.

Realizuje projekty krajowe i międzynarodowe związane z gospodarką wodną.

Jest inżynierem, doktorem nauk technicznych, absolwentką Politechniki Warszawskiej oraz międzynarodowych studiów prowadzonych przez HEC  (School of Management) w Paryżu i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Posiada dyplom executive MBA (Aix-Marseille Graduate School of Management).

Jest członkiem Zarządu Misji Horyzontu Europa ds. zdrowych oceanów i wód.

Agnieszka Oleksyn-Wajda

Agnieszka Oleksyn-Wajda

Ekspertka UN Global Compact Network Poland ds. regulacji zrównoważonego sektora tekstylnego

Radca prawny. Ekspertka UN Global Compact Network Poland ds. regulacji zrównoważonego sektora tekstylnego.

Pełnomocniczka Rektora są ESG Uczelni Łazarskiego.

Dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska na Uczelni Łazarskiego oraz programu MBA ESG.

Kierowniczka studiów podyplomowych Prawo Ochrony Środowiska, współkierowniczka studiów podyplomowych Prawo i Zarządzanie w Sektorze Mody.

Specjalizuje się w obszarach odpowiedzialnej konsumpcji, tworzenia rzetelnej i miarodajnej komunikacji w zakresie produktów, usług i działalności firm, budowania strategii odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego rozwoju.

Od 2021 roku Ambasadorka Paktu Klimatycznego desygnowana przez Komisję Europejską. 

Ekspertka New European Bauhaus, przy Komisji Europejskiej.

Popularyzatorka tematów związanych z klimatem oraz odpowiedzialnym środowiskowo biznesem. Autorka i współautorka raportów dotyczących sektora tekstylnego. Speakerka na konferencjach.

Joanna Molik

Joanna Molik

Ekspertka zrównoważonej transformacji i ESG

Doświadczona liderka, menadżerka i niezależna ekspertka w obszarze doradztwa strategicznego i transformacji biznesowej.

Joanna ma wieloletnią praktykę w definiowaniu i implementacji strategii, nowych modeli biznesowych, zarządzaniu zmianą w organizacji oraz wdrożeniach innowacyjnych technologii. Współpracowała z największymi bankami, firmami ubezpieczeniowymi oraz klientami z sektora publicznego w Polsce i na świecie.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w Microsoft na stanowisku dyrektorki zrównoważonego rozwoju i ESG, a także Industry Digital Strategist oraz Global Digital Advisor, oraz jako konsultantka i menadżerka w Accenture.

Pasjonatka tematyki ESG, wpływu innowacji technologicznych na biznes, środowisko i społeczeństwo oraz kulturę organizacji, praktyk Inclusive Design oraz Accessibility – tworzenia rozwiązań dostępnych dla wszystkich.

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka – inżynierka oprogramowania. Ukończyła też wiele szkoleń dla kadry menadżerskiej w obszarze strategii i innowacji oraz ESG, m.in. INSEAD i Harvard Business School.

Arkadiusz Grądkowski

Arkadiusz Grądkowski

Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED

Arkadiusz Grądkowski od 2020 roku odpowiada za realizację celów Izby POLMED – najbardziej reprezentatywnej organizacji zrzeszającej producentówi dystrybutorów wyrobów medycznych w Polsce. Pełniąc funkcję Prezesa Izby, prowadzi bezpośrednie rozmowy z decydentami oraz przedstawicielami administracji, mającymi wpływ na kształt i funkcjonowanie zarówno branży wyrobów medycznych, jak i systemu ochrony zdrowia. W 2023 roku został członkiem zarządu międzynarodowej organizacji MedTech Europe.

Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł magistra prawa. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie wyrobów medycznych, które zdobywał m.in. w Konfederacji Lewiatan. Pełnił rolę jej przedstawiciela w Trójstronnym Zespole ds. Zdrowia i Zespole ds. Usług Publicznych Rady Dialogu Społecznego. Koordynował m.in.  nowelizację prawa farmaceutycznego, rozporządzenia o receptach czy ustawę o wyrobach medycznych. Był zastępcą dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w URPL, WM i PB. Współtworzył nowelizację ustawy o wyrobach medycznych w latach 2016-2019 i ustawę o wyrobach medycznych w 2021 r., dostosowującą prawo polskie do rozporządzeń UE. Był reprezentantem Polski podczas spotkań Szefów Europejskich Agencji ds. Wyrobów Medycznych "CAMD” oraz ekspertem KE w zagranicznych projektach. 

Ciara O'Regan

Ciara O'Regan

Dyrektor produktu w FoodCloud

Ciara dołączyła do zespołu FoodCloud we wrześniu 2018 roku jako International Project Manager. W tym czasie wspierała zespół technologiczny w jego wysiłkach na rzecz rozwoju platformy redystrybucji nadwyżek żywności FoodCloud, Foodiverse, jednocześnie spełniając potrzeby klientów. Ostatecznie przeszła do roli kierownika produktu i od 2019 r. zbudowała i osadziła funkcję projektowania i testowania produktów w FoodCloud. Jej zespół działa jako łącznik pomiędzy klientami Foodiverse a zespołem technologicznym - współpracując z obiema stronami w celu opracowania nowych, ekscytujących funkcji, które pomagają w realizacji wizji FoodCloud dotyczącej świata, w którym nie marnuje się dobra żywność.

Kobi Freedman

Kobi Freedman

Dyrektor generalny i współzałożyciel - Findings

Kobi Freedman jest wizjonerem, którego doświadczenie obejmuje cyberbezpieczeństwo, zgodność z ESG i zrównoważone finanse. Jako pionier w integrowaniu zasad odpowiedzialnego inwestowania z najnowocześniejszymi środkami cyberbezpieczeństwa, Kobi odegrał kluczową rolę w redefiniowaniu krajobrazu zgodności i bezpiecznych praktyk biznesowych.

Jego przedsiębiorcza podróż rozpoczęła się od założenia pierwszej firmy, w której stawiał czoła złożonym wyzwaniom związanym z nawiązywaniem bezpiecznych i zrównoważonych partnerstw biznesowych w zglobalizowanej gospodarce. Uznając rosnącą złożoność zagrożeń cyberbezpieczeństwa stron trzecich i ich wpływ na zrównoważone operacje biznesowe, Kobi był współzałożycielem Findings. Platforma ta koncentruje się na zgodności, ryzyku, automatyzacji ESG i audycie, z silnym naciskiem na zarządzanie łańcuchem dostaw.

Opowiadając się za integracją solidnych środków cyberbezpieczeństwa w ramach zgodności ESG, Kobi pomaga utorować drogę do bezpieczniejszej, zrównoważonej i odpornej finansowo globalnej gospodarki.

Liliana Anam

Liliana Anam

Założycielka CSRinfo

Założycielka i CEO firmy edukacyjno-doradczej CSRinfo. Od 2005 pracuje w obszarze odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Dostarcza klientom CSRinfo rozwiązania w zakresie ESG/Zrównoważonego rozwoju, w tym analiz i ekspertyz, budowy strategii, polityk, raportowania, dialogu z interesariuszami. Jest promotorką i edukatorką w dziedzinie ESG/Sustainability. Autorka programów szkoleniowych, publikacji, pomysłodawczynią i kierowniczką podyplomowych studiów "Manager ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie" w Collegium Civitas w Warszawie(11 edycji). Wprowadziła na polski rynek standard AA1000, inicjowała i wspierała przekłady normy ISO26000, ISO20400, standardu GRI G4, standardu <IR>, członkini zespołu redakcyjnego SIN. Członkini rządowych zespołów ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i zrównoważonego rozwoju (od 2009). Polska ekspertka w międzynarodowej grupie roboczej ds. normy ISO26000.  Członkini Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu i POLSIF, członkini Rady Innowatorów Polskiego Stowarzyszenia ESG, członkini Rady Programowej konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju, jurorka w konkursie Rzeczpospolitej "Orły ESG". Wyróżniona przez Forbes Women na liście 25 liderek zrównoważonego rozwoju w Polsce (2021).

Małgorzata Greszta

Małgorzata Greszta

Partnerka Zarządzająca CSR Consulting

Partnerka Zarządzająca CSR Consulting, ekspertka w zakresie zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030 - zawodowo związana z tematem od blisko 25 lat. Znalazła się na liście 25 polskich liderek zrównoważonego rozwoju ogłoszonej przez ForbesWomen. Posiada ogromne doświadczenie w tworzeniu strategii i budowania kontekstu biznesowego dla aktywności ESG firm w Polsce. Pomysłodawczyni Kampanii 17 Celów i entuzjastka wspólnych projektów biznesu na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Inicjatorka Polskiego Paktu Plastikowego. Propagatorka nowych trendów i innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Uwielbia nowe modele i rozwiązania systemowe.

Sylwia Nowik-Spiczonek

Sylwia Nowik-Spiczonek

Dyrektor Fundraisingu w UNICEF Polska

Związana z organizacją od kilku lat, gdzie zarządza kompleksowo strategiami pozyskiwania funduszy od darczyńców indywidualnych i biznesowych. Praktyk marketingu i rozwoju biznesu, pasjonatka transformacji cyfrowej wdrażająca nowoczesne rozwiązania w zakresie wszystkich działań fundraisingowych.

Doświadczenie związane z pozyskaniem, obsługą i utrzymaniem klienta zdobywała w spółkach z branży telekomunikacyjnej oraz medialnej m.in.  w Energis Sp. z o.o., Lucent Technologies Poland S.A. oraz Grupie Onet.pl.

Z zamiłowania społeczniczka, związana w przeszłości z Powiślańską Fundacją Społeczną, w której współpracowała z firmami i tworzyła kampanie na rzecz pozyskania środków na działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu rodzin.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.

Jakub Królikowski

Jakub Królikowski

Naczelnik Wydziału, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Naczelnik Wydziału do Spraw Obsługi Zgłoszeń Zewnętrznych w Zespole do spraw Sygnalistów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Wcześniej ekspert w Zespole Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego. W latach 2006 – 2017 pracownik Biura Trybunału Konstytucyjnego, od 2009 r. jako asystent sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Członek Polskiego Towarzystwa Legislacji.

Adam Niedziółka

Adam Niedziółka

Wiceprzewodniczący Polskiej Rady Przedsiębiorczości

Wiceprzewodniczący Polskiej Rady Przedsiębiorczości (PRP) oraz Przewodniczący Zespołu ds. Funduszy Europejskich i KPO. Pełnomocnik Zarządu Pracodawców RP ds. Funduszy Europejskich. Członek Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie FERS oraz FENG przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Przewodniczący Komitetu ds. Podatków w Krajowej Izbie Gospodarczej. Członek Rady Naukowej Fundacji CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych). Większościowy udziałowiec Grupy ADN, KDK Info (projekty edukacyjne i unijne), CTS (szkolenia IT) oraz Centrum Kompetencji.

Karolina Studniarek

Karolina Studniarek

Senior ESG Manager Zespół Relacji Inwestorskich Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Ekspertka z kilkunastoletnim doświadczeniem w instytucjach rynku kapitałowego, zarówno obszarze ECM prywatnych instytucji finansowych, jak i po stronie organu nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego). Poprzez systematyczne rozszerzenie swoich umiejętności obecnie specjalizuje się w zarządzaniu czynnikami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi (czynniki ESG) oraz integracji tych obszarów w strategii biznesowej przedsiębiorstwa. W ramach bieżących zadań odpowiedzialna jest za zarządzanie kwestiami ESG na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.  Kwalifikacje zawodowe w zakresie tematyki ESG rozwijała poprzez liczne kursy oraz programy edukacyjne, w szczególności w ramach międzynarodowego programu: The Swedish Institute Management Programme Northern Europe 2016 (program menadżerski poświęcony zmianom związanym z wdrażaniem zrównoważonych idei w biznesie) oraz studiów podyplomowych – Cele zrównoważonego rozwoju w strategii firmy (Akademia Leona Koźmińskiego).

Posiada również specjalistyczną wiedzę z zakresu ofert publicznych, zarówno na etapie pozyskiwania klientów, jak i procesu ich realizacji (transakcje typu IPO/SPO, ABB, wezwania na akcje). Doświadczenie w tym zakresie zdobywała pracując w zespołach bankowych i maklerskich realizujących transakcje kapitałowe na rynku giełdowym. Pełniąc obowiązki Relationship Managera na GPW rozwijała również działania wspierające relacje inwestorskie dla polskich spółek notowanych.

Violetta Wysok

Violetta Wysok

Radca prawny i założycielka WYSOK Kancelaria Radcowska S.K.A.

Od ponad 20 lat zajmuje się wspieraniem pracodawców w bieżącej działalności oraz w sporach z pracownikami. Szuka praktycznych, ludzkich rozwiązań. Pomaga wdrażać nowe instytucje, w tym w odniesieniu do ochrony sygnalistów. Rozpoczęła swoją karierę w międzynarodowej kancelarii i współpracowała z nią przez ponad 9 lat zajmując się już wówczas procesowym prawem pracy. Z czasem ta praktyka stała się jednym z głównych filarów jej działalności zawodowej.

Monika Michalska

Monika Michalska

"Pani od odpadów"

Ekspertka w zakresie technologii przetwarzania odpadów. Po godzinach pokazuje w social mediach branżę odpadową jako Pani od odpadów. Absolwentka AGH w Krakowie, na kierunku Inżynieria Środowiska ze specjalizacją OZE. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania jakością Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej.

W branży odpadowej od 10 lat, zaczynała w Ministerstwie Środowiska, Departament Gospodarki Odpadami. Obecnie związana z projektami Waste to Energy.

Dariusz Kryczka

Dariusz Kryczka

Partner w Kancelarii EY Law w Zespole Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju

Dariusz Kryczka jest Partnerem w EY Law, w obszarze Praktyki Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju. 

Ukończył prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie we Florencji na rocznym stypendium LLP/Erasmus. Ukończył również studia podyplomowe European Energy Trading w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademię Młodych Dyplomatów przy Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Dr Karolina Adamska-Woźniak

Dr Karolina Adamska-Woźniak

Dyrektorka zarządzająca – Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Ekspertka CSR i ESG, twórczyni studiów podyplomowych ESG Management na Collegium DaVinci w Poznaniu, wykładowczyni przywództwa społecznego na Akademii Leona Koźmińskiego, założycielka KAWA Dobra – pierwszej w Polsce agencji dobra budującej strategie pomagania dla show-biznesu, autorka podcastu KAWA Dobra, mentorka.

Karolina Adamska-Woźniak jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie skończyła studia magisterskie oraz doktoranckie, broniąc tytuł doktorki nauk medycznych. Działaczka społeczna, wolontariuszka z 20-letnim stażem, wieloletnia prezeska Fundacji Mam Marzenie – organizacji pożytku publicznego zajmującej się spełnianiem marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

W ramach autorskiego podcastu KAWA Dobra rozmawia z przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń, inicjatorami kampanii społecznych, pomysłodawcami akcji pomocowych – ludźmi, którzy zmianiają świat na lepsze. Karolina jest pomysłodawczynią i założycielką KAWA Dobra – agencji dobra budującej strategie pomagania i zaangażowania społecznego dla show-biznesu.

Absolwentka studiów podyplomowych z CSR i Zrównoważonego Rozwoju na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Psychologii Wizerunku w Życiu Publicznym i Biznesie na SWPS w Warszawie.

Karolina jest pomysłodawczynią i realizatorką studiów podyplomowych ESG Management na Collegium DaVinci w Poznaniu.

Pasjonuje ją człowiek i jego motywacje, a energii dodaje praca i absolutna wiara w to, że można zmieniać Świat i siebie na lepsze.

Dariusz Pawlukowicz

Dariusz Pawlukowicz

Wiceprezes Zarządu Vantage Development S.A. i ROBYG S.A.

Ekspert w zakresie finansów, rachunkowości i podatków, biegły rewident. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia Executive MBA, organizowane we współpracy z University of Illinois. Szeroką wiedzę i kompetencje zawodowe zdobywał podczas pracy na różnych stanowiskach w obszarze zarządzania finansami spółek.

Od stycznia 2009 roku związany jest z Vantage Development S.A., gdzie od 2011 roku pełnił funkcję Członka Zarządu. W październiku 2022 roku objął stanowisko Wiceprezesa Zarządu Vantage Development S.A. oraz ROBYG S.A. – spółek należących do grupy TAG Immobilien AG. Odpowiedzialny za strategiczny dla akcjonariusza obu firm obszar najmu mieszkań (rozwój portfela nieruchomości, zarządzanie obiektami, pozyskanie oraz obsługa najemców), a także HR i ESG.

Krzysztof Mączkowski

Krzysztof Mączkowski

Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu

Krzysztof Mączkowski, analityk ochrony środowiska, edukator środowiskowy, doradca ds. projektów rozwojowych i wykładowca w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu

Koordynator krajowy Programu Drzewo Franciszka, redaktor naczelny portalu drzewofranciszka.pl, współpracownik Metropolii Poznań w zakresie adaptacji do zmian klimatu, realizator kulturowo-ekologicznego Biegu Na Rzecz Ziemi.

Zainteresowania zawodowe: adaptacja do zmian klimatu, zarządzanie środowiskiem, strategie ESG, gospodarka wodna, ochrona bioróżnorodności, duchowe i kulturowe inspiracje dla postaw proekologicznych.

Przemysław Chimczak-Bratkowski

Przemysław Chimczak-Bratkowski

Prezes Zarządu Akademii ESG

Prezes Akademii ESG, największej w Polsce bazy wiedzy o ESG. Analityk i strateg biznesowy z wieloletnim doświadczeniem jako project manager. Autor wielu publikacji w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym raportów Odpowiedzialne Inwestycje, GOZ w Budownictwie, Magazynowe ESG oraz szkolenia ESG na Rynku Nieruchomości. Partner zarządzający w ThinkCo, firmie doradczej na rynku nieruchomości.

Piotr Lachowicz

Piotr Lachowicz

Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Raben

Piotr Lachowicz zawodowo zajmuje się m.in. transformacją klimatyczną i analizą możliwości dekarbonizacji transportu, analizą śladu węglowego, analizą ryzyk ESG, w tym ryzyk klimatycznych, oceną wpływu i procesami należytej staranności oraz raportowaniem niefinansowym. Uczestnik prac zespołu konsultacyjnego działającego przy EFRAG-u w zakresie opracowania standardów dla sektora transportowego, współautor rekomendacji dla stosowania Taksonomii UE dla sektora budowlanego oraz transportu drogowego opracowanych w ramach prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE działającej pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Wcześniej związany zawodowo z sektorem chemicznym, gdzie odpowiadał m.in. za komunikację i ESG.

Ewa Suszek

Ewa Suszek

Ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i komunikacji

Doświadczona ekspertka komunikacji marketingowej i facylitatorka procesów z 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu wewnętrznych i zewnętrznych projektów dla firm z rozmaitych branż w Europie Środkowej. Przed rozpoczęciem współpracy z BETTER. pracowała jako menedżerka w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Deloitte, gdzie koncentrowała się na projektach związanych ze strategiami, raportowaniem i komunikacją ESG. Wcześniej, przez wiele lat była odpowiedzialna za komunikację z rynkiem w zakresie tematów związanych z m.in zrównoważonym rozwojem, innowacjami i transformacją cyfrową. Z wykształcenia tłumaczka symultaniczna z umiejętnością szybkiego przetwarzania i przekazywania informacji, przekuwania skomplikowanych zagadnień w klarowne, zrozumiałe przekazy i efektywnej komunikacji w kryzysowych sytuacjach. Posiadaczka certyfikatu ‘Professional Diploma in Marketing’ przyznawanego przez Chartered Institute of Marketing (CIM) w Londynie. Prelegentka konferencji TEDx@WSB. Trenerka zdrowia, pasjonatka dobrostanu i równowagi życiowej.

Bogdan Ślęk

Bogdan Ślęk

Dyrektor ds. Public & Government Affairs CEE w Signify Poland Sp. z o.o.

Inżynier z wieloletnim, praktycznym doświadczeniem zawodowym w branży oświetleniowej. Od 1992 r. związany z Philips Lighting. Brał aktywny udział
w transformacji firmy i budowie nowoczesnej struktury sprzedaży rozwiązań oświetleniowych w Polsce i Europie Wschodniej. Jako ekspert od efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju kierował wdrożeniem IFC/GEF Poland Efficient Lighting Project oraz od wielu lat uczestniczy w polskich i międzynarodowych inicjatywach dotyczących poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Rozwoju Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”. Od wielu lat aktywnie działa w ramach Polskiego Komitetu Oświetleniowego, w którym pełni funkcję Wiceprzewodniczącego. Jest również jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Fala Renowacji, międzysektorowej grupy eksperckiej zajmującej się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków.

Maciej Malinowski

Maciej Malinowski

Pełnomocnik ds. Projektów Środowiskowych w Daikin Polska

Aktualnie Pełnomocnik ds. Projektów Środowiskowych w Daikin Polska, odpowiedzialny za relacje instytucjonalne m.in poprzez współpracę z sektorem publicznym, organizacjami branżowymi i innymi interesariuszami. Członek Zarządu Stowarzyszenia Fala Renowacji, ekspert Związku Pracodawców AGD Applia Polska.

"Podczas mojej 25 letniej kariery zawodowej nigdy nie dostarczyłem klientom rozwiązań grzewczych, klimatyzacyjnych, ani chłodniczych, które emitowałyby w miejscu instalacji CO2 lub jakiekolwiek inne zanieczyszczenia. Efektywność energetyczna urządzeń, możliwości ich zastosowań i podnoszenie dzięki temu efektywności energetycznej budynków, czy procesów przemysłowych zawsze są w centrum mojej uwagi. Ekodesign i efektywność energetyczna to droga nie tylko obniżania kosztów eksploatacji, czy przyspieszenie osiągania niezależności energetycznej naszego kraju, to przede wszystkim lepsza jakość naszego życia."

Marcelina Wojciechowska

Marcelina Wojciechowska

Kierowniczka w Biurze Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej, ORLEN SA

Lideruje obszarowi zrównoważonego rozwoju w ORLEN S.A. Odpowiada za tworzenie i wdrażanie Strategii Dekarbonizacji oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju. Koordynowała wdrożenie raportowania Taksonomii UE oraz raportowania tematyki zrównoważonego rozwoju, w szczególności w zakresie zarządzania szansami i ryzykami klimatycznym. Nadzoruje ratingi ESG, a także wspiera komunikacje z interesariuszami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Prowadzi edukację i promowanie tematyki transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju w organizacji. Zanim w 2012 roku dołączyła do ORLEN S.A., przez 5 lat doświadczenie zawodowe zdobywała w zespole audytu Deloitte. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta oraz certyfikat ACCA.

Michał Kopeć

Michał Kopeć

Zastępca Dyrektora Biuro Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej, ORLEN SA

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska oraz Finanse i Bankowość na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

Laureat konkursu Fundacji im Nowickiego oraz Deutsche Bundestiftung Umwelt na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie ochrony środowiska.

Swoje doświadczenie zawodowe budował w firmach doradczych Deloitte Business Consulting (w obszarze strategii), Marketplanet (w obszarze zakupów), Ernst & Young (w obszarze finansów i transakcji), w niemieckim instytucie Zentrum für internationale Entwicklungs- und Umweltforschung (w obszarze badań nad usługami w dziedzinie ochrony środowiska) oraz w firmach Orange Polska (w obszarze logistyki) oraz PGNiG SA (w obszarze zarządzania projektami i inwestycjami).

Obecnie zastępca dyrektora Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN SA, gdzie z obszaru strategii odpowiada m.in za wdrożenie dyrektywy CSRD w Grupie ORLEN.

Mateusz Zreda

Mateusz Zreda

Radca prawny, adwokat, współzałożyciel oraz partner w grupie Destrier

Mateusz Zreda jest radcą prawnym (OIRP w Warszawie) oraz adwokatem (Izba Adwokacka w Warszawie), absolwentem UW i UJ, ukończył 2 letnie studia European and British Law organizowane przez Uniwersytet w Cambride.

Współzałożyciel oraz partner w grupie Destrier, przewodniczący komisji rewizyjnej Izby Gospodarczej Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych.

Specjalizuje się w prawie korporacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doradztwa transakcyjnego, compliance oraz ESG. Jego doświadczenie obejmuje kompleksowe doradztwo organizacjom w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym w obszarach regulacji związanych z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną biznesu, a także w kwestiach ładu korporacyjnego. Zajmuje się oceną zgodności działalności z wymogami regulacyjnymi, w szczególności w sektorze rynków kapitałowych, life science, ochrony danych osobowych, oraz doradza w zakresie inwestycji venture capital, private equity i funduszy inwestycyjnych.

Mateusz doradza także w zakresie wdrażania polityk ESG oraz przeprowadzania audytów prawnych, pomagając organizacjom dostosować się do rosnących wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wspiera podmioty w tworzeniu strategii zrównoważonego rozwoju, zapewniając jednocześnie zgodność z polskimi oraz międzynarodowymi przepisami.

Mateusz przez kilkanaście lat zajmował się także problematyką wdrażania, a także oceną zgodności polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej, pracując jako ekspert do spraw legislacji w Kancelarii Sejmu RP. Współpracował także z Wysokim Komisarzem do Spraw Uchodźców (UNHCR), Organizacją Bezpieczeństwa oraz Współpracy w Europie (OBWE) oraz Fundacją Dzieci Niczyje (obecnie Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę). 

Magdalena Spisak

Magdalena Spisak

Membership & Industry Relations Leader SAR

W Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR odpowiedzialna za standardy i relacje branżowe oraz sprawy członkowskie.

Współautorka Dialogu Branżowego dla branży komunikacji marketingowej. Moderowała ponad 50 spotkań pomiędzy reklamodawcami i agencjami, redagowała ustalenia grup w postaci 10 rozdziałów Białej Księgi Branży komunikacji marketingowej.

Ma wieloletnie doświadczenie pracy w branży komunikacji i po stronie Procurementu. Realizowała przetargi i optymalizacje kosztów m.in. dla: BNP Paribas, Bacardi-Martini, Bakalland, Eko-Park, Pekaes / Kulczyk Investments SA, SABMiller, Konfederacji Lewiatan. Do 2012 r. zarządzała zakupami marek CANAL+.

Do 2007 r. z ramienia client service obsługiwała m.in.: Telekomunikację Polską, Duracell, Logitech, Dominet Bank. Pracowała w zespole odpowiedzialnym za wprowadzenie na polski rynek marki Polbank.

Posiada doświadczenie pracy jako trenerka i coach. Prowadziła indywidualne procesy i warsztaty z komunikacji, asertywności, negocjacji i wywierania wpływu. Jako konsultant prowadziła także procesy negocjacji i mediacje.          

W czerwcu 2021 ukończyła Business Coaching Diploma PwC Polska (certyfikowany przez ICF oraz EMCC).

Jest laureatką nagrody MP Power Awards 2016 w kategorii Open, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i laureatką Stypendium Naukowego Prezesa Rady Ministrów RP w 1997 roku.

Paweł Tyszkiewicz

Paweł Tyszkiewicz

Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR

61 lat, Magister Filozofii, pracował jak konsul (1991-1996) w Los Angeles i Montrealu. Założyciel i Dyrektor Generalny (1996-2000) firmy Polonia Cup - organizator Mistrzostw Polski w Wyścigach Motocyklowych i importer motocykli Ducati.

Pracował (2000-2003) jako manager i trener w firmach szkoleniowych Cedho i Chiltern. Od 2003 zarządza Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR. W latach 2005-2021 członek zarządu ZKDP, w latach 2007-2009 Prezes Rady Reklamy. Od 2010 jest członkiem Komitetu Krajowych Stowarzyszeń EACA -  Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Komunikacji Marketingowej z siedzibą w Brukseli. Od 2021 Przewodniczącym Rady Partnerów Effie.

Wojciech Bagiński

Wojciech Bagiński

Współzałożyciel butikowej kancelarii prawnej Impactiv.Law.

Międzynarodowy prawnik z EMBA z Kellogg-WHU. Adwokat w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Współzałożyciel butikowej kancelarii prawnej Impactiv.Law.

Członek rady nadzorczej B Lab Global (Board of Directors), która nadzoruje rozwój sieci B Corp na świecie, współtwórca ruchu B Corp w Polsce, a także jeden z założycieli The Interdependence Coalition, w ramach, których pracuje nad wypracowaniem i promocją zmian prawnych w Unii Europejskiej wprowadzających w firmach rozwiązania tzw. ładu korporacyjnego interesariuszy (stakeholder corporate governance).

Przewodniczący Komisji Zagranicznej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Polsce, a także członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Członek Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Od lat zachęca wszystkie firmy do zdefiniowania i implementacji swojej misji/celu (szerszego niż zysk) w dokumentach korporacyjnych, w tym w szczególności w kluczowych umowach spółek oraz statutach, a także umowach z partnerami biznesowymi. 

Barbara Kądziela

Barbara Kądziela

Specjalistka ds. partnerstw strategicznych w WWF Polska

Barbara Kądziela, specjalistka ds. partnerstw strategicznych w WWF Polska. Na co dzień w Fundacji działa, by łączyć świat biznesu z potrzebą ochrony środowiska. Odpowiada za budowanie trwałych relacji z firmami, tworząc innowacyjne alianse, które wspierają działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi. Przekonuje biznes by zaangażował się długotrwale w projekty mające na celu ochronę zasobów naturalnych i przeciwdziałaniu ich degradacji. Ta praca to nie tylko budowanie mostów między sektorem prywatnym a ekologicznym, ale także inspiracja do wspólnego działania na rzecz przyszłości planety.

Przemysław Wojak

Przemysław Wojak

Partner zarządzający w Q&A Comms

Ma ponad 25 lat doświadczenia w komunikacji z konsumentami zarówno po stronie agencji, jak i klienta. Zakres projektów, w których brał udział, obejmuje zarówno rozwój nowych produktów, jak i kampanie mediowe, public relations, kampanie marketingu zintegrowanego i bezpośredniego oraz WoM. Od 2000 roku pełnił funkcję Dyrektora Kreatywnego i Partnera w TEQUILA\Polska, a od 2007 roku był Partnerem Zarządzającym. Pod jego kierownictwem agencja zdobyła 7 tytułów Agencji Roku oraz wyróżnienia, które pozycjonują TEQUILA\ jako najbardziej nagradzaną polską agencję marketingu zintegrowanego (m.in. Grand Prix Złota Strzała, Best of Europe, i Golden Effie).

Doświadczenie komunikacyjne obejmuje funkcję Dyrektora Mediów i PR w Bestfoods z koncentracją na w kreowaniu i ochronie wizerunku oraz zarządzaniem kryzysowym w branży spożywczej (KNORR, Hellmann’s, Amino). Obecnie (od 2011 roku) pełni funkcję Partnera Zarządzającego w renomowanej agencji doradczej ds. komunikacji - Q&A Comms. Odpowiadał m.in. za obszar zarządzania kryzysowego oraz kreowania wizerunku dla marek energetycznych (Energa, OX2, EDPR, Euro Wind, Saxovent, GenGaz), spożywczych (marki piwne SAB Miller / Asahi Group, marki Lorenz, Ahmad Tea London, Subway), automotive (Skoda, Seat), czy dóbr trwałego użytku (Amica) oraz retail (Selgros, Żabka, Posnania, CBRE) i deweloperskich (BPI, Rybyg, Revive, POC Partners). Podczas jego obecności w Q&A COMMS, agencja przekształciła się w firmę komunikacyjną, prowadząc komunikację 360 (w tym Social Media i performance) m.in. dla takich firm i marek jak SUBWAY (działania w CEE), Lirene & U20, Amica (kampanie outdoor & digital signage) oraz Ahmad Tea London (SM, video, podcasty).

Jako Juror Cannes Lions Festival of Creativity wystąpił z inicjatywą Cannes Lions Creative COMMS Meetings, które od 14 lat organizuje wspólnie z SAR w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście.

Jest fundatorem WAYAIR Foundation, zaangażowany społecznie w pracę dla SAR. W wolnym czasie kibicuje... swojej rodzinie, biega oraz jeździ na snowboardzie.

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Dyrektor Zarządzający w BGK

Piotr Jabłoński od 2023 roku jest Dyrektorem Zarządzającym w BGK z odpowiedzialnością za Pion Produktów i Finansowania, w tym za ofertę finansowania wspierającą zrównoważone inwestycje. Aktualnie odpowiada za Pion Relacji Międzynarodowych.

Posiada 25-letnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej zdobyte w Raiffeisen Bank, gdzie jako Dyrektor Zarządzający odpowiadał za sieć korporacyjną oraz pion finansowania strukturyzowanego i projektów inwestycyjnych oraz w BNP Paribas Bank, gdzie kierował obszarem finansowania handlu i zarządzał siecią centrów korporacyjnych, w tym dystrybucją proekologicznych produktów i usług dla przedsiębiorstw.

Sylwia Jedyńska

Sylwia Jedyńska

Sustainability Managerka Group One

Sustainability Managerka w największej polskiej niezależnej grupie marketingowo-technologicznej Group One. Odpowiada za obszar ESG, strategię zrównoważonego rozwoju, liczenie emisji i drogę do #netzero wszystkich spółek w ramach grupy. W branży komunikacji marketingowej od prawie 20 lat. W przeszłości związana z działami client service Saatchi & Saatchi, McCann Worldgroup, Grey Group pracując dla globalnych marek i klientów P&G, MasterCard, T-mobile. Prowadziła szereg projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju i ochrony powietrza w ramach Fundacji Sendzimira i Polskiego Alarmu Smogowego. Arbitrzyni w Radzie Reklamy - specjalizuje się w przeciwdziałaniu #greenwashing 'owi. Ekspertka w zakresie transformacji ESG w branży komunikacji marketingowej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR w projektach goESG oraz Ad Net Zero Poland.

Katarzyna Słubik

Katarzyna Słubik

Prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej

Prezeska  Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Prawniczka, trenerka antydyskryminacyjna. Autorka publikacji z zakresu migracji, dyskryminacji i praw człowieka. Stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship.  Rozwija innowacje ułatwiające dostęp do pomocy prawnej grupom narażonym na wykluczenie.

Michał P. Dybowski

Michał P. Dybowski

Wiceprezes Global Healthcare Travel Council (GHTC)

Michał P. Dybowski jest Wiceprezesem Global Healthcare Travel Council (GHTC), reprezentującym Polskę na międzynarodowym forum. W GHTC skupia się na rewolucjonizowaniu praktyk opieki zdrowotnej oraz promowaniu kultury włączenia i wysokiej jakości opieki, wykraczając poza sam rozwój członkostwa.

Pełni również funkcję Głównego specjalisty ds. zrównoważonego rozwoju w Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), gdzie odpowiada za wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju oraz monitorowanie standardów ESG, CSRD i ESRS w sektorze ochrony zdrowia. Jego praca koncentruje się na wspieraniu szpitali i placówek medycznych w dostosowywaniu się do nowych regulacji oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Jako ekspert z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w rzecznictwie politycznym i innowacjach w ochronie zdrowia, angażuje się w tworzenie strategicznych partnerstw i implementację nowatorskich rozwiązań, które przyczyniają się do podniesienia standardów opieki medycznej w Polsce i na świecie. Realizuje to poprzez przywództwo jako prezes zarządu Fundacji Healthcare Poland (HCPL).

Joanna Gorczyca

Joanna Gorczyca

Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju, Grupa PZU

Autorka korporacyjnej strategii ESG Grupy PZU oraz raportów społecznych m.in samorządów i organizacji kultury. Ekspertka w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zaangażowania społecznego biznesu.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu współpracy biznesu z instytucjami kultury, działalności prewencyjnej oraz kampanii społecznych.

W Grupie PZU odpowiada za zarządzanie i wdrażanie polityki zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z podmiotami Grupy PZU, organizacjami branżowymi i partnerami społecznymi w zakresie ESG, ochrony środowiska i wpływu na klimat oraz zrównoważonych finansów. Przewodnicząca Grupy ds. zrównoważonych finansów w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Adrianna Wrona

Adrianna Wrona

Analityczka w Instytucie Zielonej Gospodarki

Doświadczenie z zakresu polityk klimatycznych i gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) zbierała w pracy w polskim i brytyjskim sektorze publicznym, konsultingu oraz organizacjach pozarządowych. Autorka licznych publikacji na tematy związane z transformacją energetyczną w Polsce. Wspierała również rząd Walii (UK) w implementacji progresywnych rozwiązań GOZ. Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz Global Governance & Ethics na UCL w Londynie.

Konrad Wilczak

Konrad Wilczak

Deputy Head of Poland w warszawskim biurze EBOiR

Konrad Wilczak zajmuje stanowisko Deputy Head of Poland w warszawskim biurze EBOiR.
Jest doświadczonym specjalista ds. finansów korporacyjnych, posiada ponad 14-letnie doświadczenie w EBOiR, gdzie odgrywa kluczową rolę w rozwoju biznesu i realizacji projektów w Polsce. Konrad odpowiadał dotychczas w Banku za sektor korporacyjny, gdzie przyczynił się realizacji inwestycji o wartości ponad 1 miliarda euro. W ciągu ostatnich kilku lat Konrad odegrał także kluczową rolę w rozwoju działalności EBOiR w sektorze nieruchomości, umożliwiając wejście w nowe klasy aktywów. Przed pracą w EBOiR, Konrad doskonalił swoją wiedzę finansową jako Investment Associate w BZ WBK (Santander), specjalizując się w transakcjach na rynku kapitałowym. Jego wcześniejsza kariera w EY obejmowała doradztwo i modelowanie finansowe przy projektach infrastrukturalnych, partnerstwach publiczno-prywatnych i restrukturyzacjach. Konrad jest członkiem Instytutu CFA i posiada certyfikat CFA.

dr Laura Koba

dr Laura Koba

La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu Instytut Spraw Publicznych, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Historyk, prawnik, dr nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce

2011 – 2013 była członkiem Rady do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji powstałej przy Premierze RP oraz MAC.

W latach 2013 – 2018 była Społecznym Doradcą Rzecznika Praw Dziecka.

Od 2012 r. jest członkinią Zarządu La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Na początku lat 90. współtworzyła na zlecenie MEN pierwszy program edukacji obywatelskiej w Polsce.

Przez  16 lat prowadziła Szkołę Praw Człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ostatnie dwa lata z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk).

W 2010 r. zorganizowała Rzecznikowi Praw Dziecka 16 konferencji naukowych, pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” oraz w 2012 r. następne konferencje zorganizowane we wszystkich województwach, w związku z ogłoszonym przez Sejm RP – Roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Współorganizatorami tych konferencji były wiodące w rejonie uczelnie wyższe (przeważnie uniwersytety), Kuratoria Oświaty oraz inne instytucje państwowe i organizacje pozarządowe.

Od 11 lat jest nauczycielem akademickim UJ.

Od ponad trzydziestu pięciu lat zajmuje się (w teorii i w praktyce) prawami człowieka w Polsce (przez kilka lat prowadziła również zajęcia na Litwie).

Anna Filipowicz

Anna Filipowicz

Manager w Biurze Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej, ORLEN SA.

Posiada szerokie międzynarodowe doświadczenie w doradztwie strategicznym i zarządzaniu projektami. Zajmuje się transformacją energetyczną w sektorze paliwowo-energetycznym. Obszary zainteresowań obejmują odnawialny wodór i jego pochodne, gospodarkę o obiegu zamkniętym, dekarbonizację i inne kluczowe aspekty zrównoważonego rozwoju.

Posiada tytuł magistra zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także tytuł Executive Master ESADE Business School w Hiszpanii i Santa Clara University w USA.

Jakub Paszyński

Jakub Paszyński

Wydawca ecoekonomia.pl - bo biznes może być ECO

Dziennikarz gospodarczy zajmujący się tematyką odpadową, gospodarką obiegu zamkniętego, problematyką zrównoważonego rozwoju, transformacji energetycznej. Od ponad trzech lat związany z portalami ecoekonomia.pl oraz esginfo.pl.

Agnieszka Durlej

Agnieszka Durlej

Dyrektor Biura Strategii i Rozwoju w Banku Pekao S.A.

Lider zespołów sprzedażowych i wsparcia sprzedaży, z ponad 16-letnim doświadczeniem w bankowości korporacyjnej w Polsce i za granicą. Wspólnie z zespołem wspiera klientów Pionu Bankowości Przedsiębiorstw (MIDcaps i MŚP) w transformacji ESG, dostarczając im wiedzę oraz narzędzia niezbędne w tym procesie.

Absolwentka Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego.