Organizator:

Zrównoważony rozwój – moda, smutna konieczność, czy szansa na zbudowanie konkurencyjności MŚP na polskim i europejskim rynku?

Podziel się

Na GREENPACT European ESG Summit wśród wielu dyskusji, nie może zabraknąć wątku MŚP i jego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Z tego powodu, do dyskusji zaprosiliśmy Lata Dwudzieste, żeby na forum GREENPACT zaprezentowali przedpremierowo wybrane wyniki z raportu „Ziemianie Atakują!”.

Czy za katastrofę klimatyczną odpowiedzialne są tylko wielkie korporacje? Czego wobec zmian klimatu oczekują Polacy ze strony małych i średnich przedsiębiorstw? To tylko niektóre problemy podejmowane przez Lata Dwudzieste – agencję doradczą specjalizującą się we wsparciu firm i instytucji w zrównoważonych, zgodnych z potrzebami środowiska transformacjach i twórców badania „Ziemianie atakują”.  Już w październiku podczas GREENPACT European ESG Summit dowiemy się, jak na te pytania odpowiedzieli Polki i Polacy.

- Na tor zrównoważonego rozwoju przechodzą państwa, miasta, państwowe i giełdowe spółki oraz międzynarodowe korporacje – dlatego, że wymaga tego prawo, a w przypadku biznesu, także inwestorzy. Paradoksem jest, że małe i średnie firmy, które tworzą połowę polskiej gospodarki, nie dostały wciąż dostatecznego wsparcia i bodźca do wdrożenia nowych zasad prowadzenia biznesu. Zarówno w raporcie „Ziemianie Atakują!”, jak i podczas dyskusji na GREENPACT, postaramy się dać proste i użyteczne wskazówki, jak lepiej służyć i społecznościom, i środowisku, jednocześnie zwiększając konkurencyjność w Polsce i za granicą – mówi Mateusz Galica z Lat Dwudziestych.

Przyszłość dotyczy nas wszystkich

Warto pamiętać, że sektor MŚP to ponad 90% wszystkich firm działających w Polsce. Co więcej odpowiadają one za ponad połowę obrotu polskiej gospodarki. Czy wobec tego słusznym kierunkiem jest wymaganie działań pro-ekologicznych tylko ze strony największych korporacji?

Z drugiej strony, oczekiwania wobec MŚP ze strony ustawodawcy są dużo mniejsze. Wynika to przede wszystkim ze świadomości zasobów i narzędzi jakimi dysponują małe i średnie przedsiębiorstwa. Choć transformacja ESG nie omie sektora MŚP, to zakres raportowanych wskaźników dotyczących środowiska, społeczeństwa i zarządzania jest o wiele mniejszy.

- Firmy MŚP, które nie są notowane na giełdzie, nie będą w sposób bezpośredni dotknięte obowiązkiem raportowania wskaźników ESG. Nie oznacza to jednak, że one ich nie dotyczą. Każda firma działająca w ramach łańcuchów wartości może być zapytana przez swoich kontrahentów o działania podejmowane w zakresie ESG. Pytania ta będą wracały przy próbach pozyskiwania finansowania, grantów a może nawet udzielania zamówień – mówi Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.

MŚP nienotowane na giełdzie nie będą zobowiązane przez Unię Europejską do raportowania zrównoważonego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że ESG nie dotyczy tych firm.

- Podczas GREENPACT. European ESG Summit firmy sektora MŚP będą mogły nie tylko pozyskać cenne informacje, w jakim kierunku rozwijać swoje działania tak żeby zachować lub wzmocnić swoją pozycję na rynku, ale będą miały też szanse poznać perspektywę społeczeństwa. Wiedza o tym czego oczekuje od nas klient to ważny krok do sukcesu – przypomina Mateusz Galica.

Nowatorskie spojrzenie na ESG

Dołącz do grona uczestników pierwszej edycji GREENPACT European ESG Summit oraz weź udział w dyskusji o przyszłości polskiego MŚP, żeby dowiedzieć się:

  • Co myślą Polacy o zaangażowaniu sektora MŚP w działania pro-ekologiczne?
  • Jakie bariery stoją na drodze MŚP we wdrażaniu strategii?
  • Jakie zagrożenia wiążą się z przekierowaniem europejskiej gospodarki na tory zrównoważonego rozwoju?
  • Jakie konkretne korzyści mogą osiągnąć MŚP przechodząc na ścieżkę zrównoważonego rozwoju?
  • Gdzie szukać wsparcia dla wdrażania nowych regulacji w przedsiębiorstwie?

GREENPACT to wyjątkowe wydarzenie poświęcone zrównoważonemu rozwojowi w Europie Centralnej. Organizatorami Kongresu są Grupa MTP i Krajowa Izba Gospodarcza.

Dowiedz się więcej: www.greenpact.pl/pl