GREENPACT'25

📢 Kup bilet za jedyne 1000 zł! 🔥 Bilety SUPER EARLY BIRD dostępne tylko do 31 stycznia. 📢  

Organizator:

Zrównoważone inwestycje szansą dla przedsiębiorstw

Podziel się

Zrównoważony rozwój, gospodarka cyrkularna i ESG to obszary, które z coraz większą intensywnością wpływają na funkcjonowanie gospodarki europejskiej oraz determinują kierunki jej rozwoju. Zarówno firmy, jak i instytucje publiczne czy samorządy implementują kolejne zielone rozwiązania, wspierając swoją transformację w kierunku zmniejszania śladu węglowego czy tworzenia projektów z pozytywnym wpływem na lokalne społeczności.

ESG to podejście ukształtowane w wyniku wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju. Uwzględnia ono czynniki środowiskowe, społeczne i zarządcze, które stanowią ramę dla oceny oddziaływań i ryzyka podmiotów gospodarczych na środowisko naturalne oraz otoczenie społeczne. Unia Europejska jest liderem w zakresie stanowienia prawa w obszarze ESG oraz wdrażania raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, a nasza obecność w UE sprawia, że obowiązki raportowe muszą wdrożyć też krajowe firmy czy instytucje. Raportowanie zrównoważonego rozwoju i ESG, choć dotyka bezpośrednio głównie duże przedsiębiorstwa i instytucje finansowe, nie pozostaje bez wpływu na sektor MŚP. Te podmioty już teraz zobowiązane są dostarczać dane dotyczące ESG swoim partnerom, takie jak na przykład pochodzenie drewna użytego do wyprodukowania desek meblowych w przypadku dostawców branży meblowej. Coraz więcej kontrahentów stawia konkretne wymogi środowiskowe i społeczne dostawcom już na etapie procesów przetargowych i zakupowych – co nie pozostaje bez wpływu na sektor MŚP w Polsce, który w znaczącym stopniu współpracuje z dużymi firmami i korporacjami międzynarodowymi. Takie wymagania zmuszają naszych krajowych przedsiębiorców do transformacji i inwestycji w zielone projekty by utrzymać się w łańcuchach dostaw większych podmiotów.

Finansowanie zrównoważonych projektów

Instytucje finansowe również poszerzają katalog swoich produktów o te z zakresu zrównoważonych finansów, by zazieleniać swój portfel i aktywnie uczestniczyć we wsparciu transformacji i finansowaniu zrównoważonego rozwoju. Takie produkty to m.in. kredyty z preferencyjnymi warunkami finansowania zielonych projektów czy zielone obligacje.

W Banku Gospodarstwa Krajowego dostrzegając potrzebę rynku w zakresie oferty finansowania zielonych inwestycji, udostępniliśmy produkt „Finansowanie wspierające zrównoważone inwestycje”. Rozwiązanie kierujemy do firm, które:

  • według unijnej taksonomii mają potrzeby transformacji w kierunku zrównoważonej działalności,
  • planują inwestycję wnoszącą istotny wkład w osiągniecie celów środowiskowych i klimatycznych oraz poszukują zewnętrznego finansowania na jej realizację.

Oferta dotyczy finansowania 16 rodzajów inwestycji. Do każdego rodzaju inwestycji wskazaliśmy jedno kryterium techniczne, które należy spełnić. Dzięki temu z oferty mogą korzystać również przedsiębiorstwa, które dopiero zapoznają się z taksonomią UE i zasadami jej stosowania.

Korzyści oferty:

  • brak prowizji za udzielenie kredytu inwestycyjnego oraz niższa marża,
  • niższe opłaty za prowadzenie rachunku bieżącego lub pomocniczego,
  • niższe miesięczne opłaty abonamentowe za bankowość elektroniczną,
  • niższe opłaty za elektroniczne przelewy krajowe na rachunek w innym banku systemem ELIXIR,
  • atrakcyjniejsze oprocentowanie lokat negocjowanych indywidualnie,
  • indywidualnie ustalane kursy wymiany walut / transakcje pochodne.

ESG w samorządach

Rosnące oczekiwania związane z szeroko rozumianą transformacją podmiotów gospodarczych dotykają i będą dotykały w coraz większym stopniu także samorządy. Dla gmin jednym z istotnych czynników planowania jest całościowe patrzenie na dany obszar ESG w kontekście i środowiskowym, i społecznym oraz dostrzeżenie roli w wyznaczaniu kierunków rozwoju lokalnych gospodarek i społeczności

- Zrównoważony rozwój i czynniki ESG stają się coraz ważniejsze również w planowaniu rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Coraz więcej samorządów planując i projektując inwestycje, kieruje się ich wpływem na lokalną społeczność czy stan środowiska. W Regionie XYZ BGK zauważamy rosnące zainteresowanie przedsiębiorców, ale też samorządów i spółek komunalnych, zielonymi inwestycjami. Realizując misję banku, wspieramy coraz więcej takich inwestycji, a otwartość BGK do finansowania projektów związanych z ESG i zrównoważonym rozwojem zaowocowała przygotowaniem specjalnych rozwiązań dla podmiotów zainteresowanych właśnie zielonymi inwestycjami. Uruchomiliśmy wsparcie realizacji zrównoważonych inwestycji w postaci preferencyjnej oferty „Finansowanie wspierające zrównoważone inwestycje” dostępnej zarówno dla podmiotów z sektora komunalnego, jak i dla przedsiębiorców– mówi XYZ, Dyrektor Regionu XYZ BGK.

Edukacja w zakresie ESG

W BGK szczególną wagę przywiązujemy również do edukacji naszych partnerów biznesowych w zakresie realizacji tego typu projektów. Nasi eksperci z Biura Ryzyka ESG przygotowali m.in. film nt. ESG w samorządach oraz szkolenie „Zrównoważony rozwój w MŚP”, dostępne na platformie PARP: https://akademia.parp.gov.pl/course/view.php?id=289. Kurs skierowany jest do przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy chcieliby zacząć wdrażać założenia zrównoważonego rozwoju do codziennej praktyki zarządzania przedsiębiorstwem oraz osoby, które chcą rozpocząć pracę zawodową w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG. Przygotowane przez bankowych ekspertów treści pozwalają zidentyfikować, które branże są sektorami podwyższonego ryzyka w kontekście zrównoważonego rozwoju, obszary wpływu przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo. Po realizacji kursu przedsiębiorcy będą wiedzieli jak przeprowadzać analizy korzyści i ryzyka środowiskowego i społecznego oraz czym jest raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Aktualne informacje dostępne są na stronie internetowej BGK  – www.bgk.pl