GREENPACT Recap: Ile kosztuje zielona transformacja?
Podczas pierwszej edycji GREENPACT European ESG Summit, dużo uwagi poświęcono kosztom i wyzwaniom związanym z zieloną transformacją. Tematyczne dyskusje zgromadziły przedstawicieli sektora finansowego, doradczego i instytucji wspierających przedsiębiorstwa w procesie zrównoważonego rozwoju. Podczas debaty "Ile kosztuje zielona transformacja?", eksperci unaocznili, że choć pociąga ona za sobą znaczące koszty, to jednocześnie stwarza realne możliwości inwestycyjne i rozwojowe.
Magdalena Osowiecka, Senior Manager w Deloitte podkreśliła, że wiele firm już poniosło koszty zielonej transformacji, ale to dopiero początek długofalowych inwestycji. Wskazała m.in. na regulacje unijne, takie jak Taksonomia, które generują konkretne koszty - od zatrudnienia specjalistów, po szkolenia pracowników czy współpracę z firmami doradczymi: - Przygotowanie raportu powoduje refleksję w organizacji czego nie mamy, gdzie inwestować w pierwszej kolejności. I właśnie od tego zaczynają się dalsze inwestycje - czy inwestujemy w dekarbonizację śladu węglowego, spełniając cele dekarbonizacyjne, czy inwestujemy w innowacje technologiczne, zmianę produkcji.
Rafał Tenerowicz, Manager, Stratego zwrócił uwagę, że główne źródła finansowania transformacji to dotacje unijne, które - choć obecne - w Polsce dopiero się rozwijają. Wskazał trzy kluczowe obszary wspierane finansowo: innowacje, gospodarka obiegu zamkniętego i energetyka: - Nasze instytucje zdają sobie sprawę, że mogłyby lepiej informować o swoich konkursach i dotacjach, ale mamy dobry start i nad tym pracujemy.
Beata Frankiewicz-Boniecka, Dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych, Bank Pekao wskazała z kolei, że banki pełnią nie tylko rolę finansującą, ale i edukacyjną: - Często przedsiębiorcy nas pytają - gdzie znaleźć informacje? (...) My jako bank przygotowaliśmy specjalną stronę dla mniejszych przedsiębiorców, gdzie faktycznie jest wyszukiwarka dotacji. Próbujemy ze wszystkich miar pomóc przedsiębiorcom i nie tylko poprzez finansowanie bankowe, ale również poprzez dotarcie do informacji. Ekspertka zwróciła też uwagę na olbrzymią skalę inwestycji potrzebnych do 2030 roku - na te cele potrzebnych jest nawet 800 mld zł w Polsce.
Robert Adamczyk, Członek Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu przypomniał natomiast, że raportowanie ESG to nie cel sam w sobie, lecz narzędzie do tworzenia strategii i osiągania celów, także tych o wymiarze geopolitycznym. Wskazał na konieczność ujęcia w analizie również "czynnika ludzkiego", czyli świadomości pracowników i zarządów, która staje się kluczowa: - Każdy pracownik i pracodawca już niedługo będzie odpowiedzialny za ten zrównoważony rozwój - prawie jak aktualnie pracodawca odpowiedzialny jest za BHP.
Piotr Jabłoński, Dyrektor Zarządzający, Bank Gospodarstwa Krajowego podkreślił, że Europa jest liderem zielonej transformacji, także w kontekście finansowania, ale Polska wciąż ma wiele do nadrobienia, szczególnie w zakresie magazynowania energii: - Co do polski i naszych potrzeb - KPO to będzie duży impuls rozwojowy. Jako bank BGK występujemy o połowę całego KPO w tej części pożyczkowej na finansowanie dużych inwestycji obszarowych, czyli np. morskie farmy wiatrowe, finansowanie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. To są również klasyczne inwestycje OZE. (...) Jest to około 120-130 mld dla firm z KPO.
Eksperci biorący udział w panelu dyskusyjnym podkreślili, że wśród kluczowych wyzwań związanych z zieloną transformacją jest zrozumienie regulacji, budowa kompetencji, strategii oraz efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł finansowania. Z kolei współpraca między sektorem prywatnym, publicznym i finansowym jest warunkiem skutecznego przeprowadzenia tej transformacji.